24 Ekim 2018 Çarşamba

KÜRESEL BORSALARDA KRİTİK CUMA

 Dünya borsalarında ciddi satışların görüldüğü bir dönemdeyiz. 
MSCİ Asya-Pasifik endeksi ayı piyasasına girmek üzere;

Msci Asya Pasifik endeksi
MSCİ Asya-Pasifik
 Dün(23 ekim 2018) endeksin zirveden kaybı %19.7 idi, bir endeksin zirvesinden %20 değer kaybetmesi ayı piyasasına girdiği anlamına gelir.


-Konu Dışı-

Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.

-Konu Dışı-

  Abd hisselerinin uzun zamandır sürüklediği MSCI Dünya endeksi 2018'deki bütün kazanımlarını kaybetti; şu an negatifte.

msci dünya 2018
MSCI WORLD 2018

 Msci dünya endeksini inceleyince Abd hisselerinin halen %3 karda olduğunu, Abd hisselerinden arındırılmış Msci dünya endeksinin ise %11 civarı ekside olduğunu görüyoruz.

 Bir diğer önemli gelişme ise Fed bu ay piyasadan çekeceği 50 milyar dolarlık likiditeyi  çok ağırdan aldı, önümüzdeki günlerde ciddi şekilde piyasadan para çıkışı da olacak; paylaşımın güncellenmemiş kısmı ve en alttaki linklerde merkez bankalarının bilançosu ile dünya borsalarının(özellikle Abd) ne kadar güçlü korelasyon içinde olduğuna dair birçok paylaşım yapmıştım, tekrarlamayacağım.

  S&P 500 son 15 günün sadece ikisinde değer kazanabildi, dün de %3 civarında değer kaybı ile güne başlayıp sonradan gelen alımlar ile negatifte kalsa da zararın önemli bir kısmı telafi edildi.

 Dün S&P 500'deki satışlarda Asya piyasalarının ciddi satış yemesi, Avrupa'da İtalyan bütçe tartışmaları etkili olsa ana faktör beğenilmeyen bilançolardı; Cuma günü Abd borsalarını sürükleyen Amazon, Google, Microsoft, İntel gibi çok önemli şirketlerin bilançoları açıklanacak o yüzden doğrudan Abd, dolaylı olarak dünya borsaları için önemli bir gün olacak.

(Güncelleme burada sona erdi. Bu konu hakkında yaptığım eski paylaşımları makalenin sonuna link olarak ekledim.)

 Abd ve dünya borsaları geçen hafta ciddi satışlara maruz kaldı. Abd'de piyasa profesyonellerinin gün içi haber akışından arındırılmış şekilde hareketlerini ölçmek için kullanılan Smart money İndex indikatörü Mart 2009'dan beri en düşük seviyeye geldi.(Finansal Kriz'in başlamasından üç ay sonra)


 Bir borsada trendi görmek için kullanılabilecek en iyi indikatörlerden biri RSI'dır. Son iki krizin başında (Dot-com ve Finansal Kriz) RSI'ın verdiği tepkinin bir benzeri geçen hafta gördük.


2001 Dot-Com Krizi
Dot-Com Krizi 2001
 2001 yılında S&p üç adet rekor kırmış ama RSI her defasında düşüşte imiş ve çöküş gelmiş.


Finansal Kriz 2008
2008 Finansal Kriz
 2008 Krizi öncesi de RSI düşüşte iken S&P 500 üç rekor kırmış ve çöküş gelmiş.Borsa Krizi 2018
2018 Borsa Krizi
 Şu an S&p 500 düşen RSI ile iki adet rekor kırdı, üçüncüsü hayırlı olmuyor.


 S&p 500 ve diğer Abd endekslerinin tamamı şu an 50-100-200 günlük ortalamalarını aşağı yönlü kırdı, borsalar bu önemli ortalamalara dokunduktan sonra aşağı ya da yukarı yönlü kuvvetli hareketler yapabilirler.

 Yine korku endeksi olarak adlandırılan VIX endeksi bu sene ortalamasının neredeyse iki katı seviyede, bunun anlamı piyasanın gergin olduğudur ve gergin piyasada şok fiyatlamaların görülmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Bu sebeplerden dolayı önümüzdeki 1-2 hafta dikkat ile izlenmeli, S&p 500 ve dünya borsaları çok kuvvetli hareketler gerçekleştirebilir.

(Güncelleme)

Son günlerde küresel borsalarda çok kuvvetli bir satış dalgasına şahit oluyoruz, Avrupa'da İtalya etkisi ile başlayan satışlar başka gerekçelerinde desteğiyle bir süredir ufak değer kayıplarına uğrayan Abd borsalarında güçlü satışları tetikledi. Dün itibariyle S&P 500 üst üste değer kaybı yaşadığı altıncı iş gününü tamamladı, S&P, NASDAQ ve DOW JONES endekslerinin üçü de 200 günlük ortalamalarını aşağı yönlü kırdı, bu hareket ardından hemen güçlü bir dönüş gerçekleşmezse Abd borsalarının ayı piyasasına yöneldiği fikri kuvvetlenecek.  Abd borsalarındaki hareketi daha önceki büyük satışlardaki gibi algoritmalara bağlayamıyoruz, son günlerde sayısı yüz binlere varan satış kontratları alınmış. Normalde bir süredir Abd borsaları ile geriye kalan dünya borsalarının ne kadar anormal şekilde ayrıştığına dair birçok paylaşım yapmıştım, bu paylaşımın devamında bahsettiğim anormallikleri okuyabilirsiniz fakat görünen o ki dünya borsaları Abd borsaları ile ralli yapmadığı halde Abd borsalarının satışına neredeyse aynı kuvvetle katılıyor.


Küresel satışın Bist'e etkisi Ekim 2018

 Daha önce bahsettiğim Abd borsalarının küresel borsaları yukarı sürüklememesine rağmen küresel satış tetikleme ihtimali ortaya çıkmış durumda. Bist, bu dalgadan şimdilik ayrıldı,Rahip Brunson Davası hakkındaki olumlu beklentiler sebebiyle dün dünyada  satış yemeyen tek büyük endeks Borsa İstanbul oldu ama Rahip Brunson Davası ne olursa olsun Bist de eninde sonunda küresel etkiye maruz kalacak.

 Bir diğer durum ise Abd'de bilanço dönemi başladı o yüzden bilançolar satışları kuvvetlendirebilir ya da endekslere destek verebilir. 10.08.2018

 Bugün S&P 500 %1,8 düşüşle üst üste beşinci kayıp gününü yaşıyor. Ekim ayında, Çok uzun zamandan beri S&P 500 ve dolaylı olarak Abd borsalarını sürükleyen FAANGS hisselerinden Amazon %10, Netflix  %11, Facebook %5, google %7, Apple % 2 civarında  değer kaybetti o yüzden daha önce yazdığım bu makaleyi güncellemek istedim, okumadıysanız en alttaki linklerle beraber okumanızı tavsiye ederim.


 Borsalar için zor zamanların yaklaştığını gösteren veriler artıyor, Türkiye uzun zaman önce ayı piyasasına girdi, gelişmekte olan ülkeler geçen hafta ayı piyasasına girdi.2019 gelişmekte ülkeler Krizi(Bir borsanız zirveden %20 düşüş yaşaması ayı piyasasına girme olarak tanımlanır.)

  Aynı dönemde S&P 500 ise- Dünya borsaları için gösterge olarak kabul edilir.- rekorlar kırıyor, bu durumda öncelikle Abd ve tabii ki bütün dünya borsalarını(özellikle gelişmiş ülke borsaları) olumlu etkiliyor fakat bu durum sürdürülebilir mi?


Birkaç örnekle neden zor bir dönem yaklaştığını anlatayım.

1. Abd, ekonomisi çok kuvvetli ama getiri eğrisi(faklı vadelerde tahvillerin vaat ettiği getiriler arasındaki bağ) resesyon sinyalleri veriyor ve bu resesyon da önlenecekse Fed faizlerinin artmasıyla olacak.(Fed'in faiz artırması =Borsaların cazibesini kaybetmesi)

 Abd 10 yıllık tahvilleri ve 2 yıllık tahvilleri getirisi arasındaki farkla resesyonlar arasındaki bağı şu grafikte çok basit şekilde görebilirsiniz.Şu An fark %0.2 ve bu fark negatife düştüğünde kriz yaşanıyor. trend bize nagatife gidişi gösteriyor!

2.S&P 500 rekor kırıyor demek yanında açıklama yapmadan doğru bir ifade mi? hayır çünkü S&P 500 içinde birkaç hisse akıl almaz şekilde anormal ayrışıyor.

Krizden(1 ocak 2009'u baz aldım) beri S&p 500 %218 değer kazanmış aynı dönemde S&P 500'ün en büyük beş hissesinden;

Netflix: %8.053(sekiz bin, sekiz nokta değil.)
Amazon : %3.681
Apple: %1.691
Google: %663
Facebook: %331 Değer kazanmış.

  Yani 9.5 yıldır süren boğa piyasası aslında bütün borsayı değil sınırlı sayıda şirketi temsil ediyor, ilk beş hissenin aşırı değerlenmesi diğer hisselerdeki kötü durumu saklıyor.

3. S&p 500'ün toplam büyüklüğünün Abd'nin milli hasılasına oranı daha önceki krizlerle kıyaslanınca çok yüksek noktalarda.

 Bunun gibi onlarca örnek verilebilir.(Bu konuda çok daha geniş bilgi almak isteyenler bana mesaj ile ulaşabilirler, S&P 500 için çok daha geniş bilgi veren paylaşımları size ulaştırabilirim.)  Birçok işaret bize Abd özelinde küresel çapta borsaların aşırı değerlendiğini gösteriyor bunun ana sebebi çok aşırı likidite döneminde alternatif getirilerin cazibesini kaybetmesiydi, bir yandan +10 trilyon dolar para basıldı.(Şu paylaşımda özetle açıklamıştım.Varlık Alım programları) diğer yandan tahvil getirileri ise %0'lara yaklaşmıştı.

  Şu an Abd 10 yıllık tahvil getirisi %3'lere yaklaşırken(risksiz getiri) borsaların fiyat kazanç oranı ise %4'ün biraz üstünde.(riskli getiri) Sene sonuna kadar abd'nin iki adet daha faiz artırımı var.

   Daha önemlisi Fed yaklaşık 12 ay önce son on yılda bastığı paraları geri çekmeye başladı, geriye çekilen para şu an 250 milyar dolar civarında, aynı dönemde sadece ECB'nin bastığı para ise yaklaşık 400 milyar dolar civarı bir değerde yani son 12 ay totalde 150-200 milyar dolar civarında para basıldı, sadece son iki aydır küçük miktarlarda zirveden dönüldü.(Ekim'de para arzının kısılması hızlanacak.) Daha önceki senelere göre basılan para az olduğu için(geçen senelerde senelik trilyon dolar civarındaydı.) borsalar sıkıntı yaşamaya başladı.

  Gelecek sene 500 milyar dolara denk gelecek miktarda piyasadan para çekilecek ve fed bu sene iki, seneye üç faiz artırımı yapacak. Ecb'nin gelecek sene faiz artırımı yapması bekleniyor.

  Asıl sorun ise küresel olarak borsalar balonları sönmesi nasıl gerçekleşecek? borsa düzeltmeleri tarihte birçok büyük krize sebep oldu(Büyük buhran,Asya Krizi, Dot Com krizi, Kara pazartesi vs. vs.) ve şu an S&p 500 ve diğer Abd borsaları için tarihin en büyük balonu yakıştırması yapmak abartılı bir yorum değil.


  Sonuç olarak borsaları bu güne kadar destekleyen en kuvvetli sebepler ortadan kalkıyor, diğer taraftan ise alternatif varlıkların cazibesi ise artıyor. borsalar için zor zamanlar gelmiş olabilir.

Ekleme: Bununla beraber 2019 Ekonomik Krizi paylaşımını da okumanızı tavsiye ederim.


Paylaşımın devamı için 
1.Abd Borsaları nereye gidiyor?
2.Borsalarda balon var mı? 
3.Borsalarda düzeltme yakın mı? 
4.Borsalarda düzeltme mi geliyor?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme