19 Eylül 2018 Çarşamba

2020 YILINDA KÜRESEL KRİZ Mİ ÇIKACAK

Yazı 2018 yılına ait. Bu yazıya bir şekilde ulaştıysanız muhtemel aradığınız bilgi şuradadır: 2020 Ekonomik krizi 
Kriz kahini olarak ünlenmiş ekonomist Nouriel Roubini gelecek finansal krizin 2020 yılında gerçekleşeceğini ifade etti, kendisi genelde olumsuz bakış açısı ile ünlü bir ekonomist olsa da 2008 Krizi'ndeki başarılı tahminleriyle küresel ün kazandı.

 N. Roubini 10 madde sayıp bunlar gerekçesiyle 2020'de finansal kriz beklediğini açıkladı, maddeleri incelersek;


1. Abd, mali teşvik sayesinde potansiyelinin üstünde %4 büyüme yakaladı, 2020'de bu teşvikler etkisini kaybedecek ve Abd potansiyelinin de altında büyüyecek.

-Abd ve dünya on 10 yılda tarihte görülmemiş  seviyede gevşek para politikası izledi, ilerideki yıllarda son 10 yılda izlenen para politikasının olumsuz etkisine maruz kalacak.

Varlık alım programlarının sonlandırılması

-Para politikası bu kadar gevşek olmasının üstüne bir de geçen sene Abd yönetimi çok güçlü mali teşvik(vergi indirimi) kararları aldı; bu kadar fazla teşvik sayesinde ilerideki yıllarda Abd potansiyeli kadar bile büyüyemeyecek.


2-3-4. Teşvikler gereksiz uygulandı ve bu durum Abd'nin makro ekonomik göstergelerini olumsuz etkileyecek. 2020'e kadar Fed faiz oranı en az %3.5 olacak ve Abd'nin kısa ve uzun vadeli faizlerini yükseltecek,dolar değerlenecek. Abd ile beraber diğer büyük ekonomilerde de enflasyon yükseliyor, petrol fiyatları bunu daha da yukarıya çekiyor. Bu durum küresel faizleri yükseltecek, küresel para arzını ise azaltacak. Trump yönetiminin ticaret savaşları artacak ve bu durum büyüme oranlarını düşürecek ve küresel enflasyonu artıracak.

 - Senaryoyu somutlaştırırsak Abd ve dünyada enflasyon yükseliyor, ticaret savaşları bunu daha da artıracak ve büyük merkez bankaları para politikası gereğinden çok fiyat istikrarı  sebebiyle tercihten çok zorunlulukla faizlerini artırıp küresel likiditeyi azaltacaklar.

 - Hem küresel likiditenin azalması hem de ticaret savaşları dünya ekonomilerinin büyüme performanslarını zayıflatacak yani dünya ekonomileri hem az büyüyecekler hem de enflasyon üretecekler, bu durum Abd ve dünya ekonomilerinde stagflasyon riski oluşturacak ve merkez bankalarını daha az risk almak zorunda bırakacak.

Stagflasyon nedir?
 Ekonominin büyüyemezken enflasyon üretmesi durumuna verilen isimdir. Stagflasyon ile mücadele etmek çok zordur çünkü enflasyon ile mücadele edilirse daralma kuvvetlenir, daralmayı durduracak politikalar izlense bu defa da enflasyon daha da ciddi sorun oluşturur.

  Bu sebeple merkez bankaları stagflasyon riski ortaya çıkarsa çok bunu engellemek için gerekli önlem ne ise kuvvetli şekilde uygularlar.

5. Dünyanın geri kalanı da Abd'nin korumacı politikalarından etkilenecek ve kırılgan gelişmekte olan ülkeler Abd politikalarından olumsuz etkilenecek.

 Bu konuyu şu üç paylaşımda uzunca anlatmıştım oraya havale ediyorum.

-2019 Gelişmekte olan ülkeler için kriz senesi mi olacak?


-Gelişmekte olan ülkelerin küresel bir kriz tetikleme ihtimali


 6. Avrupa; para politikası, yavaş büyüme, ticaret kırılmalarından etkilenecek. İtalya'daki gibi popülist yönetimler sebebiyle Avrupa'da borçluluk sürdürülemez noktalara ulaşabilir. İtalya ya da benzer ülkeler Ab'den ayrılabilir.

  Popülist yönetimlerin bir yenisi de İsveç'te yönetime geldi, daha önce  İtalya'nın Avrupa Birliği için nasıl bir risk oluşturduğunu  ve Avrupa Para Birliği'nin sorunlarını yazmıştım onu da o paylaşıma havale ediyorum.

-Avrupa Para Birliği dağılabilir mi?

7. Abd ve küresel borsalarda f/k oranları tarihi ortalamaların %50'nin üzerinde,kullandırılmış kaldıraç oranları aşırı yüksek. ''fırtına yaklaştığında'' düzeltmeler gelecek.

  Abd borsalarındaki durumu da şu üç paylaşıma havale ediyorum.

-Borsalar büyük bir çöküş yaşar mı?

8-9. Bu düzeltme aşırı panik satışlarını tetikleyecek, aşırı yüksek kaldıraçlı işlemler ve algoritmalar sebebiyle panik, ani çöküşleri tetikleyecek.

10. Abd başkanı trump %4 büyümede Fed'e saldırıyor, %1'lik büyüme oranlarının yaşanma ihtimali olan 2020'de ise seçimlere girecek ! bu durumda da İran'a savaş açabilir. Fed'e müdahale etmesi ya da İran'a savaş açması küresel resesyon ve stagflasyonist riskleri kuvvetlendirecek.

-Abd'nin İran yaptırımları üçüncü petrol krizini tetikler mi?

 Roubini, şu sonuca varıyor: Şişirilmiş bilançolar, yetersiz faiz oranları ve aşırı borçluluk sebebiyle ekonomi yönetiminin eli bağlanacak, ekonominin kullanabileceği son silah olan maliye politikası da bu sene gereksiz şekilde kullanıldı. 

-Abd ekonomisi neden çaresiz kaldı?

  
Paylaşımı değerlendirirseniz mutlu olurum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme