29 Aralık 2018 Cumartesi

Petrolün Devri Bitiyor Mu

Ekleme: Taslağa alındı.
 
Günümüzde dünyasında en önemli doğal kaynaklardan biri belki de en önemlisi petroldür, yakın gelecekte veya çok uzak olmayan bir gelecekte petrolün öneminin ve doğal olarak fiyatının düşeceğini gösteren veriler ise artıyor.

 Uluslararası Enerji Ajansı'nın tahminlerine göre dünyadaki petrol talebi 2020'li yılların ortasında ya da 2040 yılına kadar artmaya devam edecek ve ardından gerilemeye başlayacak yani çok uzak olmayan bir gelecekte petrolün önemi günümüze göre azalmaya başlayacak.

  Avrupa'da son yıllarda enerji yatırımlarının %80'ni yenilenebilir enerjiye yönelik, 2030 yılında Avrupa'da en fazla enerji üretilen kaynak rüzgar enerjisi olacak. 

 İngiltere'de en geç 2035'te benzin ile çalışan araçların üretiminin durması planlanıyor, Çin'de 2040'ta elektrikli araçların trafikteki araçların %25'i olması bekleniyor. Günümüzde elektrikli araçların sayısı 2 milyon iken 2040'a kadar bu sayının 300 milyona yükselmesi bekleniyor.


Petrolün öneminin kaybetmesi Türkiye'yi nasıl etkiler


 Dünyadaki ortalama üstü büyüklüğe sahip ülkeler arasında petrol fiyatlarından en olumsuz etkilenen ikinci ülke(Hindistan'dan sonra) Türkiye'dir ve doğal olarak petrolün değer kaybetmesinden en olumlu etkilenecek ülkelerden biri ileride de Türkiye olacak bu bizim açımızdan olumlu bir durum fakat petrole olan talebin düşmesinin ana sebebi Gelişmiş ülkelerde(Abd, Avrupa, Japonya) petrol yerine alternatif(ağırlıkla yenilenebilir enerji) enerji kaynaklarının kullanılmaya başlayacak olması bu da rekabetçilik açısından bizi olumsuz etkileyecek.

 Yenilenebilir enerji kaynakları petrol ve doğal gaza göre günümüzde bile çok çok ucuz ki ileride teknolojik gelişmelerle bu farkın daha da artması beklenebilir, gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımın artması doğal olarak ülkelerin ekonomisinin daha verimli ve rekabetçi olmasını sağlayacak ki bu durumun bizi olumsuz etkilemesi beklenebilir.

 2040 yılına kadar dünyadaki petrol üretimi gelişmiş ülkeler dışında 3.6 milyar ton civarında artması beklenirken gelişmiş ülkelerde ise talebin 300 milyon ton civarında düşmesi bekleniyor. Hindistan ve Afrika'daki artan talep sebebiyle gelecekte gelişime en açık bölgeler hakkında da fikir sahibi olabiliyoruz.-Link-

 Petrolde güç dengesi değişiyor


 Petrolde bir diğer önemli gelişme ise daha yakın vadede yaşanacak, geleneksel olarak petrol fiyatlarını kontrol eden Opec ve Rusya'nın petrol fiyatları üzerindeki hakimiyeti yakın zamanda ciddi şekilde azalacak. 2025'e kadar Abd'nin petrol üretimi miktarının Suudi Arabistan ve Rusya'nın toplamı kadar olması bekleniyor; Rusya ve Suudi Arabistan'ın ekonomilerinde petrol ihracatı hayati önem taşırken Abd için petrolün çok da önemli olmaması sebebiyle bu gücü nasıl kullanacağı meçhul ! Örneğin şu an Abd'nin çok da kuvvetli çıkarı olmadığı halde petrol fiyatlarını düşürmesine şahit oluyoruz ilerideki yıllarda Abd'nin petrol fiyatları üzerindeki gücü daha da artacak. (-Link- Verdiğim linki sık sık güncelliyorum, makale zamanla aşağılara düşebilir.) 

  Petrolde gerçekleşmesi beklenen değişikliklerin özellikle Rusya üzerinde ciddi etkiye sebep olması beklenebilir.-Link-


Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme