24 Eylül 2018 Pazartesi

FED'İN EYLÜL TOPLANTISI NEDEN ÇOK ÖNEMLİ

 Son zamanların en önemli Fed toplantısı yarın başlayacak.(Toplantı 26 Eylül'de sona eriyor.) Yarın başlayacak Fed toplantısı önemli kılan sebep alınacak kararlar değil, Fed yöneticileri aylar öncesinden alacakları kararları piyasa ile paylaşırlar ve piyasa da Fed'in atacağı adımı öncesinden net olarak tahmin eder o yüzden Fed'in çarşamba günü 25 baz puan (%0,25) faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor.

 Toplantıyı önemli kılan sebepten önce şu konuyu belirtmekte fayda var, Fed çok uzun zamandan beri piyasa ile iletişime önem veriyor o yüzden alacağı kararları en az birkaç ay öncesinden piyasa ile paylaşıyor, böylece piyasa Fed toplantılarını ihtimal hesaplarıyla beklemiyor, Çarşamba günü Fed'in faiz artıracağından piyasanın en ufak bir şüphesi yok. Fed piyasa ile sıkı iletişim politikası ile beraber her şart altında vaatlerini yerine getiriyor; geçen sene yetersiz şartlar altında, bu sene ise daha fazla faiz gerektirecek şartlar altında Fed programından pek sapmadı, bu kuvvetli ön görülebilirlik sayesinde Fed'in sözlü yönlendirmeleri piyasa üzerinde çok güçlüdür.

 Önümüzdeki toplantıyı önemli kılan iki sebep var.

1. Fed 2008 Krizi'nden beri ilk defa reel olarak pozitif faiz vaat ediyor.

2. Fed'in 2021 projeksiyonu ile ilgili ilk öngörüleri bu toplantıda öğreneceğiz o yüzden çok kuvvetli piyasa hareketleri görebiliriz.

 Fed'in reel faiz vermesi artık gevşek para politikası izlemediği anlamına gelebilir o yüzden toplantı tutanağında, Fed'in para politikası hakkında ''destekleyici'' ifadesini kullanıp kullanmayacağı piyasa açısından önemli olacak.

 Fed'in 2021 yılı hakkındaki beklentileri ise ayrıca önemli çünkü 2021 yılı ile ilgili beklentiler çok uç noktalarda... Olumlu beklentiler ifade edilirse faiz artırımlarına 2021'de de devam edileceği, aksi durumda ise resesyona kadar giden senaryoların fiyatlanmaya başlayacağı bir sonuçla karşılaşabiliriz. Kişisel görüşüm dünya ekonomisi 2021'den önce sorun yaşamaya başlayacak ve önlem alınmazsa bu kriz çok ağır olacak, konu hakkındaki daha önce alttaki paylaşımı yapmıştım.

2019 Ekonomik Krizi 

 Fed'in faiz oranı şu an %2, muhtemel faiz arttırımı sonrası ise bu oran %2.25 olacak bu durum geriye kalan bütün merkez bankalarına faiz artırım baskısı olarak dönecektir, bu baskının ana belirleyici unsuru ise ülkelerin kredi notlarıdır. Abd'nin kredi notunu rakamla ifade edersek üç kredi kuruluşundan ikisine göre Abd'nin kredi notu 100 ; Kredi notu 100 olan ülke %2.25 faiz veriyorsa 95 olan ya daha fazlasını vaat etmelidir ya da cazibe kaybına uğrar ve bu durum aşağı notlara doğru daha da kuvvetlenir. Türkiye'nin kredi notunu ise rakamla ifade edersek 70'tir,Kredi notu 85'in altında olan ülkenin finansmana ulaşmakta  sorun yaşaması beklenir, 2008 Krizi sonrası varlık alım programları bahsettiğim bu durumu ciddi şekilde sonlandırmıştı ama varlık alım programlarının sonlanması ile ülkelerin kredi notları 2008 Krizi öncesi gibi tekrardan önem kazanacaktır.

Varlık alım programlarının sonlandırılması

 Fed'in faiz kararı bizi daha çok libor faizi yoluyla etkileyecektir, yakın zamanda libor faizi yıllık %2.8 civarlarında idi, Fed'in Eylül toplantısı etkisiyle bu oran şu an %2.9 seviyelerine ulaştı. Fed'in faiz artırımları, libor faizini %0.25'ten çok daha fazla yükseltiyor. Fed'in faiz kararıyla Abd ile Avrupa arasında bahardan beri tarihi rekor olan faiz farkı daha da artıracaktır ki bu durum orta vadede Avrupa üzerinde faiz artırım baskısı olarak hissedilecektir.

 Bir diğer önemli konu ise Fed'nin faiz kararı ile Abd borsalarının değer kaybetmesi beklenirdi ama aksine Abd borsaları tarihi rekorlar kırıyorlar, gelecek ay borsaları çok daha fazla olumsuz etkileyecek kararlar öncesi bu durum ayrıca ilginç. Bu ilginçlik ile ilgili şu paylaşımı okumanız tavsiye ederim, Türkiye için geçerli olan çelişki dünya için de geçerli.

 Türk ekonomisi en kötüyü gördü mü? 

 Facebook ve Gmail hesaplarımı çok sık kontrol etmiyorum ama Twitter'dan bana hızlıca ulaşabilirsiniz.


Fed'in faiz kararı ile Türkiye'de ve dünyada nispeten zorlu bir dönem başlıyor bu dönem için de şu paylaşımı okumanızı tavsiye ederim.

Ekim ayında Türkiye'yi bekleyen önemli gelişmeler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme