19 Haziran 2019 Çarşamba

Dolar İçin Kritik Karar

 Bugün gerçekleşecek olan Fed toplantısı hem bizi hem de dünya ekonomisinin geleceğini yakından ilgilendiriyor, Piyasa Fed'ten bugün için herhangi bir faiz indirimi beklemiyor ama Temmuz ayı için faiz indirimi beklentisi son derece güçlü ve Fed piyasa fiyatlamaları doğrultusunda gelecek ay bir faiz indirimi yapacaksa buna bu toplantıda işaret etmesi bekleniyor.

 Fed, üç adet faiz artırımı hedefiyle başladığı 2019 senesinde piyasa Fed'ten 2-3 faiz indirimi bekliyor fakat Fed'in duruşu halen kağıt üzerinde 2019 yılının sonuna kadar bir adet faiz artırımı iken açıklamalarda ise Fed'in faizleri sene sonuna kadar sabit tutacağı yönündeydi ama son günlerde Fed Başkanı Powell dahil birçok Fed yöneticisi faiz indirimlerine yeşil ışık yakan açıklamalarda bulundular. Piyasa fiyatlamalarına göre Temmuz ayında faiz indirimi ihtimali %70'e yakın iken Ağustos ayında ikinci faiz indirimi ihtimali %48 kısacası Fed'ten marjinal bir politika değişimi bekleniyor örneğin bugün Goldman Sachs, Fed'in faizleri bir yıl içinde sıfırlayabileceğine dair bir açıklama yayınladı.  2020 yılı ekonomik kriz/resesyon yılıysa(net değil) Fed'in faizleri sıfıra indirmesi bile piyasayı desteklemek için yeterli olamayacaktır -Link- ve böyle bir durumda ya tekrardan - varlık alım programları -söz konusu olacaktır.(Sorunları erteleme) ya da küresel ekonomi ciddi şekilde zorlu bir döneme girecektir.

 Bugün ECB Başkanı Draghi'den de varlık alım programlarının tekrardan gündemimize girebileceğine dair bir açıklama geldi; ECB Başkanı Draghi enflasyon yükselmezse(yükseleceğini gösteren hiçbir işaret yok) ECB'nin parasal gevşeme gerçekleştirebileceğini ifade etti ki hali hazırda ECB'nin faiz oranı zaten negatif, parasal gevşeme ancak varlık alım programlarıyla(para basma) sağlanabilir.

  Fed'in faiz indirimi, ECB'nin belki de Fed'in tekrardan bilanço büyütmesi(para basma) yakın zamanda ciddi zorlukların geleceğini işaret ediyor olacaksa da kısa vadede bizi son derece olumlu etkilemesi beklenir fakat bu iyimserliğin bize yansıması için öncelikle Abd ile aramızdaki sorunların çözülmesi gerekir.

 Fed'in Haziran Toplantısı Türkiye piyasası kapandıktan sonra açıklanacak fakat yine de bugün  piyasayı etkilemesi beklenir

Ekleme: -2020 ekonomik kriz yılı mı-
Twitter: Yusuf Yüksel

6 yorum:

 1. "Gerçek enflasyonun %40 olması demek geçen sene bizim hayat şartlarımız Venezuela'dan bile çok daha kötü olması ama bizim bunu fark edememiz demektir"

  Bu çok aşırı garip bir cümle değil mi hocam. %1 milyna varan bir enflasyon yaratan ülkeden nasıl %40 ile daha kötü olabiliriz acep?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu ayrıca ortalama gelir 8000-9000 dolar demek gibi, ortalama bu ama gelir dengesi, %40-50 asgari ücretli oranı gibi gerçekler de var. Nasıl ortalama tamamiyle doğru değilse gelir adaletsizliği bakımından, ortalama enflasyon da doğru olmaz, çünkü ben her ay ayakkabı, giysi, tenis topu, koltuk, beyaz eşya almıyorum, bunun fiyatı artsa da beni fazla etkilemez ama her ay alınan ürünlerin enflasyonu bizi derinden etkiler. Bu da %40'ın bile üzerinde olabilir, herkes 1 yıl önceki fiyatları biliyor hocam.

   Sil
  2. Enflasyonun +%40 olması durumunda gizlenmiş +%20 enflasyon var demektir, GSMH hesabında bu rakam hesap dışı edileceği için bu senaryoda Türkiye geçen sene yüzde yirmiden fazla daralmış demektir o yüzden Venezuela örneği verdim, geçen sene Venezuela %16 daraldı.

   Sil
  3. İkinci yorumunuza hak veriyorum, herkesin enflasyonu farklı özellikle alt gelir grubunun enflasyonu ile manşet enflasyon arasındaki fark ciddi şekilde sıkıntılı.

   Sil
 2. Bilgi yüklü bu bloğu hazırladığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Ürettiğiniz yazılarla birçok yeni bilgiye sahip olduğumu söyleyebilirim.

  YanıtlayınSil