24 Ekim 2018 Çarşamba

25 EKİM MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SENARYOLARI

 25 Ekim Perşembe günü Merkez Bankasının olağan Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşecek, piyasanın beklentisi Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutacağı yönünde, önümüzdeki toplantı son zamanların en az stres ile beklenen toplantısı olsa da  önümüzde birçok senaryo var diyebiliriz.

 Öncelikle Merkez Bankası'nın neden faiz artırmaması bekleniyor;

- Türk lirasındaki aşırı değer kaybı durdu, Eylül ayında dünyada en fazla değer kazanan finansal varlık Türk lirası oldu.
- Birçok veri bize Eylül itibariyle harcamalarda sert bir daralma olduğunu gösteriyor, bu durum yakında enflasyon konusunda olumlu senaryoları söz konusu edebilir.
-Merkez bankasının geçen toplantıda aldığı 625 puanlık faiz artırımın etkisi henüz piyasaya yansımış değil.
- Abd ile ilişkiler eskisinden daha iyi, İran yaptırımlarının olumsuz etkisi konusunda nispeten olumlu gelişmeler var.
- Reel sektör ciddi şekilde sorun yaşıyorken faiz artırımının ciddi şekilde zararı olacaktır.
- Piyasada çok sayıda TL kredisini, yeni krediler ile çeviren şirket var, TL faizleri artıkça bu tür işletmelerde ciddi zararlar hatta iflaslar söz konusu olabilir.
-Ekim ayı enflasyon rakamları için iyimserlik var.

Merkez Bankası'nın faiz artırmasını gerektirecek sebepler;

- Merkez Bankası şu an kağıt üzerinde negatif faiz veriyor.
-Dün Devlet Bahçeli'nin seçim açıklamalarının hemen arkasından gelen fiyatlama bize TL'deki olumsuz fiyatlamanın geriye dönebileceğini, kırılganlığın devam ettiğini söylüyor.
- Enflasyonda en kötüyü gördüğümüze dair net bir veri yok, Merkez Bankası ve Tüik verilerinde olumsuz çıkarım yapılabilecek birçok nokta var.
- Türkiye'nin Stagflasyona sürüklenme ihtimali var iken bu konuda önceden önlem alınmalı.
- Fed'in Kasım ayını pas geçmesi ve Aralık'ta bir adet daha faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor o yüzden şimdiden  en azından Fed etkisi için adımlar atılabilir.
- Olası Bir faiz artırımı Türk lirasını dahada istikrarlı hale getirir.

 Sebepleri karşılaştırınca Merkez Bankası nispeten daha az stresli bir karar alacak olsa da karar halen çok zor. Seçim döneminde yapılan faiz artırımlarından sonra Türk Lirası ciddi şekilde reel faiz vaat eder olmuştu, seçimlerden hemen sonra piyasa beklentileri karşılansaydı bugün faiz konusunda çok daha iyi bir yerde olurduk; Merkezin beklentileri karşılamaması ve sonra beklenmedik birkaç şok ile her şey birden bire değişti, önümüzdeki dönemde yeni şoklara maruz kalmayacağımızın garantisi yok.  %24 piyasa açısından belki çok ağır bir faiz oranı ama %24 fedakarlığı yapıldı ise bundan sonra gerekli olan ne ise yapılmalıdır. Şu an piyasada merkezden faiz artırımı beklenmiyor oluşu sebebiyle olası faiz kararı Türk Lirası açısından son derece olumlu olur.

 En önemlisi de Üfe sorunu %50'lere yaklaşmış olan ve enflasyon ile mücadele kampanyasını bir parçası olmayan Üfe'de önümüzdeki ay/aylar halen ciddi şekilde risk mevcut, talep enflasyonu iyice zayıflasa bile Üfe uzun süre daha başımızı ağrıtacak.

 Sonuç olarak Merkez bankasının faiz artırımı yapacağını beklemiyorum ama küçük bir faiz artırımının ( Negatif faizin üstü-0,5-1.00)  faydası zararından çok olabilir.

Enflasyonda zirve görüldü mü?

İletişim için Twitter Adresim: Link 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme