22 Eylül 2018 Cumartesi

EN AZ ÜÇ ÇOCUK SÖYLEMİ HATALI MI

 Ülkemizde son yıllarda ara ara en az üç çocuk söylemi tartışma konusu oluyor, özellikle toplumda çok uzun yıllardan beri işsizlik problemi varken bu söylem daha da tepki çekiyor. Peki gerçekten üç çocuk hatalı bir proje mi? Prensip gereği politikaya değinmek istemediğim için soruyu biraz daha doğru sorayım; Türkiye gerçekten de demografik sorunlara mı sürükleniyor?

 Soruya cevap vermeden önce daha yaygın bilinen bir hatayı düzeltmek lazım, ülke olarak çok uzun yıllardan beri nüfusumuzun genç olmasıyla gurur duyuyoruz ama aslında Türkiye yaşlı nüfusa sahip bir ülkedir ve daha kötüsü çok yaşlı ülkeler sınıfına doğru ilerliyoruz. Türkiye'de yaşlı nüfus %9 ve yaklaşık 20 yıl içinde Türkiye çok yaşlı ülkeler sınıfına girecek.

  Bir ülkede nüfusun kendini yenileyebilmesi için doğurganlık oranının 2.1 olması gerekir, Türkiye uzun yıllardan beri bu rakama ulaşamıyor, bu rakama yakın rakamları tutturmakta sorunu çözmüyor çünkü doğurganlık oranında 2.1 oranının ulaşılamayan her yıl toplumun daha da yaşlanması ve  bu orana daha da uzaklaşmak demektir.

 Türkiye'de her sene çok ciddi şekilde istihdam ürettiği halde işsizlik oranı düşmüyor çünkü istihdama katılan nüfus, yeni istihdamın çok üzerinde oluyor ki Türkiye'nin ekonomisinde en temel problemi olan enflasyonla yeterli mücadele edilmemesinin ana sebebi de bu durumdur. Tekrara düşmemek için link veriyorum.

Türkiye'nin enflasyon sorunu

 Düz mantık olarak bakınca yaşlanmak Türkiye'nin işsizlik problemini çözebilir fikri akla gelebilir ama realite ise ne yazık ki öyle değildir çünkü nüfusun yaşlanması istihdama yeni katılan iş gücünü azaltacaktır ama Türkiye'de var olan birçok işletme ise zorunlu olarak tasfiye olacaktır çünkü Genç nüfus ile yaşlı nüfus arasında yüksek seviyede tüketim farkı vardır ve daha az genç daha az tüketim demektir, Türkiye'de nüfusun yaşlanması işsizlik problemini çözmeyecek aksine daha da zor seviyelere sürükleyecektir. 

 Türkiye geçmişin popülist icraatları sebebiyle çok yüksek miktarda emekli nüfus barındırmaktadır ve emeklilik sistemi genç nüfusun yaşlı nüfusun masraflarını karşılaması üzerine kuruludur, Türkiye'de bu sistem bahsettiğim hatalar sebebiyle zaten ciddi problemler üretmektedir ve yaşlı nüfusun artması bu sorunu daha da ciddi hale getirecektir.Türkiye yaşlanırsa devlet bütçesinde sorunlar ortaya çıkacaktır çünkü yaşlı nüfus genç nüfusa göre daha fazla devlet harcamasına sebep olur. Basitçe yaşlanan bir Türkiye'de resim şudur;

-Ekonomi küçülecek.(nüfus azalacak)
-Devlet harcamaları artacak.(yaşlı nüfus etkisi)
-Devlet gelirleri ise düşecek.(genç nüfusun olmaması)

  Bu sebeplerden dolayı yakın zamanda Türkiye'de doğurganlık hızını artıracak hamleler yapılmalıdır çünkü doğurganlık hızı kendi kendini olumsuz etkileyen bir istatistiktir, doğurganlık yavaşladıkça nüfus da yaşlanacağı için bu sıkıntıyı geri döndürmek de imkansız olur.

  İnsanları çocuk yapmaya söylemle ikna etmek mümkün olmadığı için Türkiye geç olmadan çocuk yapmayı destekleyecek politikalar izlemelidir, çocuk teşvikleri uygulamalıdır.

Paylaşımı değerlendirirseniz sevinirim.

Ekleme: Paylaşımdaki enflasyon sorunu linkini okuduysanız 

Enflasyon sorunu nasıl çözülür? 


2 yorum:

  1. Yusuf Bey, yazılarınızı okuyorum. enflasyon nüfus sorunu büyüme ve kalkınma sorunlarının sizin bakış açınızla sürekli büyüyerek çözülmesi gerekiyor. ben büyüme kavramının putlaştırıldığını düşünüyorum. ne pahasına olursa olsun büyümenin hiç bir soruna çözüm getirmediği kanaatindeyim. aksine sosyal yapıyı bozan ve insanların mutsuzluğunu yaratan ve artıran bir büyüme yaşıyoruz. insanların daha zengin olmaları daha mutlu olacakları anlamına gelmiyor. doğadan sosyal ilişkilerden koparılmış insanlar yaratıyoruz bu şekilde. bence yeni kavramlara ihtiyacımız var. ve bu kavramlarla yeniden düşünmeye...

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Kaan bey aslında tamamen size katılıyorum fakat anladığım kadarıyla nüfus perspektifinden büyümeye bakışımız farklı.

      Sil