30 Aralık 2018 Pazar

2019'da altın fiyatları yükselecek mi

2019'da altın fiyatları yükselecek mi 


Altın fiyatlarında iyimser olmamızı sağlayacak veriler artıyor, Altın ons fiyatları geçen hafta 2012'de boğa piyasasının son bulduğu noktadan (1.815 $)  başlayan düşüş trendini yukarı doğru kırdı.


2019'da altın fiyatları düşecek mi
Altın 2012'den başladığı düşüş trendini yukarı yönlü kırdı

 Altının teknik olarak önemli bir hedefi geçtiği hafta risk iştahının(risk iştahının düşmesi altını destekler) düşmesini sağlayan gelişmeler devam ediyor. Borsaların göstergesi S&P 500 geçen hafta ayı piyasasına girdi ve şu an ise tam sınır seviyede duruyor.(-%20,2) geçmiş örnekler bize S&P 500'ün ayı piyasasından çok çabuk çıkamadığını gösteriyor, 1929'dan beri S&P 500, ayı piyasasına girdikten sonra en erken iki ay içinde çıkabilmiş, ortalama ise on beş ay.

 1929'dan beri S&P 500, yirmi bir defa ayı piyasasına girmiş, bunların altı defasında ayı piyasası derinleşmemiş.(Değer kaybı %20-22) fakat ortalama değer kaybı ise %36 kısacası istatistikler bize borsalar açısından çok iyimser olmanın zor olduğunu gösteriyor, altın fiyatları açısından bunun anlamı ise olumlu.


2019'da altın fiyatları yükselecek mi düşecek mi
S&P 500 ayı piyasası istatistikleri

-Konu Dışı-
Bu blogtaki yazılar ve yazara ait yorumlar yazarın görüşlerini yansıtmakta, kişi ya da kurumların yatırım kararlarını etkilemeyi ya da yönlendirmeyi amaçlamamaktadır. Blog, yatırım danışmanlığı niteliği ve amacı taşımamaktadır. Bu blogtaki yazı ve yorumları dikkate alarak yatırım kararı verenler tamamen kendi kararlarıyla risk almış sayılırlar
-Konu Dışı-

  Geçen hafta S&P 500'ün tarihi bir dönüş gerçekleştirdi ama geçmiş örnekler bize bunun da çok olumlu bir hareket olmadığını gösteriyor. S&P 500'ün en yüksek günlük kazanımlarına bakınca geçen haftaki %5'lik artış 1970'ten beri en iyi 18. günlük kazanç olmuş, S&P 500'ün geçen hafta günlük gösterdiği %5'lik artıştan daha iyi 17 günden sadece biri kriz dönemi dışında gerçekleşmiş.(Krizin bir yıl öncesi veya sonrası dahil)

 Geçen hafta S&P 500'ün dönüşünde en önemli faktörlerden biri ise Abd'deki emeklilik fonlarının çok kuvvetli hisse alışlarıydı ve ana akım medyanın (yerli ve yabancı) buna ısrarla değinmemesi de son derece ilginç. Kısacası risk iştahı açısından altın konusunda iyimser olabiliriz.

 Dolar/altın haftalık olarak iki defa düşüş trendinden çıkamıyor ki bu altın açısından olumlu ve altın fiyatlarında iyimser beklentileri kuvvetlendiriyor.(Dolar ile altın ters korelasyon içindedir.)2019 altın tahminleri
altın/dolar grafiği(Haftalık)

 Bunun dışında Avrupa,Japonya ve Çin'de sorunlar artıyor, bu haber akışı da altın fiyatlarını destekliyor.


Twitter: Yusuf Yüksel 

Facebook: Yusuf Yüksel

(Güncelleme sona erdi.)


2019'da altın fiyatları yükselecek mi düşecek mi


(21.12.2018)

Son günlerde altın fiyatlarında ciddi hareketlilikler yaşanıyor; sene sonuna yaklaşmamız sebebiyle 2019'da altın fiyatları yükselecek mi sorusu sık sık sorulmaya başladı.

  Dün altın fiyatları dikkat çekici bir noktaya geldi ve dün itibariyle altının ons fiyatı 1260 USD'yi aşarak 200 günlük hareketli ortalamaya ulaştı. Daha önceki paylaşımlarda da değinmiştim; herhangi bir varlık önemli bir ortalamaya dokunması durumunda, varlığın, yukarı ya da aşağı yönlü güçlü bir hareket yapması beklenebilir.2019'da altın fiyatları yükselecek mi
2019'da altın fiyatları yükselecek mi Altının önemli bir ortalamaya dokunması ve bu hareketin arkasında önemli haberler olması önemli.2019'da altın fiyatları yükselecek mi


 Altın fiyatlarına etki eden belli başlı faktörler var.

-Dolar
-Risk iştahı
-Enflasyon
-Emtia

Dolar:


Altın fiyatları ile dolar geleneksel olarak ters korelasyon içindedir. Dün Fed'in aldığı kararlar doların küresel anlamda güç kaybetmesine sebep oldu; önemli ortalama sonrası kar satışı ya da güçlü alış gelebilir.


Risk iştahı:


 Altın ile risk iştahı da ters korelasyon içindedir; küresel çaplı sorunlar, krizler vb. olumsuz durumlarda altının prim yapması beklenir. Dünya borsaları risk iştahını temsil eder ve borsaları olumsuz etkileyecek haberler de altını pozitif etkiler. Dün Nasdaq endeksi ilk defa ayı piyasasına girdi ve geri döndü (zirveden +%20 düşüş), S&P 500 ise yıl başına göre %7.7 değer kaybetti.


2019'da altın fiyatları yükselecek mi,
Nasdaq


2019'da altın ne olur
S&P 500
 ABD borsaları ile altın kuvvetli korelasyon içindedir. ABD borsalarını olumsuz etkileyen faktörlerin altını pozitif etkilemesi beklenir fakat diğer taraftan bu rakamlar, "borsalar daha da düşmez", dolayısı ile "altın yükselmez" diye de yorumlanabilir.

 Avrupa'da Brexit, zayıflamış İtalya bütçe sorunu, Deutsche Bank sorunu; Çin'de sert yavaşlama ihtimali, Japonya'da resesyon belirtileri altın fiyatlarını uzun vadeli destekliyor.

Enflasyon


Altının üretilebilme imkanı sınırlı iken, ekonomiler sınırsız enflasyon üretebilirler ki tarihi olarak altının para birimi olarak kullanılmasının altında yatan sebep de budur: -Link-. O yüzden enflasyon artar iken altının da değer kazanması beklenir.

Emtia


Altın da bir emtia olduğu için doğal olarak emtia fiyatları ile korelasyon içindedir.

 Emtialar ve enflasyon bütün dünyada düşüyor ve bu altın fiyatlarını negatif etkiler ama enflasyon ve emtia küresel ekonomide büyüme beklentilerinin bozulması (resesyon ihtimali) sebebiyle düştüğü için, bu durum altın fiyatlarını ancak sınırlı şekilde negatif etkiliyor.

  Özetle, kısa vade için altın fiyatlarının önemli bir seviyede olduğunu düşünüyorum ve bu haftaki kapanışı önemli.

  

 2019 Altın tahminleriFed 2018 yılı son toplantısı ile dolar ve borsaları zayıflatıp ''resesyon'' korkularını tetikledi ve dolaylı olarak altın fiyatlarını destekledi. 2019'da küresel ekonomideki belirsizlikler artıkça altının da prim yapması beklenebilir.

 Altın fiyatları açısından asıl sürükleyici haber ise resesyon beklentileri olacak; 2020 için resesyon beklentileri kuvvetleniyor ve bu beklentiler kuvvetlendikçe altının prim yapması beklenebilir. Bir sonraki krizde büyük merkez bankalarının çözüm üretmek için ellerinde çok kısıtlı imkan olacak ve büyük bir krizde bunun ciddi sorunlara yol açması bir ihtimal, bu durum da yeni bir varlık alım furyası başlatabilir; merkez bankalarının çaresiz kalması ya da varlık alım programları ile çözüm üretilmesi senaryolarını şu paylaşımda (paylaşımı ara sıra güncelliyorum, makaleler alta düşebilir şu an ikinci ve üçüncü makaleler) açıklamıştım: -Link-.

 Küresel bir kriz ve ardından gelecek varlık alım programında, altın, yatırımcısının yüzünü çok ciddi şekilde güldürebilir. 

 2008-2009 Krizi ilk defa 2007'de dile getirilmeye başlamıştı! Beklentilerin kuvvetlenmesi ile 2007-2008 arasında Altın %50'ye yakın prim yaptı (650-950 $).

 2008'de kriz ile beraber altın prim yapmaya devam etmişti fakat varlık alım programları ilan edildikten sonra (2011) altın %70-80 civarında tekrar prim yapmıştı (1.100-1.900 $). Kısacası önümüzdeki krizin ardından yeni bir varlık alım furyası başlarsa, finansal krizde olduğu gibi enflasyon yerine deflasyon riski yaşansa bile altın çok ciddi prim yapabilir.

 Bugünlerde küresel kriz veya resesyon ihtimalinden tekrardan söz edilmeye başlanmış olması sebebiyle altın fiyatlarını yakından takip etmekte fayda var. 2019'da küresel kriz beklentisi çok çok zayıf ama 2020 ve sonrası için küresel kriz veya resesyon ihtimali kuvvetleniyor -Link-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme