5 Eylül 2018 Çarşamba

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI

 Bu hafta ticaret savaşlarında yeni bir aşamaya geçebiliriz.  Abd, geçen ay Çin'den ithal edilen 50 milyar dolar değerinde ürüne ek vergi getirmişti ve Çin'i zaten hali hazırda Abd'nin aleyhine olan Abd-Çin ikili ticareti sebebiyle bu adıma karşı herhangi bir adım atmaması konusunda uyarmıştı, yine Abd, Çin'in herhangi bir karşılık vermesi durumunda  200 milyar dolarlık ürüne daha ek vergi getirmekle Çin'i tehdit etmişti.

  Çin, Abd tehditlerini kabul etmedi ve Abd'den ithal edilen 50 milyar dolar değerinde ürüne ek vergi getirdi ve Abd'nin herhangi bir yeni vergilendirme yapması durumunda ek 60 milyar dolar değerinde abd'den ithal edilen ürüne daha vergi uygulayacağını açıkladı.

  abd yönetimi, iş adamlarından abd'nin Çin'den ithal ettiği 200 milyar dolarlık ürüne ek vergi getirmesinden ne şekilde etkileneceklerini belirten mektuplar yazmaları talep etti ve bu mektuplar en geç yarın(6 Eylül 2018) yönetime ulaştırılmalı, yönetim adımını daha sonra atacak.

  Abd başkanı Trump en son defasında ise Çin'i 200 milyar dolarlık ek vergiye de cevap vermesi durumunda Çin'den ithal edilen bütün ürünlere ek vergi getirmekle tehdit etti.

  Ticaret savaşları'nın dünya ekonomisine ne kadar ciddi zarar vereceği konuşuladursun tam aksine mevcut durum -şimdilik- Abd'e fayda bile sağlıyor, Abd'nin %4' ün üzerinde gelen 2. çeyrek GSYİH' nın neredeyse 1 puanı muhtemel bir Abd-Çin ticaret savaşı korkusuyla hızlanan ticaret sebebiyle sağlandığı tahmin ediliyor, bu durum da seçim öncesi Trump'ın işine geliyor. Mesela ticaret savaşlarından en fazla zarar göreceği ifade edilen Abd'li soya fasülyesi üreticileri altın çağlarını yaşıyorlar-şimdilik-  Bu durum da kırsal bölgelerde ciddi şekilde oy alan Trump'ın son derece yararına...

  Yarın gelecek muhtemel bir açıklama Ticaret Savaşlarında bir dönüm olabilir.

Ekleme: 1.Abd neden Çin'e ekonomik savaş ilan etti?
               2-Çin Neden Abd'nin isteklerini kabul edemez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yusuf yuksel