22 Aralık 2018 Cumartesi

Neden Yerli Büyük Bir Yazılım Şirketimiz Yok

 Son senelerde bütün dünyada yazılım sektörünün önemi artıyor; günümüzde dünya borsalarında en fazla talep gören firmalara bakınca çok büyük kısmı yazılım ya da yazılım sektörü ile bağlantılı şirketleridir ama buna rağmen ülkemizde büyük bir yazılım şirketi bulunmamaktadır.

  Google (Alphabet) , Facebook, Alibaba, Amazon gibi bir şirketimizin olmaması belki normal ama Yandex ya da en azından çok ünlü bir mobil oyun üretebilecek kapasitemiz olduğu halde bunları ülkemizde üretemiyor ya da üretmiyor oluşumuz gerçekten üzücü ve sorunlu bir durum.


Türkiye'de neden büyük yazılım şirketi çıkmıyor


 - Ülkemizde üniversite sınavlarında en yüksek puanı alan öğrenciler halen bilgisayar ve yazılım ile alakalı bölümleri seçiyorlar ama sadece bilgisayar ve yazılım değil genel anlamda mühendisliğe olan talep düştü.

- Yazılım sektörü yapısı gereği çok ciddi şekilde rekabete açık bir sektördür, kaliteli bir yazılımcı dünyanın her yerinde iş bulabilmektedir ki son yıllarda Türk lirası değer kaybettikten sonra yerli şirketlerimiz fiyat konusunda yabancılar ile rekabet güçlerini kaybettiler, bugün ülkemizde yurt dışına en fazla göç veren sektör yazılım ve bu sektör ile bağlantılı iş kollarıdır.


  Yazılım sektörü küresel bir sektör olduğu için yerli şirketler de doğal olarak dünya devleri ile yarışmak zorundadır fakat ne yazık ki sektöre hakim şirketlerimiz bu durumu kavramakta zorlanıyor; Alphabet'te( Google) yıllık 500 bin- 1 milyon arası gelir elde edebilecek potansiyeli olan yazılımcı ülkemizde aylık 5-10 bin lira maaş ile şirkette tutulmaya çalışılmaktadır daha kötüsü bahsettiğim kabiliyette olan insandan beklenen çalışmalar da 5-10 bin lira maaş alan sıradan bir yazılımcının yapabileceği şeylerdir. 

- Ülkemizdeki en kaliteli yazılımcıların çalıştığı firmaların çoğu yeni yazılım üretme hedefi olan firmalar değildir; Boğaziçi, Odtü mezunu mühendisler gidip bankalarda, telekomünikasyon, otomotiv vb. sektörlerde iş yapan firmalarda çalışıyorlar fakat aslında bu sektörlerin asıl iş tanımı yeni ürünler bulmak geliştirmek değildir; daha küçük ölçekli yazılım şirketleri ise yeni bir ürün üretmekten çok müşterilerin istediği-piyasada bol miktarda örneği bulunan- ürünleri üretmeye çalışan firmalardır.- 80 milyonluk bir ülke olmamıza rağmen yazılım sektörü için küçük bir pazarız çünkü ülkemizde inanılmaz seviyede yüksek oranda korsan ürün kullanılmaktadır ve mağduriyetleri hızla giderecek çalışmalar da çok zayıf.

- Sektörde entegrasyon olamaması ayrı bir sorun, bugün dünyanın en büyük şirketleri bile aralarındaki rekabete rağmen bir birlerinin ürünlerini kullanmayı gerektiren projeler geliştirmektedir, ülkemizde bu durum yok.

- Sektöre hakim konumdaki şirketleri vizyonsuz ve bu durum gerçekten kaliteli iş yapabilecek şirketlerin de önünü tıkıyor. Daha önce Amazon'u anlatmaya çalıştığım paylaşımda değinmiştim, büyük verinin ekonomilerde en temel ihtiyaç olacağı bir zamana doğru ilerliyoruz,-Link- büyük veri için yeni petrol tanımı kullanılıyor ama ülkemizde sektöre hakim şirketlerde bunun kavranmış olduğuna dair bir görüntü yok.

 Daha önemlisi ülkemizde sadece yazılım sektöründe değil, bütün ekonomiye yayılmış şekilde çağdan kopuk bir yönetim anlayışı var. Daha önce başka paylaşımlarda da değinmiştim; Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin yarısı Ar-ge'ye para harcamıyor, harcayanlar da harcadım demek için(%0.5) para harcıyor, bu kafa yapısı dünya ile rekabet etmek mümkün değil. (Şu paylaşımda ayrıntısı ile açıklamaya çalışmıştım.-Link-) Üstelik gerçek anlamada rekabetçi olabilecek şirketlerin de önü tıkanmış oluyor.

 Sektörün en önemli sorunu ise ''melek yatırımcı'' ya da ''Risk Sermayesi'' kavramlarının ülkemizde yeterince gelişmemiş olması, bu konu sadece yazılım sektörünün sorunu olmadığı için o konu hakkında başka bir paylaşım yapmayı planlıyorum.


Twitter adresim Yusuf Yüksel 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme