19 Eylül 2018 Çarşamba

YENİ OVP BAŞARILI OLABİLECEK Mİ

 Son yılların en önemli orta vadeli programı(ovp) önümüzdeki Perşembe günü açıklanacak. Türkiye'de daha önce defalarca ovp açıklandı, ekonominin ne iyi gününde ne de kötü gününde hedefler konusunda çok başarılı olmuş bir ovp yok; bu durumun yatırımcılar, ekonomi yönetimi, ekonomistler için çok ciddi sorun olduğuna da pek şahit olmadık yani ülkece planlama konusunda zayıfız ve bu durumu sorun da etmiyoruz.

  Ovp'lerin hedef tutturmada başarısızlığı sebebiyle uzun yıllardan beri Türk varlıkları üzerinde çok önemli bir fiyatlama etkisi yoktu fakat önümüzdeki perşembe günü açıklanacak ovp daha önceki ovp'lerden farklı  olacak.

 Perşembe günü açıklanacak ovp'ye fazladan anlam yüklenmiş durumda çünkü;

1. Ekonomi yönetimi bu ovp'nin diğerlerinden farklı olacağına dair defalarca açıklama yaptı.

2. Türk ekonomisi zor bir dönem yaşıyor ve ileride daha zor günlerde yaşama ihtimalimiz var, bu dönemde piyasa ekonomi yönetiminden güven verici adımlar talep ediyordu ki ovp bu talebin üzerine geldi.

3. Para politikası ile büyük bir adım atıldı(625 puan faiz artırımı) 


 Bu adım maliye politikası ile desteklenmezse boşu boşu fedakarlık yapılmış olur. Sadece para politikasıyla ekonomideki sorunları çözmek Türkiye'de ve dünyada imkansızdır.

4. Ekonomide kendini gerçekleştiren kehanet olarak adlandırılan bir olgu vardır, basitçe ifade edersek;

- Yatırımcıların bir şeyin olacağına inanması. 
- Yatırımcıların olacağına inanılan şeye göre pozisyon alması.
-Yatırımcıların aldıkları pozisyon sebebiyle inanılan şeyin gerçekleşmesi.

 Kehanet şudur; ovp beklentileri karşılarsa Türk varlıkları olumlu fiyatlanacak ya da tam tersi durum gerçekleşecek. 

 Piyasanın ovp'den beklentileri:

 - Sade rakam sunmanın piyasayı tatmin edeceğini sanmıyorum; ''enflasyon hedefimiz şudur'' ya da ''bütçe açığı hedefimiz şudur'' gibi soyut açıklamalar yapılmamalı.

  Son yıllarda bütün ovp'lerde rakamlar , gerçekleşmelerden çok çok uzaktı; mesela son ovp'deki bugün tahayyülü ile bugünün rakamları arasında dünyalar kadar fark var, daha önemlisi geçen sene ekim ayında ovp hazırlandı ama mayıs ayında(7. ay) ekonomi yönetimi ovp ile alakasız hedeflere yöneldi.

  Bütçe açığı hedefimiz %2 yerine ..... harcamalarında kısıntı yapacağız, ....... gelirlerimizi artıracağız ve bütçe açığını %2'e indireceğiz gibi somut ifadelere ihtiyaç var. Tahminim bütçe açığı ve enflasyon konusunda sağlam bir plan sunulursa piyasa bu programdan mutlu olacaktır.

 Piyasaya yapılabilecek en büyük olumlu sürpriz 2011'lerde başarılamayan MALİ KURAL  vaadidir.

 Mali kural nedir?

  Hükümetin ekonomide atılması gereken makul adımları belirlemesi ve bu adımların atılmasını kanun güvencesine alınmasıdır; mesela basit bir örnek verirsek enflasyon yüksekken bütçeden birçok harcamanın yasaklanması veya ekonomide olumlu bir hava yakalanırsa kamu borçlarının belli bir seviye düşürülmesi gibi.


  Makro ekonomik göstergelerimiz ile beraber Türkiye'nin dış borcu ve özellikle kısa vadeli dış borcu Türkiye'nin olumsuz fiyatlanmasında ana unsurlardır.

 Makro ekonomik göstergelerimiz ile beraber özel sektörün dış borcunu öderken sorun yaşamamasını sağlayacak adımların da ovp'de yer bulacağına dair bilgiler var, muhtemelen bu konuda da adımlar atılacak.

  Sonuç olarak piyasa; ekonomi yönetiminden makro ekonomik göstergelerin nasıl düzeltileceğini öğrenmek istiyor ve Türkiye'nin(kamu+özel sektör) dış borç ödemelerinde şirketlere kolaylık sağlayacak adımlar bekliyor. Bu iki konuda somut bir plan sunulursa ovp beklentileri karşılayacaktır.

 Bütün bunların dışında Türkiye'nin ekonomik problemleri yapısaldır; ovp, para politikaları vs. sadece geçici çözüm sağlar.

Türkiye'nin enflasyon sorunu nasıl çözülür?


 Paylaşımı değerlendirirseniz mutlu olurum.

Ekleme: Olumlu ve olumsuz yönleriyle Yeni Ekonomi Programı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme