28 Eylül 2018 Cuma

BORSALARDA YAKIN ZAMANDA DÜZELTME GELECEK Mİ?

 Daha önce dünya borsalarının ne durumda olduğu ile ilgili birkaç paylaşımda bulunmuştum, paylaşımların ana teması fiyatlamaların ne kadar uç noktalarda olduğunu göstermek içindi, bu paylaşım daha önceki üç paylaşımın devamıdır. Bir borsa krizine yakın mıyız?

-Konu Dışı-

 Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar. 

-Konu Dışı-

 Paylaşımlarda genelde Abd  ve özellikle S&P 500 endeksine dikkat çekiyorum bunun sebebi abd borsalarının dünya borsalarını, S&P 500'ün ise Abd borsalarını sürüklüyor olmasıdır.

  Russell 3.000 endeksinde(Abd'nin en büyük 3.000 hissesi) 332 adet hisse gelirinin 10 katı(kar değil !) fiyata alınıp satılıyor, tarihte bu rakamdan daha yüksek bir rakam sadece dot com borsa krizi döneminde görülmüş.


 Bunun anlamı birçok hissenin anormal derecede pahallı olduğudur.

 Dot-com balonu da birçok hissenin çok aşırı değerlenmesi dönemiydi ama o dönem de bazı hisseler çok çok ön plana çıkmıştı.(İntel, Microsoft, Cisco vs.) Abd borsaları ,2008 Krizi sonrası 9.5 senedir prim yapıyor bu dönemde de çok ön plana çıkan şirketler var; 2008 Krizi'nden beri Netflix 80, Amazon 40 , Apple 20, Google 7 , facebook ise 4 kat değerlenmiş durumda.(Yuvarlak hesap)

 Dot-com balonu sürecinde çok ön plana çıkan altı hissenin S&P 500'deki toplam ağırlığı maksimum %17'i görmüştü, bugün de Abd borsaları sürükleyen saydığım beş  e-ticaret sitesinin S&P 500'deki ağırlığı %17.


 Sağ taraftaki grafikten geçen defa filmin nasıl bittiğini görebilirsiniz.

1990'dan günümüze çok sınırlı sayıda şirket, çok sınırlı süre S&P 500'ün %4'ü kadar değerli kalabilmiş. Bunlar;

Microsoft            -12 ay
General Electric - 15 ay
Cisco System     -   1 ay
Exxon Mobile    - 12 ay
Apple                 - 15 ay

 Apple pek görülmemiş bir fiyatlamayı rekor seviyede bir süredir devam ettiriyor.


Bütün bunlara rağmen yakın zamanda kuvvetli bir satış gelir mi sorusunun cevabını bilemem ama yatırımcılara göre bu sorunun cevabı ''Hayır'' Ayı piyasası beklentisi tarihi diplerde.

 Sonuç olarak Abd borsalarında çok anormal rakamlar mevcut, diğer taraftan ise beklentiler halen bayağı olumlu; Abd borsalarının bütün dünya borsalarını sürükleme özelliğinden bunun bize de belli miktarda faydası var.

Bu paylaşımın devamı, öncesi olan şu üç paylaşımı da okursanız bu paylaşım sizin için daha anlaşılır olur.(sıralamanın önemi yok.)

1. Abd borsaları nereye gidiyor? 
2. Borsalar büyük bir çöküş yaşar mı? 
3. Borsalarda balon var mı? 
4. Borsalarda Düzeltme mi geliyor?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme