8 Ekim 2018 Pazartesi

YUNANİSTAN EKONOMİK KRİZİ GERİ Mİ GELİYOR

 Son zamanlarda Yunanistan ekonomisi olumlu haberlere konu oluyor; Yunanistan'daki sermaye kontrolleri gevşetildi, gelecek sene ise tamamen sonlandırılması planlanıyor, yine ekonomik göstergelerde en kötü görülmüş olabilir izlenimi var. Diğer taraftan sorunlar ise tam olarak giderilmiş değil özellikle bankacılık sistemi halen çok ciddi şekilde sorunlu ve bu konuda Yunan ekonomi yönetiminin yapması gereken şeyler var. Sene başından beri Yunan banka hisseleri %40 değer kaybetti.

 
Yunan bankaları, Yunanistan Krizi'nden beri sorunlu Kredi problemini çözemedi; birçok bankanın çok büyük miktarlarda sorunlu kredisi var. Yunanistan'ın büyük bankalarında sorunlu kredi oranları şu şekilde;

National Bank Of Greece : %42
Pireus Bank: %54
Alpha Bank: %51
Eurobank: %40

 Yakın zamanda da bir çözüm beklentisi yok, bankaların sorunlu kredi konusunda 2021 hedefleri bile %20'ler civarında.

 Yunan yöneticiler bu aralar Türkiye ve İtalya'da da bahsedilen Kötü Banka formülünü hayata geçirmeyi planlıyor; kötü banka diğer bankalardaki sorunlu kredilerin bir çatı altında toplanmasını ve geriye kalan sağlıklı bankaların düzenli işleyişini devam ettirmesini amaçlayan bir yöntemdir fakat bu yöntem için bankalara ciddi miktarda likidite enjekte edilmelidir, Yunanistan bu konuda sıkıntılı bir konumda kamunun borçlarının milli hasılaya oranı %180 civarında ve bahsedilen işlemle bu oran daha da yükselebilir.

 2008 Krizi sürecinde Yunanistan'da kamunun borçlarının milli hasılaya oranı %110 civarlarında idi, 2008 Krizi etkisiyle bu oran %180'lere ulaştı, 2011'de Yunanistan'da kriz başlayınca yunan hükümeti/Hükümetleri harcamalarını kısmayı çok zor da olsa eninde sonunda kabul ettiler ama harcama kısmanın da Yunanistan için bir faydası olmadı, kamu harcamaları kısıldıkça ekonomi daraldı; Yunan halkı 7 yıldır ciddi fedakarlıklar yapıyor ama gelinen noktada daha küçük bir ekonomileri var ve borçlarının oranı ise sabit kaldı, Yunanistan 2011'de Euro'dan ayrılmayarak büyük bir hata yaptı tespiti yanlış olmaz.

  IMF, Yunanistan ile anlaşamıyor o yüzden bankaların sorunlarının giderilmesi konusunda Yunanistan'a  destek vermeyecek yani yük yine  Avrupa'nın üzerinde kalacak, bir diğer olumsuz durum ise Yunanistan ekonomisinde bankaların sıkıntıları giderilse bile ekonominin yeterli gelişim göstereceği beklentisi de yok yani Yunanistan'ın borcu daha da aratacak ama bunun karşılığı ülke bir fayda görmeyecek belki daha kötü gelişmelerden korunmuş olacak.

 Durumu özetlersek Yunan halkı borçları Yüzünden 2008'e göre milli hasılasının yaklaşık %45'ini, Yunanistan Krizi'ne göre ise %30'unu geçtiğimiz yıllarda kaybetti, Yunanistan'da genç işsizlik oranı %50'lerde, Yunanistan'ı kurtaran üçlü Troykanın Yunanistan'a sağladığı yaklaşık 300 milyar Avronun %80'i Yunanistan'a kredi veren bankalara gitti, ,Yunan halkı ise halen krizin ilk günü kadar borçlu ve Yunan ekonomisi toparlanma emaresi de göstermiyor.

 Yunan bankaları ECB'nin negatif faiz oranları ve yüklü varlık alım döneminde %50'lere varan sorunlu kredi üretmiş iken Avrupa'da faiz artırımları yakın zamanda başlamak zorunda Abd-Avrupa tahvilleri arasındaki fark bahardan beri tarihi rekorlarını geliştiriyor, Avrupa varlık alımını(para basma) bu sene sonu sonlandıracak. 

 Yunanistan Krizi'nden sekiz yıl sonra bile Yunanistan ekonomisi halen sağlıklı durumda değil, Yunanistan'ın önümüzdeki 5-10 sene de bile sağlıklı bir ekonomiye sahip olacağını gösteren emareler de yok; Yunanistan, küçük bir ekonomi olduğu için Avrupa ekonomisi için bir risk oluşturmuyor ama İtalya gibi (Link) benzer sorunlar yaşayan ülkelerle beraber Yunanistan'ın oluşturabileceği problem ekonomik büyüklüğüne göre çok büyük olabilir. 

 Yunanistan'ın yaşadığı problemlerin ana sebebi Avrupa Birliği'ne katılım sonrası yapılan popülist harcamalar olsa da Yunanistan ekonomisinin toparlanamama sebebi yapısal problemlerdir, (Link) bu problemlerin yeni bir Yunanistan Krizi'ne sebep olması ise ciddi bir ihtimaldir.

 Bana Twitter'dan ulaşabilirisiniz. Link

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme