21 Eylül 2018 Cuma

MERKEZ BANKASI DÖVİZ REZERVLERİ EYLÜL 2018

 Her perşembe günü açıklanan merkez bankası döviz rezervi(brüt) bu hafta 68 milyar dolar seviyesine gerilemiş, altın rezervi ise 19 milyar dolar seviyelerine yaklaşmış.(her iki rakamı da yuvarladım) Toplam merkez bankası döviz+altın rezervi ise 88 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş.

 Geçen sene eylül ayında toplam rezerv 112 milyar dolar seviyesindeydi ciddi şekilde azalma var.


Standartlara göre merkez bankası döviz rezervimiz şu şekildedir.

1. İthalata göre;  

 Merkez bankalarının ülkenin 6 aylık ithalatını karşılayacak kadar döviz bulundurması beklenir, bu rakam 3 aylık ithalat miktarının altına düşmesi durumu ise riskli kabul edilir; bu standarda göre Türkiye'nin merkez bankasında bulundurması gereken döviz miktarı 60-120 milyar dolar arasında olması gerekir. Bu standartta sorun yaşamıyoruz.

2. Döviz açık pozisyonuna göre;

  Bir ülkenin yıllık döviz açık pozisyonu kadar merkez bankasında döviz rezervi olmalıdır, Türkiye'nin şu an döviz açık pozisyonu 220-230 milyar dolar seviyesinde yani merkez bankası döviz rezervine göre çok çok yüksek bir rakam. Türkiye'nin yaşadığı sorunların en temel sebeplerinden biri zaten döviz açık pozisyonuna göre çok az  seviyede merkez bankası döviz rezervi olmasıdır.

3. Piyasada dolaşan paraya göre; 

  Merkez bankasında genişletilmiş para arzının(M2) beşte birinden fazla döviz rezervi olmalıdır. Ağustos ayı para arzı verilerini ya ben bulamadım ya da yayınlanmadı. Temmuz ayı para arzı 1.9 trilyon lira idi, dolar/tl kuru ise 4.9 civarlarındaydı; bu rakamlar ile merkez bankası döviz rezervi 80 milyar dolar civarında olmalıydı, son iki aydır ciddi kur hareketi ve yüklü döviz satışından sonra son durum şu an nedir bilemiyorum.

  Türkiye'nin brüt döviz rezervi+ altın rezervi 88 milyar dolar olsa da toplam döviz rezervi 68 milyar dolar seviyesine gerilemiş durumda.bu durumun ana sebebi geçen ay alınan bankaların zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi kararı gibi duruyor; son bir ayda merkez bankasının net rezervleri çok değişmemiş olsa bile toplam rezervi 12 milyar dolar civarında azalmış.

  Türkiye'nin net döviz rezervi(devletin kendisine ait olan merkez bankası kullanımındaki dövizi) çok uzun zamandan beri 25-35 milyar dolar seviyesindedir, biraz daha geriden gelen rakamlara göre bu rakam eylül ayında 27 milyar dolar civarında, merkez bankası rezervin 25 milyar doların altına düşmesine pek izin vermiyor.


 Sonuç olarak merkez bankası döviz rezervi çok yetersiz ama riskli seviyelerde değil.

Paylaşımı değerlendirirseniz mutlu olurum.

Ekleme: Merkez bankası 118 ton altın mı sattı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yusuf yuksel