19 Eylül 2018 Çarşamba

TİCARET SAVAŞLARINDA SON DURUM

Bu yazı güncelliğini tamamen kaybetmiştir, Güncel durum için: Ticaret savaşları 
 
Dün ticaret savaşlarında yeni bir aşama kaydedildi. Abd, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar değerinde ürüne ek vergi getirdi, vergi oranı şu an %10 ileride ise %25'e yükseltilecek. Bu duruma Çin de mütekabiliyet esasınca 60 milyar dolar değerinde Abd'den ithal edilen ürünün ek vergi getirerek cevap verdi.

 Abd ya da daha doğrusu Trump; Çin'i vergi adımına karşılık vermemesi için tehdit etmişti, aksi durumda 267 milyar dolar değerinde(Çin'in ek vergi tarifesine uğramamış geriye kalan bütün ithalatı) ürünü kapsayan yeni bir vergilendirme paketi daha hazırlayacaklarını belirtmişti. Çin'in 60 milyar dolar değerindeki ürüne uygulayacağı yeni vergi ile Trump'ın tehdidinin ciddiye alınmadığı sonucu da çıkar, tam aksine Çin'in yumuşak cevap verdiği anlamına da gelir.

  Bu adımlardan ne tür anlamlar çıkarabiliriz?


Öncelikle Abd ile Çin'in ekonomik gerginliğinde daha önce her ülkenin haklı ve haksız yönlerini şu üç paylaşımda anlatmıştım, orada yazanları tekrarlamayacağım, okumadıysanız okumanızı kuvvetle tavsiye ederim.2. Ticaret savaşlarında Abd neden haklı?

3.Trump'ın tehditlerini gerçekleştirebilme ihtimali var mı?


 Son gelişmelerden ise şu sonuçları çıkarabiliriz;

- Çin, Trump'ın popülizm adına kendisine saldırdığını biliyor (Link üçte bütün ihtimaller ile anlatmaya çalıştım.) bu yüzden Trump'ın seçim kampanyasına destek olmadı, bir adım atacaksa seçimin bitmesini bekleyecek zaten Abd'nin adımlarının yan etkilerini yakında Abd'liler hissedecek.

- Trump'ın ticaret savaşı korkusu yayarak finansal piyasalarda şoklara sebep olabiliyor-çok çok kısıtlı- ama diğer taraftan ileride şartların kötüleşeceği ihtimali sebebiyle reel sektör ise harcamalarını hızlandırıyor, her iki ülkenin reel sektörü de karşı ülkeden alınan ürünleri geçmişe göre daha fazla stokluyor ve bu durum iki ülkenin de ekonomisini olumlu etkiliyor.

 Abd'de şu an gerçekleşen çok kuvvetli büyümede bu durumun çok ciddi etkisi var ve bu durum seçim dönemindeki Trump'a olumlu yansıyor.

- Trump'ın ticaret savaşı tehditleri artık piyasada çok çok sınırlı fiyatlanıyor, 200 milyar dolarlık hamle;iki gün önce Abd borsalarında ciddi satış getirdi ama  dün S&P 500 yine tarihi  rekor kırdı.

   Ticaret savaşları propagandasını özellikle Abd'de cumhuriyetçiler içinde ciddi etkisi var ve bunun Abd'nin ekonomisine -şimdilik- olumsuz etkisi çok kısıtlı, olumlu etkisi bile var o yüzden Trump'ın bu konuyu daha çok istismar etme ihtimali yüksek.

  Gelişmekte olan ülkeler(gop)  Trump'ın seçim kampanyasının asıl mağduru oluyor, bu seneki olumsuzluklar sebebiyle Trump'ın her ticaret savaşı açıklaması gop'ta satışlara sebep oluyor ve çoğu satış sonrası geri alım da olmuyor.

-Konu dışı-

 Abd ile aramızdaki gerginlikte Çin'in yaşadığına benzer bir durum ile karşılaşabiliriz; Ağustos ayında Abd ile Türkiye ciddi şekilde gerildikten sonra birden bire hiçbir şey olmamış gibi gerginlik sona erdi.

 a- Gerginlik bürokratik kanallar ile sessizce giderildi ve ortak bir zemin bulundu.(Olumlu ihtimal)

b- Biz ile Abd'nin gerginliğinde Abd ile çok ciddi problemlerimiz olduğu gerçeğine rağmen Trump'ın seçim propagandasının etkisi son derece yüksekti. Gerginliğin istenenden erken yükselmesi Trump'ın işine gelmedi çünkü insanları uzun süre gergin tutmak zordur, seçim dönemine yakın bu durumu tekrar harlayacak.

 Rahip Brunson, Evanjelist  tarikatına mensup ve bu tarikat Abd'deki en büyük toplumsal gruplardan biri ! Abd gibi seçimlere katılımın düşük olduğu bir ülkede Trump'ın evanjelistleri harekete geçirmek için Türkiye ile gerginliği yükseltme ihtimali var.(Olumsuz ihtimal)

-Konu Dışı-

Sonuç olarak Trump seçime kadar ticaret savaşları konusunda elinden geldiği kadar tansiyonu artırmak isteyeceği düşünebiliriz ve bunun gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileme ihtimali olduğunu düşünüyorum.

Paylaşımımı değerlendirirseniz mutlu olurum.

Bu konunun dışında Abd'de ticaret savaşları söz konusu iken borsaların hareketleri de son derece ilginç.Şu paylaşımı okumanızı tavsiye ederim: Abd borsalarında balon var mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme