13 Eylül 2018 Perşembe

ABD BORSALARI NEREYE GİDİYOR?

Not: Güncelliğini kaybetmiş bir yazıdır, güncel olanlar için : Borsa yorumları

Abd, borsaları halen rekordan rekora koşuyor, şu paylaşımda (Borsalar büyük bir çöküş yaşar mı?) bu yükselişe karşı bazı noktalara dikkat çekmiştim, bu paylaşım linkin devamıdır.-Konu Dışı-1
 Abd, borsaların bize ne diye düşünebilirsiniz ama bütün dünya borsaları bir birlerini baz alırlar, özellikle nasıl ki Abd 10 yıllık tahvilleri bütün tahvillerin göstergesi konumundadır, S&P 500 de bütün borsaların göstergesi konumundadır.

-Konu Dışı-1

-Konu Dışı-2
-Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar. 

-Konu Dışı-2-

S&P 500'teki fiyatlar balon mu?

1. Dünya borsaları S&P 500'ü gösterge olarak kullanırlar, S&P 500'ün enflasyondan arındırılmış fiyat kazanç oranı şu an  33'leri aşmış durumda. Tarihte bu rakamlar iki defa daha görülmüş.

a. Büyük buhran: 

Büyük Buhran'ın hemen öncesi 1-2 hafta bu rakamlar görülmüş ve çöküş gelmiş. 

b. dot com krizi: 

Dot com Balonu süresince 1-2 yıl bu günden de yüksek rakamlar görülmüş ama zaten o dönem insanlar mantıksız bir şekilde teknoloji hisselerini alıyorlardı, yani hisseyi alanlar da hisseleri aldıkları fiyatların gerçekçi olmadığını biliyorlardı.


   Tarihi olarak normal fiyat aralığı 5-15 arasıdır yani şu an S&P 500 %50 değer kaybederse bile halen pahallı olarak yorumlanabilir.2. Normalde S&p 500 ile bütün Dünya Endeksleri arasında çok çok uzun yıllardan beri korelasyon mevcut, son bir yılda ise -özellikle ocak 2018 itibariyle- resim değişti.


 Görüldüğü gibi ocağa kadar beraber hareket eden dünya borsaları (Abd borsalarından arındırılmış) ocaktan beri Abd'den ayrılıyor ve şu an fark %15'e ulaşmış.- büyük Buhran'dan hemen önce de benzer bir hikaye yaşanmıştı.-

  Abd, borsaları ile ilgili birçok gösterge sadece kriz yılları ile kıyaslanabilmesi bize Abd borsalarında ve dolaylı olarak dünyada işlerin kötüleşebileceğini gösteriyor.

Dünya ekonomisini tehdit eden riskler için 2019 Ekonomik Krizi paylaşımını okumanızı tavsiye ederim.