3 Aralık 2018 Pazartesi

2018 Kasım Ayı Enflasyonu

 Bugün enflasyon verisi açıklandı, aylık Tüfe -%1.44, aylık üfe ise -%2.53 açıklandı buna göre yıllık tüfe %21.66'a, yıllık üfe ise %38.54'e düştü.

 %1.5 civarındaki düşüşün yaklaşık %1.2'si ulaştırma yani petrol fiyatlarından gelen katkı ve bu pozitif ivmenin devam etmesi için önümüzdeki Çarşamba Günü Opec'in atacağı adımlar önem kazanıyor.
2018 Kasım ayı enflasyon oranı
2018 Enflasyon Oranları

 Üfe'de de çok olumlu rakamlara ulaşılmış, üfe fiyatlarını aşağıya çeken ana faktör Türk Lirasındaki kuvvetli değerlenme ve bunun da devam edip etmeyeceği Üfe'deki pozitif ivmenin devam edip etmeyeceği açısından önemli.

Kasım ayı enflasyon oranı 2018
Kasım 2018 enflasyon oranı

Enflasyonun en kötüsü geride kaldı mı?

Enflasyonda şu an bir iyileşme mevcut ama en kötüsü geride kaldı demek için en azında 2019 birinci çeyreğin sonunu beklemek lazım çünkü olumsuz görünümde iyileşme olsa da Tüfe- Üfe arasındaki %15 civarındaki fark eninde sonunda kapanacak bu durumda enflasyon konusunda iyimserliği olumsuz etkiliyor.

 Türkiye'de 2019'da ekonominin daralması senaryosu ciddi şekilde ifade edilmeye başladı, pozitif senaryolarda bile  sınırlı bir büyüme ifade ediliyor; yine dünyada 2019 yılının tahminlerden daha kötü geçebileceğine dair beklentiler kuvvetleniyor fakat her iki olgunun da bize faydası enflasyon senaryolarının bizim açımızdan daha olumlu olmasıdır, 2019 beklentileri ne kadar kötüleşirse o oranda enflasyonda iyileşme görmemiz beklenebilir.(Kur ile ilgili sorun yaşanmadığı müddetçe) -Link-

 Enflasyon düşmeye devam ederse orta vadede(tahminim şubat-mart gibi) faiz indirimi beklentileri kuvvetlenecek ve bu da enflasyonda iyileşmeyi olumsuz etkileyecek.

 Şu an Türk lirasının değerlenmesi enflasyonu da olumlu etkiliyor ama bu ne kadar daha sürecek belirsiz ama asıl önemlisi bir daha kur şokları yaşanacak mı? Geçen sene enflasyonun ana sürükleyicisi enflasyon>Türk Lirasının değer kaybetmesi>enflasyon kısır döngüsü idi; bir diğer önemli faktör ise Petrol fiyatlarının mevcut seviyelerde kalıp kalmayacağı konusu; geçen sene enflasyon sorunun en temel gerekçelerinden biri petrol faturasının hızlı bir şekilde 20-25 milyar dolar civarında artmasıydı, gelecek Perşembe günü Opec toplantısı var, toplantı petrol fiyatları üzerinde etkili olacak.

 Enflasyon ile mücadele kampanyasının enflasyonun düşmesinde etkisi var, ay sonunda kampanya sona eriyor, kampanyanın devam etmesi için bir çalışma yapılacak mı şu an belirsiz.

 Seçim dönemine girdik sayılır, seçim ekonomisinin uygulanıp uygulanmayacağı ya da seçimin finansal piyasaları ve dolaylı olarak enflasyonu nasıl etkileyeceği belirsiz.

 Bütün bunları birlikte düşününce enflasyonda şu an enflasyonda olumlu bir görünüm mevcut ama enflasyonda zirve görülüp görülmediğinden ancak Nisan ayı civarında emin olabileceğimizi düşünüyorum.

Twitter adresim Yusuf Yüksel 

Facebook Adresim Yusuf Yüksel(Alttaki makaleyi güncelleyeceğim ama yine de okumanızı tavsiye ederim.)

Tüik enflasyon verilerini manipüle mi ediyor?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yusuf yuksel