10 Ocak 2019 Perşembe

Dolar Ne Olur

 Türk Lirası açısından olumlu haberlerin geldiği bir gündeyiz, dün Fed yöneticileri ağız birliği yapmışçasına Fed'in güvercin politikalar izleyeceğini, faiz artırımlarının bir süre duracağını hatta faiz indirimlerine hazır olunması gerektiğini ifade ettiler ki faiz artırımları ''Abd'i resesyona sokabilir.'' ifadesini bile dün duyduk. Akşamki Fed tutanakları da aynı temayı taşıyordu o yüzden bugün Fed Başkanı Powell'dan da aynı doğrultuda açıklamalar beklenebilir. Yine Abd- Çin heyetleri arasındaki ticaret sorunları hakkındaki görüşmelerin sonucu olumlu olarak yorumlandı.

-Konu Dışı-
Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.
-Konu Dışı-


Ocak başından Beri;

Brezilya reali %5.17 değer kazandı.
Rus rublesi %3.97 değer kazandı.
Güney Afrika randı %2.98 değer kazandı.
Endonezya rupiahı %2.26 değer kazandı.

Saydığım ülkelerin para birimlerinin değerlenmesinde emtia fiyatlarındaki düzelme de etkili oldu. Aynı dönemde;


Dolar endeksi %0.86 değer kaybetti.
MSCI Gelişmekte Olan Ülke Para Birimleri endeksi %0.42 değer kazandı.

Bizim gibi emtia fiyatlarının değerlenmesinden olumsuz etkilenmeye müsait bir diğer ekonomi para birimi olan Hindistan Rupisi ocak başından beri %1.53 değer kaybetmiş iken Türk Lirası %3.75 değer kaybetti, şu an Türk Lirası da benzer para birimlerine yakın şekilde değer kazanabilseydi Dolar/TL dip yaptığı 5.15-5.20 seviyelerine gelebilirdi.

Dolar/TL gelişmekte olan ülke para birimleri rallisine katılamıyor çünkü;

- Eylül ve Ekim aylarında Türk Lirası benzer paralara göre çok ciddi değer kazanmıştı o yüzden olumlu haberlere nispeten güçsüz tepki vermeye başladı.
- Emtiaların değer kaybetmesi Türk Lirasına olumlu ayrıştırmıştı, bunun normalleşmesi etkisi yaşanıyor.
- Seçim dönemi olumsuzluğu ve seçim politikaları belirsizliği.
- Abd ile normalleşen ilişkilerin tekrar bozulabileceği korkusu.

 Sonuç olarak Türk Lirasının ciddi şekilde değerlenebileceği bir marj mevcut ama seçim dönemi bunu engelliyor diyebiliriz mevcut iyimserliğin sürdürülebilirliği ise şüpheli.

 Abd verileri bir resesyonu işaret etmiyor ama Fed'in elindeki veriler gerçekten bir resesyonu işaret ediyorsa riskli varlıkların bundan olumlu etkilenmesi pek mümkün değildir geçmişte böyle bir örnek yok. Abd'de resesyon sadece ''korku'' ise bunun da  uzun süre devam etmesini beklemek zor, veriler Fed'i normalleşmeye zorlayacaktır fakat mevcut durumdan en pozitif etkilenmeye müsait ülkelerden biri biziz.

Twitter: Yusuf Yüksel

Facebook: Yusuf Yüksel(Güncelleme sona erdi.)

Türk Lirası neden değer kaybediyor


(08.01.2019)

Türk Lirasının son zamanlara göre ciddi değer kaybettiği bir günü sona erdi, geçen hafta Powell'ın konuşması ardından bugün hakkında açıklama beklenen ama net bir açıklamanın gelmediği Ticaret savaşları görüşmeleri sebebiyle bir süredir Abd'de ve dünyada artan resesyon korkuları zayıfladı, bunun da doğal sonucu olarak resesyon fiyatlamasının etkili olduğu petrol ve emtia fiyatlarında normalleşme yaşanıyor. Petrol ve Emtia fiyatlarında normalleşme sebebiyle petrol ve emtia üreten gelişmekte olan ülkelerin varlıkları değerlenirken biz ve Hindistan(Özellikle petrol fiyatlarına iki ekonomi de duyarlı) gibi emtia fiyatlarına duyarlı ekonomilerin varlıkları ise bu durumdan olumsuz etkileniyor. Bu durum şu an bizim için olumsuz olsa da orta-uzun vadede resesyon korkusunun sona ermiş olması bizim açımızdan olumlu olacaktır.


  Daha önce şu paylaşımda da anladığım kadarıyla anlatmaya çalışmıştım;-Link- petrol fiyatları kötümser 2019 beklentileri ile bile açıklanamayacak kadar düşük bir seviyeye Abd'nin doğrudan etkisi ile geriledi ve bu durumdan dünyada en fazla fayda görecek iki ekonomi Türkiye ve Hindistan idi, bu durum iki ülkenin varlıklarını da ekstradan olumlu etkilemişti, bunun yanında 2019 beklentilerindeki iyileşme sadece petrol değil bütün emtiaları olumlu etkilediği için emtia üreten ülkeler bugün pozitif fiyatlanırken diğerleri negatif fiyatlandı; emtialardaki düşüşlerden en fazla fayda gören ülkelerden biri biz olduğumuz için normalleşme de en fazla bizi olumsuz etkiledi.
   
 Emtia fiyatları dışında seçime çok kısa bir süre kalması ve seçim ekonomisi tedirginliği, Türkiye-Abd arasında uzun zamandır devam eden ve Türk varlıklarını çok olumlu etkileyen sürecin devam edip etmeyeceğine dair şüpheler de fiyatlamalar da etkili oldu.

  Geçen hafta Powell'ın konuşması bütün riskli varlıkları olumlu etkilemişti yarın Fed tutanakları, ertesi gün Powell'ın konuşması mevcut havayı sürdürecek mi belirsiz, bunun yanında Abd- Çin heyetleri arasındaki ikili ticaret sorunları hakkındaki görüşmelerden net bir sonuç bugün açıklanmadı ama gelen mesajlar iyimser o yüzden yarın veya ileride olumlu bir açıklama gelebilir ki bu durum bizim açımızdan olumlu olur.(Kısa vadede) Orta-uzun vadede ise bu olumlu etkiden bahsetmek zor hatta olumsuz bile yorumlanabilir. Abd-Çin arasındaki sorunların çözülmesi veya ertelenmesi senaryosunda 2019 beklentileri ciddi şekilde iyileşir böyle bir senaryoda da bizi şu an olumlu etkileyen düşük emtia fiyatları, güvercin Fed gibi etmenler de ciddi değişiklikler beklenebilir.

(Güncelleme sona erdi.)Haftanın önemli verileri


(06.01.2018)

 Geçen hafta Cuma günü Türkiye'de piyasa kapandıktan sonra Fed Başkanı Powell risk iştahını ve dolaylı olarak Türk varlıklarını son derece pozitif etkileyecek açıklamalarda bulundu fakat piyasamız kapalı olduğu için bu durumun olumlu etkisi bizim piyasalarımıza henüz yansımış değil, bu haftaya Powell'ın açıklamalarının olumlu etkisi ile gireceğiz.

 Powell'ın açıklamaları sonrası Türk varlıklarında çok olumlu fiyatlamalar beklenebilir çünkü geçmiş örnekler bize Türk varlıklarının olumsuz veya olumlu haberlere benzer varlıklara göre ayrışarak tepki verdiğini gösteriyor fakat önümüzdeki hafta iyimserliğin Türk varlıklarına tam olarak yansıması önünde engel mevcut.


 Pazartesi ve Salı günü Çin-Abd heyetleri  ticaret anlaşmazlıkları üzerinde görüşecekler; Ticaret Savaşları son 1.5 senede onlarca defa fiyatlandığı için piyasa üzerinde etkisi zayıfladı fakat halen küresel ekonomi üzerindeki en büyük risk ticaret savaşları, daha önemlisi şimdiye kadar ticaret savaşlarının ağır etkisi finansal piyasalarda görülmüştü; Çin'de ticaret savaşları tartışmaları ciddi sorunlara sebep olsa da Abd tarafında mevcut sorunların reel ekonomi için faydası mı çok oldu zararı mı şimdilik net değil ama Apple, Caterpillar örnekleri bize artık ticaret savaşlarının Abd tarafında da reel ekonomiyi etkilemeye başladığını gösteriyor. Abd-Çin ticaret müzakereleri riskli varlıklara karşı olan iyimserliğin sürüp sürmeyeceği konusunda önemli olacak.

 Salı günü Abd'den gelecek iş imkanları(JOLTS) verisi önemli.

 Çarşamba günü Fed tutanakları açıklanacak; Perşembe günü ise Fed Başkanı Powell'ın konuşması var.(Net olmayabilir, bazı kaynaklar Perşembe günü olması beklenen konuşmayı yok gösteriyor.)Geçen hafta Cuma günü Powell'ın konuşması ile başlayan iyimserliği Fed tutanakları ile uyumlu olması gerekir,  daha önemlisi Powell'ın ilerideki konuşmalarında da risk iştahını desteklemeye devam edip etmeyeceği şüpheli; geçmişte Powell'ın bir birine çok yakın zamanda gerçekleşmiş konuşmalarının doksan derece zıt olduğuna şahit olduk. Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen konuşma bizi olumlu etkilemiş olsa da  kendi içinde ve Powell'ın geçmiş demeçleriyle çelişkiler barındırıyordu.

 Perşembe günü Powell'ın konuşması ile beraber ECB'nin de tutanakları açıklanacak.


 Cuma sabahı Türkiye'nin cari açığı açıklanacak, Akşam üstü ise Abd'de Tüfe verileri açıklanacak.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yusuf yuksel