29 Eylül 2018 Cumartesi

İTALYA'DA NELER OLUYOR

 Dün İtalya hükumetinin gelecek yıl için %2.4 bütçe açığı planı üzerine İtalya'da ve Avrupa'da sert satışlar yaşandı, İtalyan hükumeti ile Avrupa arasında gerginlik ihtimali fiyatlanmaya başladı, sürtüşmenin temelinde İtalya'nın yeni hükumetinin daha önce verilmiş olan sözleri tutmaması yatıyor.

İtalya'daki mevcut popülist hükumeti yönetime geçmeden önce 2019 yılı için bütçe açığı planı %0.8 idi, yeni hükumetin teknokrat maliye bakanı bunu ikiye katlayan bir bütçe açığı teklifine karşın hükumet %2.4 bütçe açığı planı yaptı ve gelecek üç senede de benzer rakamlarla bütçe açığı vereceğini açıkladı. Piyasa %2'e kadar bütçe açığı bekliyordu ama %2'nin üstü açıklamasıyla İtalyan hükumeti hem Avrupa'yı hem de piyasayı karşısına aldı.

 Sorunun temelinde İtalya'nın çok yüksek miktarda olan kamu borcu yatıyor, İtalya'da kamu borcu %130'un üstünde bu oran Avrupa ortalamasının %50  kadar fazlası, mevcut hükumet ise daha çok para harcamanın peşinde ki harcama planları da hep popülizm üzerine, Avrupa'dan henüz sert tepki gelmeden İtalyan hükumetinin alt kademelerinden ikinci bir Brexit tehdidi geldi, gerginlik sebebiyle İtalyan borsası %4 civarında değer kaybetti, bankaların değer kaybı ise %10'a yaklaştı; İtalya'nın on yıllık tahvillerinin getiri %3.2'e yükseldi, İtalya ile aynı merkez bankasına bağlı Almanya'da bu oran %0.5 , İtalya ile diğer ülkelerdeki bu fark İtalya varlıklarının cazibesini düşürüyor.

 Daha önce şu paylaşımda İtalya ile Avrupa'nın neden sorun yaşadığını anlatmıştım.

 Avrupa birliği dağılabilir mi?

 Özetle Avrupa ile İtalya ekonomisi birlikte sorun üretiyor ve bu sorunların artması kaçınılmaz ama diğer yandan hem İtalya hem de Avrupa için de ayrılık çok kolay değil. İtalyan hükumeti bugün bu kadar borca rağmen bu kadar düşük maliyetle borçlanabiliyorsa bunun sebebi Euro birliği ama borcun temelinde de yine Euro birliği var.(Linkte uzunca anlattım.) İngiltere hiçbir zaman tam olarak Avrupa ile entegre olamamıştı ama İtalya gibi bir üyenin Euro birliğinden ayrılması, birliği çok ciddi şekilde sarsar o yüzden Avrupa henüz Brexit'i tamamlamadan İtalya ile gerginlik Avrupayı bayağı sorunlara sürükler.

  Asıl sorunlar ise 2019'un sonlarına doğru ortaya çıkacak gibi İtalya çok aşırı borçlarına rağmen halen borçlanmaya devam ederken diğer yandan Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) normalleşmesine de itiraz ediyor ve bu konuda yalnız da değil, öbür taraftan Avrupa'nın birçok ülkesi ise gereğinden uzun süre aşırı gevşek politika izledi, basitçe orta nokta bulmak zor ki muhataplar popülist olunca iş daha da çıkmaz sürükleniyor.

  Asıl büyük sorun ise şu; Avrupa normalleşme konusunda çok ama çok geç kalmış durumda şurada uzunca anlattım. 2019 Ekonomik Krizi muhtemel bir krizde Avrupa'nın para politikası olarak 2-3 yıl ilerisinde olan Abd bile ciddi şekilde çaresiz kalabilecekken Avrupa halen negatif faiz verip para basmaya devam ediyor, Avrupa'nın aklı başındaki yönetimleri her ne pahasına olursa olsun bu durumu devam ettiremezler.

 Konu dağılmasın diye bazı noktaları atlayarak anlattım ama şu paylaşımı da okuyarak anlattıklarımı daha net anlayabilirsiniz.

Varlık alım programlarının sonlandırılması


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder