27 Aralık 2018 Perşembe

çin ekonomisi 2019

 2019'da dünya ekonomisi etkileyecek en önemli faktörlerden biri Çin ekonomisinin büyüme performansı olacak, Çin ekonomisi 2019 yılında %6'nin bile altına büyüme performansı göstermesi senaryolarından söz edilmeye başladı, bu yıllardır devam eden zayıflama trendinin bir psikolojik bariyeri daha aşması olur ki hem Çin hem de bizim açımızdan(Çin, gelişmekte olan ülkelerin varlık fiyatlarını çok güçlü şekilde etkiliyor.) çok olumsuz fiyatlamaları beraberinde getirebilir. Çin yönetiminin bu sorunu çözmek için çok yeni bir planı yoksa ki buna dair bir şey duymadık, Çin'in çözüm çabaları da yine bizi olumsuz etkileyecek.


 Çin ekonomisi neden yavaşlıyor


  Çin ekonomisi aslında yönetimin kontrolü ve isteği ile yavaşlamaya başladı, bu blogda daha önce Çin ekonomisinin geleceği hakkında çok sayıda paylaşım yapmıştım; demografi sorunu, emlak balonu, anormal borç stoku gibi sorunların ileride Çin için çok büyük sıkıntılara sebep olacağını Çin yönetimi de biliyordu ki 2013'te Çin'in yeni başkanı olan Xi Jinping bu sorunları çözmek için söz vermişti ve göreve geldikten sonra aldığı ekonomik kararların neredeyse tamamı ekonomik büyümeden ödün verme pahasına Çin ekonomisinin yapısal sorunlarını çözmekti, 2008 Krizi sonrası Çin zaten yavaşlıyordu, Xi Jinping'in ekonomik hamleleri ile bu yavaşlama güçlendi. Çin ekonomi yönetimi karşılanabilir bir fatura ile yapısal sorunları çözmek istiyordu ama Abd seçimleri durumu değiştirdi.

 Abd'deki seçimleri Donald Trump'ın kazanması ardından Trump'ın ''Ticaret Savaşları'' söylemleri ve icraatları sebebiyle Çin ekonomisindeki yavaşlama kuvvetlendi, Çin yönetimi de bu kötü gidişatı engellemek için geçmişte yapısal sorunlara sebep olan hatalı icraatları tekrarladı fakat gelinen noktada Çin tekrardan yetersiz büyüme sorunu yaşıyor ve şu an yaşadığı büyüme sorununu da çözmek için mevcut sorunlarını daha da büyütecek adımlar atması muhtemel.

 Çin ekonomisi yeterince büyümeyince ekonomi yönetiminden her defasında aynı adımlar geliyor, Çin yönetimi en başta finansal şartları gevşetiyor ( Zorunlu karşılıkları azaltma, faizleri düşürme vs. -para basma etkisi ortaya çıkarır-) bunun da doğal sonucu;

1. Yuan değer kaybediyor fakat Çin ile Abd arasındaki sorunların sebebi zaten yuanın değersiz olması yani şu an Abd, Çin ile yuan değersiz olduğu için sorun yaşıyor, Çin'de bu soruna çözüm üretmek yuanı daha da değersizleştirecek adımlar atıyor. (Link ve içindeki linklerde uzunca anladığım kadarıyla anlatmıştım. -Link-)

2. Çin'de yavaşlamasındaki en önemli sebeplerden biri toplam borç yükünün Çin ekonomisi üzerindeki etkisi ve finansal şartların gevşetilmesi bu sorunu daha da zorlu hale getiriyor.-Link-

- Çin'de sabit kur rejimi uygulanmaktadır ve Çin yuanı değersizleştirecek adımlar dışında doğrudan devalüasyona da gidebilir, bu durum Abd ile Çin arasındaki sorunları daha da artırır bunun dışında bu bizim açımızdan sadece ''Ticaret Savaşları'' konulu sorunlara da sebep olmaz, Çin en son 2015'in yaz aylarında devalüasyona gitmişti ki bu durum bizde ve gelişmekte olan ülkelerde kısa süreli kriz fiyatlaması yaşanmasına sebep olmuştu.

  Son zamanlarda Çin'de emlak fiyatlarında zayıflama görüldüğü için de finansal şartlarda gevşeme beklenebilir, Çin ekonomisi  büyümesinin yarısını inşaat sektörü sağlıyor, bunun dışında Çinli hanehalkının tasarruflarının %70'i emlak sektöründe bu sebeple Çin yönetimi emlak sektörünü elinden geldikçe destekleyecektir.-Link- Bu durum da ilerideki yıllarda alttaki grafikte görüldüğü gibi daha ciddi sorunlar yaşanmasına sebep olacak.


çin ekonomisi 2019
Yıllara göre Çin'de Mortgage Kredileri

Çin'in yavaşlaması Türkiye'yi nasıl etkiler

2019'da küresel ekonomik kriz ya da resesyon kesinlikle beklenmiyor ama aynı şekilde 2019'da ekonominin ivme kaybedeceği konusunda da neredeyse görüş birliği mevcut. 2019'da beklentileri bozabilecek en büyük risklerden biri ise Çin'in sert şekilde yavaşlamasıdır. Çin'de çıkacak sorunlar küresel beklentileri de olumsuz etkilemesi sebebiyle risk iştahını son derece olumsuz etkiler, risk iştahının düşmesi ise Türk varlıklarını olumsuz etkiler, sorun Çin ekonomisi kaynaklı olursa bu durum bizi ekstra olumsuz etkiler çünkü gelişmekte olan ülkelere yatırım yapan  fonların dağılımında Çin varlıklarının yeri çok büyük ve Çin'de yaşanan sorunlar bütün gelişmekte olan varlıklarını doğal olarak olumsuz etkiliyor.

 Çin'in sorunlarını çözmek için genelde başvurduğu yöntem yuana değer kaybettirmek ve bu durum da bizim iç ve dış ticaret pazarlarımızda rekabet gücümüzü olumsuz etkiliyor, üstelik bu geçici bir sorun da değil; örneğin doksanlı yıllarda Türkiye'de büyük şehirlerde her bodrum tekstil atölyesine dönmüştü,Çin rekabet gücümüzü aşındıra aşındıra pazarımızı elimizden aldı örnekler artırılabilir.

 Kısacası 2019'da Çin'i yakından takip etmekte fayda var. 


Twitter adresim Yusuf Yüksel 


Facebook Adresim Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme