10 Eylül 2018 Pazartesi

TÜRKİYE'NİN TARIM ve HAYVANCILIK PROBLEMİ

 Türkiye'de yakın zamanda tarım sektöründeki problemler geçmiş dönemlere göre bayağı arttı. Özellikle hayvancılık çok ciddi sorunlarla yüzleşiyor.

  Durumu rakamlarla ifade edersek;


 2002 yılında Türkiye'deki büyükbaş hayvan sayısı 10 milyon, küçükbaş hayvan sayısı ise 32 milyon civarındaymış.


 2017 yılında büyükbaş hayvan sayısı 16 milyona, küçükbaş hayvan sayısı ise 44 milyona yükselmiş.

  Türkiye'nin nüfusu ise 65 milyondan 81 milyona yükselmiş,bununla beraber Türkiye'de 3-4 milyon adette Suriyeli göçmen var.

 Rakamlara bakınca Türkiye'de nüfus(göçmenler dahil) 2002'den beri %29 artmış.

  büyükbaş hayvan sayısı %45, Küçükbaş hayvan sayısı ise %40 civarında artmış.

  Et üretiminde ise verilerde sorun yoksa çok ciddi şekilde verim artışı(%50 civarında) da var.(2002 kesime gönderilen sığır 1.774.104- Et üretimi 327.629 ton ,2017 kesime gönderilen sığır 3.602.115- Et üretimi 987.482 ) Küçükbaşta da verim artışı var.

 Bütün bu verilere rağmen et fiyatları neden bu kadar pahallı sorusunun cevabı ise muhtemelen bitkisel üretimde, 2002'de bitkisel üretim 98 milyon ton iken 2017'de bu rakam 120 milyona yükselmiş, %20 gibi bir artış mevcut ama ülkede beslenen insan nüfusu %30, hayvan nüfusu ise +%40 artmışken bitkisel üretim buna eşlik edememiş.
  
 Bu verileri birlikte inceleyince aslında yeterli hayvanımız olduğu ama bu canlı popülasyonu besleyebilecek kadar tarım ürünümüz olmadığı sonucuna varıyoruz.

  Türkiye'de tarım ve hayvancılık ürünlerindeki aşırı fiyat artışları ile Suriye'den Türkiye'ye göçen mültecilerin korelasyonu da bize Türkiye'de özellikle tarımın hızlı nüfus hareketlerine cevap veremediğini gösteriyor.

-Konu Dışı-

 Ekonomi arasına politik yorum katmayı doğru bulmuyorum ama kişisel olarak Suriyelilerden rahatsız değilim sadece durumun tespitini yapıyorum.

-Konu Dışı-

 Son yıllardaki enflasyonda gıda ürünlerinin payının devamlı olarak ve kuvvetli olarak artmasını da(gıda enflasyonu alt ve orta kesimin enflasyonu olduğundan daha kuvvetli hissetmesine sebep olur) bu bağlamda değerlendirmek gerekir, birden bire artan 3-5 milyon nüfusun gıda fiyatlarını artırmaması pek mümkün değildir. Mesela bundan birkaç sene önce Türkiye'de et fiyatlarının hızla artması sonucu ithalata başvurduğumuzda, et ithal ettiğimiz ülkelerdeki et fiyatlarını da anormal şekilde yükselttik, dünyada bu tür bir talebe cevap verebilecek ülke yok ama sorunu minimize etmek için tarımda verimliliği artıracak adımlar atılmalıdır.

-Konu Dışı-

 Türkiye, kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biri değildir, hiçbir zaman olmamıştır, zaten böyle bir yedili de dünyada yoktur. Yaygın olarak kabul edilmiş kaynağı belirsiz bilgilere örnektir.

Yastık altındaki 2.200 ton altını da buna benzer bir örnektir; ne artar ne de azalır ama resmi belgelerde bile kendine yer bulan bu bilginin kaynağı ile ilgili bir bilgi yoktur.

-Konu Dışı-

  Sonuç olarak son zamanlarda İdlip Operasyonu etkisiyle Türkiye'ye büyük bir mülteci akını olacağı ifade ediliyor, bunun önlemlerini şimdiden almakta fayda var.


Ekleme: 
              2. Türkiye'nin enflasyon sorunu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme