5 Ekim 2018 Cuma

BORSALARDA DÜZELTME Mİ GELİYOR?

 Daha önce dünya borsaları için gelinen noktada rakamların çok çarpıcı olduğuna dair yazılar yazmıştım.(4 tane) bu yazı ise daha önce yazdığım dört adet yazının devamı, dünya borsalarını açıklamak için S&P 500'ü kullanıyorum neden S&P 500 sorusuna ise daha önceki paylaşımlarda cevap verdim, her yeni paylaşımda tekrara düşmemek için cevabı diğer paylaşımlara havale ediyorum.

 En son yazımda ayı piyasasını bekleyen yatırımcı sayısının toplam yatırımcı içinde %35 olduğunu belirtmiştim, diğer yandan yakın zamanda yapılan hedge miktarının ise 65 milyar dolar ile tarihi rekora ulaştığını yazmıştım yani piyasanın kafası karışık.

 -Konu Dışı-

Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.

-Konu Dışı- 

  RMI(Relative Momentum İndex) indikatörüne göre S&P 500 endeksi düşüş trendine girmiş durumda, öncelikle RMI nedir? RSI'ın geliştirilmiş, daha net ve az dalgalı olan şeklidir, trendin gücünü gösterir. RMI'da uyumsuzluk trend değişimi anlamına gelir.

 Görüldüğü gibi her büyük krizden önce RMI düşüş trendine girmiş, ikinci tepe ise borsanın rekoru olmuş, Şu an(grafik bir hafta öncenin) RMI ikinci tepesini yaptı ve S&P 500 rekor kırdı ! RMI daha net bir indikatör olduğu için bununla durumu açıkladım, internette benzer rakamları RSI(daha popüler) ile de açıklayan onlarca saygın ekonomist var.

Üsteki grafik Eylül ayının sonuna kadar S&P 500'ün hareketine ait, Ekim ayında ise S&P 500>Abd borsa>Dünya borsalarını sürükleyen ünlü FAANG hisselerinde ciddi bir düzeltme başladı; Daha önce FAANG hisseleri ile ilgili birçok paylaşım yapmıştım, bu paylaşımın sonuna onları  ekleyeceğim.


Dünya borsaları balon 2019
S&P 500'de düzeltme mi geliyor?
Şimdilik %5 civarında bir düzeltme.

 Diğer yandan Abd 10 yıllık tahvillerinin getirisi %3.2'leri kısa süreli aştı, %3.15-3.20 bandında(Risksiz Getiri) iken S&P 'ün fiyat kazanç oranı %4'ün(Bugün 25.13) altında hareket ediyor. Abd 10 yıllık tahvilleri sadece Abd'de değil bütün dünya piyasalarında gösterge olarak kullanılıyor; %3.15 direnci güçlü bir direnç idi ve bu direncin kırılması ile Dünyada para basmanın kuvvetlendiği(Varlık alım programları) 2011 yılından beri en yüksek rakamlar görülmüş oldu ! Abd tahvillerinin daha çok getiri vaat etmesi hisseler üzerinde aşağı yönlü baskı yapması beklenir. Bir diğer önemli gelişme ise ekim ayına girmemiş olmamız, bu ay küresel likidite azalması kuvvetli şekilde hızlanacak. Fed, bilanço küçültmesini aylık 40 milyar dolardan 50 milyar dolara çıkaracak iken ECB varlık alım miktarını 30 milyar eurodan 15 milyar euroya düşürecek.

 1988 Yılı baz alınınca (Kara Pazartesi sonrası) Dünya borsaları ile Abd borsaları arasındaki ilişki aşağıdaki Grafik gibi olmuş, görüldüğü gibi varlık alım programları ile Dünya borsaları ve Abd borsaları arasındaki ilişki zayıflamış ama son 2 yılda ise fark açıklanamayacak noktalara gelmiş.(Dünya borsalarından kastım MSCI world- Abd dışında) Abd borsaları ise MSCI USA)


Abd Borsaları Balon 2019
Abd borsaları ve Dünya Borsaları(1988 baz Alınmış)
 1988'den 2008 Krizi'ne kadar Abd borsaları, dünya borsalarına göre genelde 2 kat prim yaparken 2008 Krizi sonrası bu korelasyon bozuluyor, şu an ise fark 5 katın üzerine çıkmış durumda !

 Bu paylaşımı tamamlayan diğer dört paylaşımı da okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

1. Abd borsaları nereye gidiyor? 
2. Borsalar büyük bir çöküş yaşar mı? 
3. Borsalarda balon var mı? 
4. Borsalarda yakın zamanda düzeltme gelir mi? 

Hızlı iletişim için bana Twitter'dan ulaşabilirsiniz. Yusuf Yüksel
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme