11 Aralık 2018 Salı

TÜRKİYE'NİN ENFLASYON SORUNU

Öncelikle Enflasyon nedir?-1 , Enflasyon nedir?-2


 Son zamanlarda ekonomik anlamda zor günler yaşıyoruz, mevcut durum daha çok Abd ile yaşanan politik sürtüşmeden kaynaklanıyor olsa da bizi bu sıkıntılı duruma açık hale getiren etmen daha önce de yaşadığımız her sıkıntının sebebi olan enflasyondur. Türkiye'nin geçmişte yaşadığı her kriz ya enflasyon sebebiyle gerçekleşmiştir ya da enflasyon yaşanan krizde çok ciddi pay sahibi olmuştur.Türkiye, uzun yıllardan beri enflasyon problemi ile uğraşmaktadır,Yakın tarihte ulaşabildiğimiz en iyi enflasyon oranına 2012 yılında gerçekleşen %6 civarındaki orandır ki o sene bile dünyaya oranla enflasyonumuz ciddi şekilde yüksekti; yani Türkiye’de enflasyon her dönem az ya da çok sorun olmuştur.-Konu Dışı-

 Türkiye’de enflasyon her dönem problem olduğu halde toplumda/ekonomi yönetiminde enflasyon antipatisi tuhaf şekilde oluşmamıştır. Mesela ikinci dünya savaşı dönemi yaşanan enflasyon şokuyla Almanya’da geçen altmış seneye rağmen halen çok ciddi şekilde enflasyon antipatisi vardır; dünyada Çin ile beraber büyük devletler arasında cari açığı(enflasyonun en büyük sebepleri arasında) olmayan tek devlet Almanya’dır ki diğer ülke Çin, bu durumu parasını manipüle ederek sağlar. Yine aynı dönemde ciddi sıkıtılar yaşamış olan Japon halkı ise aşırı derecede tutumludur; doksanlı yıllarda abd’den daha büyük bir ekonomi olma iddiası taşıyan Japonya, 30 senedir resesyondan çıkamıyor, bu resesyonun en büyük sebeplerinden biri Japon halkının tasarruflu olması gelir, devletin aldığı bütün önlemler kültür haline gelmiş bu travmayı bertaraf edemiyor.
  
Türkiye’de ise travmaları yaşatan ana etmen enflasyon olduğu halde halk enflasyona değil, enflasyonun etkisi olan Türk Lirasının değer kaybetmesine karşı duyarlıdır.(Dolar kuru) Türk Lirasında  ciddi sıkıntı ortaya çıktı mı ekonomiye güven hızla kaybolur, Tüketici güven endeksi ile Dolar kuru Türkiye’de son derece kuvvetli korelasyon içindedir.

-Konu Dışı-

Türkiye'nin enflasyon sorunu
Türkiye'nin enflasyon sorunu

Türkiye’de neden kronik enflasyon problemi vardır?


  Türkiye'nin enflasyon probleminin bir türlü çözülememesinin sebebi ekonominin sağlıklı büyüyememesi sorunudur.Sağlıklı büyüme nedir?

  
Her ülkenin  bir büyüme kapasitesi vardır; ülke kapasitesi oranında büyümesi durumunda enflasyon, cari açık, bütçe açığı gibi makro ekonomik göstergeleri ciddi problem oluşturmaz, Türkiye'nin ideal yıllık büyüme oranı merkez bankasına göre %5 civarındadır, bazı ekonomistler bu rakamı %3’e kadar indiriyor, yakın zamanda %5’lik büyümeler de bile ekonomide ısınma(sağlıksız büyüme belirtileri) gördük yani merkez bankası iyimser olabilir. Tahminim Türkiye'nin ideal büyüme oranı %4’tür.Türkiye'de yıllık büyümemiz %4 civarında olursa ne olur?


  Başta enflasyon olmak üzere makro ekonomik göstergelerimiz problem olmaktan çıkar, belli aralıklarda kriz/dar boğaz yaşamaktan kurtuluruz.


Çok uzun yıllardan beri enflasyon bize sorun çıkardığı halde neden sağlıklı büyümeye çalışmıyoruz?
%4 civarı bir büyüme temposu bizi -küresel problemler yaşanmaması şartıyla- enflasyonun sebep olduğu krizlerden kurtarır ama bu rakam bizde farklı sorunların yaşanmasına yol açar.

Pragmatist bakınca bir yönetim işin sonu ciddi sıkıntılara varacağını bile bile neden ısrarla büyümek istesin ya da benim burada anlattığım kadar basit bir sorunu devlette fark eden tabii ki var.Sorun şu: %4 tempolu bir büyüme de Türkiye’de ciddi sosyal/ekonomik problemlere sebep olur, ekonomideki sorunu enflasyon sebepli olmasa da daha da ciddi şekilde büyütür.


Neden %4 tempolu büyüyemeyiz?


 Demografik Sorun:


   Türkiye’nin %10 civarında eritemediği işsiz nüfusu vardır;bununla beraber her sene ciddi sayıda genç istihdama katılır; yani ciddi rakamlarda yeni istihdam olanakları sağlansa bile istihdam oranı ülkemizde yükselemiyor, sadece İstihdama katılan gençler istihdama katılması için  ihtiyaç duyduğumuz yıllık büyüme %5 civarlarında, Yani Türkiye, %4 civarı bir büyüme hedeflerse bu hedef her sene işsizlik oranını artırıp sosyal ve dolaylı olarak ekonomik sorunların yaşanmasına sebep olur zaten işsizlik yüksek seviyelere yükselirse yönetim destek/oy kaybedeceğinden bu politika uzun zaman sürdürülemez.


 Refah Problemi: 


     Türkiye'nin yıllık % 4 civarında büyümesi durumunda her sene gelişmiş dünya ile Türkiye arasındaki refah farkı yükselir, Mesela Abd'nin ideal büyüme oranları olan (%1-%1.5) civarında büyümesinin rakamsal karşılığı 200-250 milyar dolardır, bu rakamı Abd ve Türkiye nüfuslarına orantılarsak İdeal büyüyen Abd ile aramızdaki refah farkının çok hızla artmaması için Türkiye'nin yıllık %15-20 olması gerekir, benzer rakamlar bütün gelişmiş ülkeler için de geçerlidir

    Bahsettiğim fark hızla artarsa fiyatı küresel olarak belirlenen(Teknolojik araç gereçler) birçok ürüne ulaşabilme kapasitemiz azalır yani göreceli olarak fakirleşmiş oluruz; yine %4 civarında büyüme sebebiyle bu farkı kapatacak harcamaları da(Eğitim, Ar-ge)  yapma kapasitemiz düşer.

  Özetle ekonomimizi kapasitesi üzerinde büyütmek zorundayız ve bu durum bize problem üretiyor ve belli aralıklar içinde kriz yaşamamıza sebep oluyor. Ekonomimizi kapasitesi kadar büyütsek de kriz yaşama ihtimalimiz yüksek ve bu bizi uzun yıllar daha yeterli refah seviyesine ulaşamamış bir ülke olmamıza sebep olacak.

 Kapasitemizin üzerinde enflasyon üretmeden de büyüyebiliriz;  Enflasyonu ortadan kaldırmak için ya piyasadaki şişkinlik alınır (para politikası) ya da enflasyon oranında üretim artırılır Fakat üretim ile enflasyon mücadelesi ihtimali bizim için pratikte şu an neredeyse imkansızdır, normalde zamanlarda da çok mümkün değildir.

800 milyar dolar milli hasılası olan bir ekonomide +%20 civarında enflasyonu ideal rakam olan(şu an için) %5’lere düşürmek için gereken rakam kabaca yüzlerce milyar dolara denk gelecek bir üretimdir; bunun için de trilyon dolara denk gelebilecek bir yatırım gerekir!

- Yurt içinde böyle bir sermaye yok.

- Türkiye’ye gelen yabancı yatırım yıllık 15 milyar dolar civarında, şimdiye kadar yıllık olarak en iyi rakam ise 25 milyar dolardı.Yani dış yatırım ile de böyle bir üretim sağlanamaz.

- Türkiye’de  dış borç, milli hasılanın %50’sinin üzerine pek çıkamıyor(problem üretmeye başlıyor) şu an dış borcumu %55’i aşmış durumda yani kredi ile de böyle bir büyüme sağlayamayız.  Bütün bunlardan çıkan sonuç Türkiye'de ekonomiyi yönetmek ciddi şekilde cambazlık gerektirir.

Şöyle bir durum da var; yarın 1 trilyon dolara denk bir hazine Türkiye’de bulunsa ve bu servet tamamen üretimin artırılmasına aktarılsa ‘’enflasyon problemi çözülür mü? ‘’ hayır. Enflasyon sorunu Orta ve uzun vadede yine çözülmez ya da soru şu: Türkiye'nin enflasyon probleminin çözümü yok mu? var. Teorik olarak çok kolay ama pratikte zor. Sebebini uzunca yazıp buraya link bırakacağım.


Ekleme:1. Türkiye'nin enflasyon problemi nasıl Çözülür?
                 

5 yorum:

 1. Yusuf Bey bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.
  Enflasyonu ortadan kaldırmak için piyasadaki şişkinlik; para politikası kullanılarak, hangi yollarla alınılabilir ve neden alınamaz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar.

   Enflasyon nasıl düşürülür sorusunun cevabı için yazının başındaki linkleri okumanızı tavsiye ederim.

   Enflasyon makul bir banda oturur ise doğal olarak yeterli büyüme(refah) sağlanamaz; Türkiye'nin makul büyüme potansiyeli(%4 civarı) büyüme ihtiyacına cevap veremiyor.

   Sil
 2. yusuf bey bizi bu yazilarla bilgilendirmeye drvam ettiginiz icin tesekkur ederim lakin buyume (yuzde4) issizlik oranini cozmez demissiniz oysa basit mantikla nufustan daha hizli buyurse ekonomimiz haliyle is alanlari acildigi icin oranda dusmus olmaz mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. %4-5 civarında bir büyüme genelde yeni istihdama katılan kadar iş imkanı oluşmasını sağlar hatta muhtemelen nispeten yavaş da olsa işsizlik artar. Dengede bir rakam ile %10 civarı (Geniş tanımlı %30) işsizlik makul seviyelere gerilemez.

   Sil
  2. Öncelikle rica ederim.

   Sil