17 Ekim 2018 Çarşamba

TÜRK LİRASI NEDEN DEĞERLENİYOR

 Son günlerde Türk varlıklarının çok olumlu şekilde fiyatlandıklarını görüyoruz, Eylül ayında dünyada en iyi getiri sağlayan finansal varlık Türk lirası olmuştu, Ekim ayında da şimdilik en yüksek getiri sağlayan varlık Türk Lirası; TL, son iki ayda %15 civarında  değer kazandı. Borsa İstanbul geçen haftaki küresel satış dalgasından pozitif ayrışabilen tek büyük borsa oldu, yine Türk tahvillerinde çok uzun zamandan beri görmediğimiz rakamları görüyoruz; 10 yıllık tahvilimiz faizi %23'lerden %18.5'lere, yabancı para cinsinden 10 yıllık tahvillerimizin faizi ise %9'lardan %7.5'lere düştü ki Fed'in faiz artışını hesaba katınca bu yükseliş daha da anlamlı bir hal alıyor. Türk varlıkları neden değerleniyor?

 1. Türkiye-Abd ilişkilerinin düzelmiş olduğu beklentisi:

 Türk varlıklarının değer kaybetmesinde en önemli sebeplerden biri Türkiye-Abd ilişkilerinin gerilmesi olmuştu, Rahip Brunson'ın serbest kalması sonrası sorunların çözüldüğü/çözüleceği beklentisi piyasada hakim ama diğer yandan S-400, İran yaptırımları vb. konularda aslında herhangi bir olumlu gelişme yok fakat siyasilerin söylemlerindeki gerginliğin son bulması bile Türk varlıkları için olumlu fiyatlanmaya sebep oluyor.

2. Küresel konjonktürün gelişmekte olan ülkeleri desteklemesi: 

 Son günlerde sadece Türk varlıkları değil aslında bütün gelişmekte olan ülkelerde olumlu fiyatlamalar mevcut; gelişmiş piyasalarda riskler artarken(İtalya, Abd seçimleri, Abd borsaları düzeltmesi vs.)  birçok varlık aşırı derecede değerli, diğer tarafta gelişmekte olan ülke varlıklarının çok ucuz olması ve Brezilya etkisi(Brezilya'nın ay sonunda gerçekleştireceği seçimlerin muhtemel sonuçları piyasa açısından olumlu karşılanıyor.) ile gelişmekte olan piyasalar şu aralar nispeten daha cazip hale geldi.

3. Ekonomi yönetiminin hamleleri:

 Ekonomi yönetiminin son zamanlarda attığı adımlar piyasada olumlu etki oluşturuyor, atılan adımlar belki sorunlara en uygun çözümler değil ama en azından sorun çözme çabası piyasa açısından olumlu; birkaç ay öncesine göre değişim net şekilde görülüyor.

4. Türkiye'nin krediye ulaşabilme kabiliyetinin devam etmesi:

 Ekim ayı öncesi Türkiye hakkında krediye ulaşamayabileceği tedirginliği mevcuttu, ekim ayındaki yüksek dış borç ile bu korku birleşince piyasada olumsuz fiyatlamalar görüyorduk. Ekim ayında korkuların aksine özel sektör geçen seneye göre çok pahallı maliyetle olsa da krediye ulaşma konusunda bir sorun yaşamadı; Türk ekonomisi hakkında kötü fiyatlanmanın kuvvetlendiği mayıs ayında dolar/TL 4.0 civarında iken bu ay kadar dış borç ödemesi piyasayı çok ciddi şekilde yıpratmıştı, ekimde dolar/TL +6 lira seviyesinde aynı miktarda borç çevrilecek olması piyasayı geriyordu ama olumsuz bir durum yaşanmadı.


Türk ekonomisi en kötüyü gördü mü?

 Bunu söylemek için henüz çok erken öncelikle Abd ile sadece küçük bir sorun çözdük ama halen ciddi problemlerimiz var, mevcut haliyle İran yaptırımları Abd ile sorunlarımızdan bağımsız bize ciddi zarar verecek. (Link) En büyük pazarımız olan Avrupa'da ciddi bir İtalya riski oluşmuş durumda (Link), yakın zamanda Almanya'da da problemler çıkabilir(seçim), Abd- Çin ticaret savaşlarının bittiği kabulü hatalı olabilir, Buna benzer birçok dış kaynaklı sorun saymak mümkün.

  Yurt içinde ise sorunların temelinde enflasyon var, ekonomi yönetiminin başlattığı %10 indirim kampanyasının enflasyonda olumlu bir etki oluşturması umuluyor/ bekleniyor ama bu önlem kalıcı bir çözüm değil halen enflasyon konusunda atılması gereken birçok adım var. Son gelen verilerde ekonominin yavaşlama ivmesi net görülüyor, bu yavaşlama bize enflasyon konusunda destek olacak ama reel sektörün sorunları ise daha da artacak. 2019'un 2018'den iyi bir yıl olacağına dair bir argüman üretmek zor. 

 Özetle şunu demek yanlış olmaz; Temmuz-Ağustos'ta Türk varlıkları gereğinden fazla olumsuz fiyatlandı bunun düzeltmesini yaşıyoruz; Son zamanlarda atılan adımlar piyasa açısından olumlu görülüyor olsa da bunlar sorunu tamamen çözecek adımlar değil ama doğru yönde adımlar ve küresel şartlarında gelişmekte olan piyasaları desteklemesi sebebiyle Türk varlıkları için olumlu bir dönem yaşıyoruz. Dün Bloomberg'de bir anket yayınlanmıştı, yatırımcılara Para Birimi, Hisse, Tahvil konusunda hangi ülkeye yatırım yapmayı tercih edersiniz diye soruluyordu; her üç varlıkta da Türkiye'ye yatırımcıların son tercihleri arasında yani Türkiye açısından olumsuz algı sona erdi diyemeyiz.


Twitter adresim: Link

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yusuf yuksel