9 Aralık 2018 Pazar

Haftanın Önemli Verileri(10.12.2018)

10.12.2018

 Çok fazla veriye muhatap olacağımız bir haftaya giriyoruz; Pazartesi sabahı piyasa açılışı ile beraber Türkiye büyüme verisi açıklanacak; beklenti %2 civarında bir rakam açıklanması, ülkemizde %4'ün aşağısı olumlu karşılanmaz ama bunun kısa vadede olmasa da orta vadede Türk Lirası ve faizlere olumlu etki etmesi beklenir.

  Haftanın en önemli gelişmesi Salı günü İngiltere Parlamentosundaki Brexit oylaması olacak, beklenti İngiliz Parlamentosunun anlaşmayı onaylamayacağı yönünde ve bu durum bize kısa vadede olumsuz yansıyabilir.-Link-


-Konu Dışı-

Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar.-Konu Dışı-

 İngiltere Başbakanı T. May'in Brexit taslağının kabul edilmeyeceğinden emin olursa oylamaya ertelemeye çalışacağı ifade ediliyor, İngiltere parlamentosundan geçen hafta kabul edilen önergeler sebebiyle Anlaşmasız Brexit ihtimali zayıfladı, bu hafta parlamento Brexit'i onaylamazsa İngiltere'de erken seçim ya da yeni bir Brexit referandumu yapılması ihtimali kuvvetlendi.(Bizim açımızdan orta vadede son derece olumlu.)

 Salı günü Türkiye'nin cari dengesi açıklanacak beklenti 2,5 milyar dolar civarında cari fazla.


 Salı günü Abd'den Üfe, Çarşamba Günü ise Abd'den Tüfe verisi gelecek. 

 Perşembe günü Merkez Bankası PPK toplantısı gerçekleşecek, önümüzdeki hafta Merkez Bankası'nın faiz indirimine gideceğine dair bir beklenti oluşmazsa toplantının piyasayı kuvvetli etkilemesi beklenmiyor; Perşembe Günü ECB'nin da faiz kararı açıklanacak, ECB'den herhangi bir faiz değişikliği kararı beklenmiyor ama aynı gün ECB başkanı Draghi'nin basın toplantısı önemli olabilir.

 Cuma günü Abd'den ve Çin'den sanayi üretimi verisi gelecek, Cumartesi günü de ECB başkanı Draghi'nin konuşması gerçekleşecek.

Bu hafta Fitch Türkiye'nin kredini notunu değerlendirecek.


Twitter adresim Yusuf Yüksel 

Facebook Adresim Yusuf Yüksel