17 Aralık 2018 Pazartesi

Deutsche Bank'ta neler oluyor

 Son günlerde Deutsche Bank ile ilgili gelişmeler bütün dünyada ilgi ile takip ediliyor; en son İMF , Deutsche Bank için küresel anlamda bankacılık sistemini tehdit eden büyük risk ifadesini kullandı.

 yakın zamanda adı sık sık skandallara karışan Deutsche Bank son günlerde ise çok büyük sorunlar ile anılıyor, son bir yılda %50'e yakın  değer kaybeden banka en son Almanya ekonomi bakanının Commerzbank ile Deutsche Bank'ı birleştirmek gibi bir planımız yok açıklaması ile gündeme geldi.

 Deutsche Bank, Almanya'nın en önemli bankalarından biri ve Alman ekonomisi, Türkiye'nin en büyük dış pazarıdır, bunun dışında Türk-Alman ekonomisinin ilişkisi sadece pazar ilişkisi de değildir; Almanya finansman, doğrudan yatırım vb. birçok açıdan da Türkiye için çok önemlidir. Alman ekonomisi, Türkiye'nin en büyük pazarı olan Avrupa ekonomisinin lokomotifi olduğu için Almanya'da çıkabilecek muhtemel bir sorun tabii ki bizi de olumsuz etkileyecektir.


 Deutsche Bank'ta neler oluyor


 Deutsche Bank, son senelerde karlılık sorunu yaşıyor, 2016-2017 yıllarında banka seneyi zarar ile kapattı, banka her senenin dördüncü çeyreğinde ciddi şekilde zarar yazdığı için ve bu senenin de son çeyreğine girdiğimiz için Deutsche Bank piyasanın daha da dikkatini çekiyor; banka bir yandan zarar ederken diğer yandan ise yükümlülükleri artıyor.

 En son açıklanan veriye göre(30 Eylül) Deutsche Bank'ın yükümlülükleri 1.3 trilyon euro civarında, bankanın piyasa değeri ise 16 milyar euro civarında yani bankanın her hissesine neredeyse değerinin 70 katı yükümlülük düşüyor ve bu durum hissenin fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor, bankanın bu sorunlu görünümün yanında her sene zarar da yazıyor oluşu sebebiyle banka hakkındaki olumsuz beklentiler kuvvetleniyor.


Deutsche Bank'ta neler oluyor
Deutsche Bank'ta neler oluyor
 
 Banka 2019'un sonuna kadar tasarruf amacıyla +5000 civarında çalışanın işine son vermeyi planladığını açıkladı, banka giderlerini azaltmaya çalışıyor. Almanya'nın bir diğer bankası Commerzbank  da sorun yaşıyor ve Alman devletinin bu iki bankayı birleştirip bilançolarını düzeltmeleri için likidite sağlayacağına dair  haberler son zamanlarda basında yer buluyor.

 Hem bankalar hem de Almanya böyle bir çalışma olduğunu inkar etti ama geçmişteki örnekler bize gerçekten böyle bir çalışma var olsa bile bankaların ve devletlerin ayrı stratejileri olduğu için durumu inkar ettiklerini gösteriyor.

 Deutsche Bank'ta sorun ciddi seviyeye yükselirse kamunun müdahale etme ihtimali tabii ki çok yüksek, Deutsche Bank'ın yükümlülükleri neredeyse alman ekonomisinin 1/3'ü kadar, Deutsche Bank'ın türev piyasadaki pozisyonları ise 75 trilyon dolar değerinde yani dünya ekonomisi kadar o yüzden Deutsche Bank için ''too big to fail'' tabiri kullanılıyor yani yönetim bankayı kurtarmama ihtimalini göze alamaz, geçmişteki birçok örnek bize kaymak tabakanın zararının vergi mükellefleri tarafından karşılandığını gösteriyor.(Rahatsız edici olsa da aksi senaryo çok daha büyük sorunları tetikler.)

 Deutsche Bank örneği bize Avrupa ekonomisinin geleceği hakkında olumsuz doneler sunuyor; faizsiz ortamda ve aşırı likidite ile bankalarda sorun çıkıyorsa( İtalya'da bankacılık sistemindeki sorunlu kredi oranı %15, Yunanistan'da %50 civarında) normalleşen bir Avrupa'da neler yaşanacak? Deutsche Bank örneğinde olduğu gibi bir sorunda Almanya hükumetinin sorunu çözebilecek kapasitesi mevcut ama örneğin İtalya'da ya da İspanya'da benzer sorunlar ortaya çıkarsa hükumetler yine de soruna müdahale edebilir mi? 

 Deutsche Bank olayı şimdilik çok büyük bir soruna işaret etmiyor ama sorunun beklenenden fazla büyümesi Almanya ve dolaylı olarak Türkiye açısından olumsuz olur; Avrupa Merkez Bankası  varlık alım politikasını sona erdirmiş olsa da buna geri dönmek zorunda kalabileceği veya normalleşmenin kolay olmayacağını düşündüren veriler artıyor.-Link-

Twitter: Yusuf YukselHiç yorum yok:

Yorum Gönderme