9 Ekim 2018 Salı

ALTIN FİYATLARINA DİKKAT(Güncellendi)

 Daha önce bu paylaşımda altın fiyatlarının çok ilginç rakamlarda olduğuna işaret etmiştim, Bugün S&P 500/ Altın grafiği yakın tarihin dip seviyesine dokununca başlığı güncellemek istedim.

 Önnot: Lütfen  burada ya da başka yerlerde gördüğünüz bir yoruma göre asla ama asla yatırım yapmayın, ben ve benim gibiler asla geleceği bilemeyiz sadece fikir yürütürüz, bu yazının da amacı ilginç rakamları sizinle paylaşmak.

-Konu Dışı-

Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.

-Konu Dışı-  
 
altın fiyatları ne olur 2019
Altın fiyatları ne olur

 S&P 500'ün altına oranı 1984'ten beri sadece bir defa bugünkü seviyesini görmüştü, grafik biz S&P 500 ve dolaylı olarak dünya borsalarının çok pahallı olduğunu ve altının ise çok ucuz olduğunu gösteriyor.


Bu sene küresel konjonktür altında çok cazip fırsat sunması beklenirken tam aksine altının çok ciddi değer kaybettiği bir dönem yaşadık ama gelinen noktada ise altın fiyatları gerçekten dikkat çekici bir noktada diyebiliriz.

  Bu sene altının değerlenmesi için çok cazip bir sene idi, öncelikle altın neden değer kazanır.

1. Küresel krizler: 2018 senesi krizi bol bir seneydi; özellikle Abd başkanı Donald Trump sebebiyle birçok kriz ile karşılaştık, Kore ile savaş söylemi, Orta doğu'da savaş ihtimali,(Katar Krizi) Abd'nin ticaret savaşları,(Çin, Avrupa, Meksika, Kanada-liste uzayacak gibi) Abd'nin İran yaptırımları, Suriye Savaşı ve buna bağlı sürtüşmeler,(Abd- Rusya)  vb. sayabileceğimiz birçok önemli gelişme sebebiyle altın fiyatlarının artması gerekirdi.

2. Enflasyon: Altın, üretim kapasite kısıtlı bir maden olduğu için enflasyonun kuvvetlendiği zaman diliminde altının değerinin artması beklenir, Enflasyona sebep olmasa bile küresel likidite arttığı zaman altının değer kazanması beklenir. Varlık alım programları ile küresel likiditenin inanılmaz artış gösterdiği 2011 yılında altın fiyatları da benzer bir patlama yaşamıştı, çok çok kısa bir süreçte altın fiyatları 800 dolar seviyesinden 1900 dolar civarlarına yükselmişti.

3. Emtia Fiyatlarının Artması: Emtia fiyatlarının artış gösterdiği dönemlerde altın fiyatları da artar. Özellikle Gümüş ile altın arasında kuvvetli korelasyon vardır.

4. Dolar Fiyatları: Dolar fiyatları ile altın fiyatları arasında ters korelasyon vardır, dolar fiyatları artarken altın fiyatlarının düşmesi beklenir.

 Hiçbir sebep olmasa bile altın fiyatlarının uzun vadede artması beklenir çünkü altının üretim kapasitesinin artış hızı dünya ekonomisinin büyüme hızına göre çok yavaştır.

 Bu sebepleri bir arada düşününce altını destekleyen en önemli sebeplerden küresel krizlerin büyük kısmı yaşandı,(Ticaret savaşları vs.) küresel likidite önümüzdeki ay itibariyle güçlü şekilde düşmeye başlayacak ( Varlık alım programlarının sonlandırılması  )iken altın fiyatları yükselecek yorumları çoğaldı, altın fiyatları hafif toparlandı, buna iki anlam verilebilir;

1. Ölü kedi sıçraması
2. Beklenti alındı, gerçekleşme satılıyor.

  Dikkat çekmek istediğim noktaya geleyim. Goldman Sachs Emtia Endeksi'nin S&P 500'e oranı tarihi bir oranda;


 Grafik çok net ya emtialar çok abartılı ucuz ya da S&P 500 aşırı derecede pahallı ama grafik bize net olarak şunu söylüyor hangi ihtimal doğru olursa olsun bu rakamlar son 50 yılda her görüldüğünde oran normale yönelmiş.

 Altın yatırımlarının hisse fiyatlarına oranı dip seviyede;Bu sene merkez bankaları paylaşımın başında saydığım sebeplerin de etkisiyle 264 ton altın satın aldı, bu rakam son 6 yılın rekoru.(7. yılda altının rekor senesiydi !)

 Bu rakamlardan altın ucuz değil, borsalar çok pahallı sonucu da çıkabilir, daha önce bu yönde paylaşımlar yapmıştım.

1. Borsalar büyük bir çöküş yaşar mı? 

2. Abd borsaları nereye gidiyor? 

3. Borsalarda balon var mı? 

4. Borsalarda düzeltme yakın mı? 

 Bu durumda da önümüzde şöyle senaryolar çıkar; borsalarda ciddi bir düzeltme ihtimali ortaya çıkmış durumda, böyle bir düzeltme gelirse ortaya çıkan sermaye diğer varlıklara akacaktır ki altın bundan ciddi fayda görecek ya da borsalarda ağır bir düzeltme de(kriz) yaşanabilir ki bu senaryodan da altın fayda görecektir. Tabii bu senaryolar sadece borsalar üzerine, piyasanın kaçındığı senaryo çok daha ağır bir problem( 2019 Ekonomik Krizi )  de olabilir. 

 İletişim için bana twitter'dan ulaşabilirisiniz. Yusuf Yüksel 

 E. Akdoğan'a paylaşıma katkısından dolayı teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme