15 Aralık 2018 Cumartesi

Hindistan Geleceğin Süper Gücü Olabilir Mi

Ekleme: güncellenecek. Eski yazı olduğu için kaldırmadım ama yazı şu an taslak haldedir.
 
IMF'nin rakamlarına göre Hindistan, 2.6 trilyon dolarlık milli hasılasıyla dünyanın en büyük altıncı büyük ekonomisidir ve 2014'ten beri dünyadaki büyük ekonomiler arasında en hızlı büyüyen ekonomi Hindistan ekonomisidir.

  Hindistan, 1.3 milyarlık nüfusu ile Çin'den sonra dünyanın en kalabalık nüfusuna sahiptir. 2024 yılında Hindistan'ın nüfus bazında Çin'i de geçmesi bekleniyor, daha da önemlisi; günümüzde majör ekonomiler arasında demografi sorunu olmayan tek ekonomi Hindistan ekonomisidir. Hindistan süper güç olabilir mi?1.Reformlar:


 Hindistan süper güç olmak için çok ciddi potansiyel barındırmaktadır ama bu yeni bir şey değil, zira Hindistan her dönem büyük bir potansiyel olarak görülmüştür. Örneğin Hindistan ile benzer bir potansiyel sahibi olan Çin'in ekonomik büyüme rakamları ile Hindistan'ın ekonomik büyüme rakamları karşılaştırıldığında, potansiyeline oranla Hindistan'ın büyüme konusundaki başarısızlığı net şekilde görülüyor.


Hindistan ve Çin  Büyüme Rakamları Hindistan ekonomisi çok uzun yıllardan beri potansiyelini gerçekleştirememektedir fakat şu an ülkenin başında çok iddialı bir lider bulunmaktadır. 2014 yılı öncesinde Hindistan'ın Gajurat eyaletinde çok başarılı icraatlar gerçekleştiren Narende Modi, 2014'te ülkenin başına geçti ve halkına, Gajurat'ta yaptıklarını 10 sene içinde Hindistan'da da yapma sözü verdi ve bu konuda ciddi reformlar da yapıyor. 

 Hindistan geçen senelerde dünyada iş yapmanın en zor olduğu ülkelerden biriydi ki halen de öyle ama son dönemlerde bu konuda ciddi gelişmeler mevcut. Hindistan şu an dünyada iş yapmanın en zor olduğu 100. ülke fakat 2014'te ise 130. sırada idi.

 Hindistan tam bir bürokrasi cehennemidir. İş kurmak için bir ton belge gereklidir, her eyalette ayrı vergiler bulunması bir yana, her ürün için de farklı farklı vergiler mevcut. Örneğin; bisküvi ile çikolata için farklı farklı vergiler var iken çikolatalı bisküvi satan bir iş yeri ne kadar vergi ödeyeceğini anlamakta zorlanıyor.  Özetle, insanlar vergi ödemek isteseler bile bu işi beceremiyorlar. Bu ve benzer sorunları aşabilmek adına Hindistan, gereksiz yasalardan kurtulmak için bir komisyon kurdu ve şimdiye kadar 1.700'den fazla kanun ve yasa iptal edildi, ayrıca vergi sisteminin düzeltilmesi için de çalışmalar yapılıyor.

 Ülkenin birçok yerinde, ülke içinde iken ürün satın almak, ürünü direkt ithal etmekten daha zor, ülkenin altyapısı berbat halde ve ağır bürokrasinin de olumsuz etkisiyle tarım ürünlerinin %50'si daha pazara ulaşmadan çürüyor. Modi, 2020'ye kadar altyapıya 130 milyar dolar yatırım yapmayı vaat etti.

  Devletin fakirlere yaptığı yardımın yarısı yardım sahiplerine ulaşamıyor (yolsuzluk). Devlet, yolsuzluğu azaltmak için banka hesabı olmayan vatandaşlara hesap açmayı sağlayan bir program başlattı, 200 milyon Hindistanlı ilk defa banka hesabına kavuştu. 

 Hindistan ekonomisinde reformların ciddi olumsuz etkileri de görüldü. Modi hükumeti, yolsuzluk ile mücadele ve kara para aklayanların tespiti planı çerçevesinde 500 ve 1000 rupi banknotlarını tedavülden kaldırdı fakat plansız yapılan bu işlem yüzünden Hindistan'da durduk yere nakit krizi çıktı ki tahminen kriz süresince ülke ekonomisi 2 puan küçüldü.

 Hindistan; altyapı, bürokrasi ve  yolsuzluk sorunlarını çözmesi durumunda ekonomisini çok daha verimli hale getirecek.


2.Demografik Yapı: Günümüzde majör ekonomilerin en büyük problemlerinden biri demografik sorunlardır ve ilerleyen senelerde bu sorunlar çok daha ciddi şekilde artacak (Linkte ve içindeki linklerde daha geniş bilgi bulabilirsiniz -Link-). Hindistan'ın demografik yapısı ise bu konuda bütün büyük ekonomilerden ayrılır hatta Sahra Altı Afrika dışında bütün dünyadan da pozitif ayrılır. Hindistan'da çalışan nüfus, bağımlı nüfusa göre çok daha fazla (dünyada pek karşılaşılan bir durum değil) ve yine Hindistan'ın medyan yaşı sadece 27 civarında; bu rakam Çin'de 38, Japonya'da ise 47 civarında.

 Hindistan'da doğurganlık oranı 2.33 ile çok makul bir seviyededir (ideal oran 2.1). Çok uzak olmayan bir gelecekte (15-20 yıl) dünyada iş gücünün önemi çok ciddi şekilde artacak (Sebepleri üst paragraftaki linkte ve linkin içindeki diğer linklerde mevcut.) ve Hindistan bu konuda bütün dünyadan olumlu olarak ayrışacak. Karşılaştırma için alttaki Hindistan ve  Japonya nüfus piramitlerini karşılaştırabilirsiniz.
Hindistan Nüfus Piramidi
Japonya Nüfus Piramidi

 2050 yılında Hindistan'ın çalışan nüfusunun 1.1 milyar olması bekleniyor. Çin'de bugün 900 milyon civarında çalışan nüfus mevcut ve bu rakam ilerleyen yıllarda çok hızlı bir şekilde azalacak.

 İleride Çin'in nüfus problemi sonrası Çin'deki devasa üretim kapasitesinin ilk alternatifi Hindistan olacak.


3. Eğitim Altyapısı: Her ülkenin gelişiminde olmazsa olmaz gereklilik eğitimdir ve Hindistan'ın sömürge geçmişinden kalan tek olumlu mirası ise çok kaliteli eğitim alt yapısı ve İngilizce'dir.

 Hindistan'ın eğitim sistemi için net bir sınıflama yapmak çok çok zor, çünkü ülkede çok kaliteli şekilde eğitim verebilen kurumlarla beraber berbat seviyede olan kurumlar da var fakat yine de Hindistan'ın çok kuvvetli eğitim altyapısı var diyebiliriz. Bir ülkede ekonomik gelişim, eğitim seviyesinin yükselmesini takip etmezse, bu durumun doğal sonucu, yüksek eğitimlilerin hak ettikleri ortama, gelire vs ulaşabilecekleri ülkelere göçmesidir ve yine dünyada bu duruma en iyi örnek olan ülke de Hindistan'dır, Hindistan eğitim sistemi çok kaliteli öğrenciler yetiştirebilir iken Hindistan ekonomisi bu yeteneklerin Hindistan'da kalmasını sağlayamıyor ya da yüksek yetenek sahibi iş gücünün yeteneklerini katma değere dönüştürecek ortamı sağlayamıyor.

 Bütün bunları bir araya getirince Hindistan ekonomisi çok uzun yıllardan beri var olan yüksek potansiyelini halen sürdürüyor diyebiliriz ve Hindistan'daki sorunların çözülebilmesi durumunda Hindistan'ın süper güç olması kesinlikle sürpriz olmaz. 


Twitter: Yusuf Yüksel
Bu yazıyı doğrudan bağlantılı olmasa da, Çin hakkında yazdığım şu paylaşımın devamı olarak yazdım; o yüzden konunun daha net anlaşılabilmesi için linkteki paylaşımı da okumanızı kuvvetle tavsiye ederim. -Link-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme