18 Ekim 2018 Perşembe

DÜNYA EKONOMİSİ DÖNGÜNÜN HANGİ AŞAMASINDA

Bank of America Merrill Lynch'in her ay dünyanın her yerinden fon yöneticilerine yaptığı küresel görünüm anketinin Ekim sonuçları açıklandı. Ankete katılan fon yöneticilerinin global ekonomi hakkındaki beklentileri 2008'den beri en olumsuz seviyede, ankete katılan fon yöneticileri 600 milyar dolar değerinde varlığı yönetiyorlar.

 Dünya ekonomisi devamlı olarak iyi-kötü dönemler arasında gidip gelir, buna ekonomik döngü diyoruz. Ankete katılan fon yöneticilerin %85'i ekonomik döngünün son fazda olduğunu belirtmiş yani küresel ekonomide iyimser dönemin sonundayız, En son 2008 Krizi hemen öncesi Aralık 2007'de fon yöneticilerinin %74'ü son fazda olduğumuzu düşünüyorlardı ki haklıydılar. Katılımcıların %38'i gelecek 12 ayda küresel ekonomide yavaşlama bekliyorlar; bu rakam Kasım 2016'dan beri en yüksek rakam.

 Küresel ekonomi için en büyük risk nedir sorusuna verilen cevaplar şöyle;(sırasıyla) 
-Ticaret Savaşları
-Merkez Bankalarının bilanço küçültmesi
-Çin'in sert yavaşlaması
-Avrupa popülizmi (Brexit, İtalya sorunu)
-Borçlar
-Abd'nin yeni teknoloji kanunları Görüldüğü gibi Ticaret savaşlarının bittiğine fon yöneticileri inanmıyor; Merkez bankalarının bilanço küçültmesinin oluşturduğu riski önemseyenlerin sayısı artmış, geçen aylarda Avrupa'daki sıkıntılar listede yokken İtalya sorunu ile Avrupa'daki sorunlar en ciddi riskler arasına girmiş.

 Ankete katılanlar açısından en popüler yatırım FAANG hisselerini satın alma(uzun zamandır böyle), FAANG önderliğinde Abd'nin en büyük 300 şirketi yaptıkları satışın 265 katı fiyata alınıp satılıyor, ikinci 300 şirkette bu oran 10'a, üçüncü 300 şirket ise 4.2'e düşüyor.

 Bizim için önemli olan bir başka açıklama ise Ankete katılanların %20'si doları değerinin üstünde, %51'i ise gelişmekte olan ülke para birimlerini ise değerinin altında görüyor; Ekim ayında Türk Lirası ve Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değerlenmeyi buna bağlayabiliriz.

  Ankete katılanların portföylerinde gelişmekte olan ülke hisselerine ayırdıkları pay geçen ay %5 ile Mart 2016'dan beri en düşük seviyeyi  görmüş, bu ay ise Gelişmekte olan ülke hisselerinin payı %15'e yükselmiş, şu an Bist ve benzeri borsalardaki iyimserliği de buna bağlayabiliriz.

  Özetle fon yöneticilerinin küresel ekonomi hakkında beklentilerinin bozulduğunu, gelişmekte olan ülkeler hakkında ise nispeten iyimser düşüncelere sahip olduğunu görüyoruz, Ekim ayında ülkemizdeki olumlu fiyatlamayı da bu iyimserlikle açıklamak mümkün.Twitter adresimden beni takip edebilirsiniz. Link

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme