27 Eylül 2018 Perşembe

FED'İN 2019 BEKLENTİLERİ

 Dün gece Fed'in merakla beklenen Eylül-2018 toplantısı sona erdi, Fed çok uzun zamandan beri sürpriz yapmadığı için merakla beklenen nokta alınacak karar değil, yapılacak olan açıklamalardı. Fed başkanı Powell basın toplantısında dengeli bir dil kullanmaya çalıştı. Daha önce de yazmıştım; dünya üzerindeki en büyük beş merkez bankasından İngiltere Merkez Bankası nispeten küçük bir ekonomiyi temsil ediyor, Japonya Merkez Bankası Japonya'nın sorunları çözmede yetersiz, Çin Merkez Bankası ise küresel bir aktör olmak konusunda zayıf merkez bankalarıdır; geriye sadece Avrupa ve Amerika merkez bankaları kalıyor, Avrupa Merkez Bankası birçok ülkenin ortak çıkarını koruduğu için Abd'e göre nispeten pasif kalıyor ve sonuç olarak da Abd'nin merkez bankası küresel ekonomiyi kuvvetli şekilde yönlendiriyor o yüzden Fed'in kararları sadece Abd'i değil bütün dünyayı bir miktarda etkiliyor.

 Fed'in 2019 beklentilerinden önce 2018'in kalanı hakkındaki fikirleri şu şekilde; Fed üyeleri bir adet daha faiz artırımı bekliyor.(16 adet Fed üyesinden 12'si) Sene sonu büyümenin ise %3'ün üstünde olması bekleniyor.(Abd'nin ideal büyümesi %1.5-2)

  Fed, değişiklik yapmayarak 2019'da da üç adet faiz artırımı yapmayı planlıyor, böylece 2019 sonunda Fed faiz oranları %3.25 olacak. Fed tahminlerine göre Abd ekonomisi 2019'da ideal büyümesinin üstünde % 2.5 büyüyecek, çekirdek enflasyon oranı ise %2 civarlarında olacak, bu rakamlar bize Fed'in 2019'da Abd ekonomisinin bu sene gösterdiği gibi yüksek performans göstereceğini tahmin ettiğini gösteriyor.

 Fed başkanı Powell, bazı çekincelerini ve muhtemel önlemlerinden de bahsetti.


1. İyi verilerin her şeyin mükemmel olmadığı anlamına gelmiyor.

2. Ekonominin zayıflarsa faiz indiririz.

3. Petrol fiyatlarının ekonomiye etkisinin geçici olacağını düşünüyoruz.

4. Daha korumacı bir dünya; hem Abd hem de dünya için olumsuz.

5. Büyük ve uzun süren bir piyasa düzeltmesine tepki veririz.

 Kısacası Powell'ın açıklamaları sorunlar olsa da 2019'un da ekonomi açısından iyi bir yıl olacağı anlamına geliyor.

 Fed başkanı gelişmekte olan ülkeler hakkında ise üzerindeki baskının da artacağını belirtti.

Kişisel görüşüm ise Fed fazlaca iyimser. 

 -Fed, petrol fiyatlarının Abd ekonomisine etkisi geçici diyor ama Abd'nin İran yaptırımları sonrası petrol fiyatları için varil başı 100 $ konuşuluyor, bu durumda nasıl olacakta petrol fiyatlarının etkisi geçici olacak net değil.

Abd'nin iran yaptırımları üçüncü bir petrol krizi tetikler mi?

 Fed, işler yolunda diyor ama reel faiz oranları 0'a gelince de faiz oranlarının destekleyici olduğu ifadesi Fed'in açıklama metninden çıkarıldı !( Sözlü olarak faizlerin destekleyici olduğu ifade edildi.) Nasıl bir ekonomide %0 reel faiz destekleyici olmaz? Üstelik Efektif Fed Fon Oranı halen negatif !

  Fed ve diğer büyük merkez bankaları geçen senelerde yıllık trilyon dolar değerinde para basıyorlardı, geçen sene bu rakam 500 milyar dolara düşürüldüğü için birçok gelişmekte olan ülkede sorunlar başladı, gelecek senelerde yüz milyarlarca  dolar piyasaya basılan para geri çekilecekken gelişmekte olan piyasalarda sıkıntı yaşamayacağını iddia etmek gülünç, bu sıkıntının sadece gelişmekte olan piyasalar ile sınırlı kalacağı düşüncesi ise çok temelsiz.

Varlık alım programlarının sonlandırılması

Gelişmekte olan ülkelerin küresel bir kriz tetikleme ihtimali 

 En ciddi sıkıntı ise Fed bir sıkıntı çıkması durumunda faiz indirimlerinden söz ediyor fakat sorun şu ki zaten fed faiz oranı  %2.25; faizlere nereye indirilecek? Yakın zamandaki sıkıntılarda piyasayı desteklemek için gerekli olan faiz indirimleri %5-8 olmuş!

 Sonuç olarak Fed bize diyor ki: hiç sorun çıkmazsa her şeyin yolunda gideceğin düşünüyoruz.

Hızlı iletişim için Bana Twitter'dan ulaşabilirsiniz(Anasayfadaki notta), Facebook ve Gmail hesaplarımı nispeten az kullanıyorum.

 Fed'in asıl söylemesi gereken ama söylemediği şudur: 2019 Ekonomik Krizi'ne ne kadar uzağız ve böyle bir kriz de Fed ne yapabilir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme