23 Aralık 2018 Pazar

Risk Sermayesi

 Risk sermayesi (Venture Capital); yeni veya yakın zamanda kurulmuş şirketlere yapılan finansal desteğe verilen isimdir, çok yüksek risk ve getiri vaat eder, son yıllarda başarıya ulaşmış büyük girişim şirketlerinin(Startup) tamamı risk sermayesi desteği almıştır.Risk Sermayesi Finansman Modeli

 Günümüzde özellikle yüksek teknoloji alanında genç girişimlerin  finansman desteği almadan piyasada yükselmesi veya potansiyelini gerçekleştirmesi neredeyse imkansızdır. Genç girişimlerin ihtiyaç duyduğu finansman iki türlü sağlanır; melek yatırımcılar ve risk sermayesi fonları.Melek yatırımcı ne demek


 Melek yatırımcı, yeni girişimlere destek veren bireysel yatırımcılara verilen isimdir.


Risk sermayesi fonu nedir

Risk sermayesi fonları, yeni girişimlere destek olmak için sermaye toplayan ve bu sermaye ile genç şirketlere yatırım yapan yatırım fonlarıdır; melek yatırımcılar genelde yeni şirketlere finansman desteği sunan fonlar iken risk sermayesi fonları yeni şirketlere daha profesyonel destek sunan finansman dışında teknik altyapı vb. konularda da yardım eden sermaye fonlarıdır.

 Günümüzde Türkiye'de ve dünyada risk sermayesi desteği almış şirketlerin %80-90'ı başarısız olmaktadır fakat başarılı olan %10 ise yüzdelerle ifade etmenin anlamsızlaştığı büyüklükte gelirler elde ederler o yüzden risk sermayesi fonlarına yatırım yapmak dünyada popüler bir yatırım türü haline gelmiştir.


Risk Sermayesinin Girişimcilik İçin Önemi


 Günümüzde yüksek teknoloji alanında akıl almaz bir rekabet ve hızlı dönüşüm yaşanmaktadır, bu sebeple sıradan bir genç girişimin başarılı olmak ve tanınmak için çok kısıtlı bir zamanı bulunmaktadır. Örneğin İcq- Messenger- Facebook-Whatsapp son yirmi yılda sırasıyla en yaygın kullanılan çevrim içi sohbet uygulamaları veya internet siteleri oldular ama geriye doğru bakınca herbir uygulama yaklaşık beş sene zirveden kalıp on sene civarında bir sürede ise yok oldu yani yeni girişimleri başarılı olmak için çok kısıtlı zamanı bulunmaktadır.

 Yüksek teknoloji piyasasındaki rekabet ise pazardan küçük payı olan şirketleri zamanla yok olmaya sürüklemektedir, piyasada tutan her fikrin çok kısa zamanda yüzlerce hatta binlerce türevi ortaya çıkıyor ve sadece bir veya bir kaçı pazarda ciddi yer edinebiliyor ki o şirketleri de tüketicilerden çok büyük risk sermayesi fonları seçiyor.
Türkiye'de risk sermayesi fonları var mı


 Türkiye'de risk sermayesi fonları mevcut; gittigidiyor, kariyer.net, sigortam.net, yemek sepeti gibi başarılı olmuş yatırımlar da mevcut ama diğer taraftan potansiyelin çok çok altında bir başarıdan söz ediyoruz.

 Ülkemizde her üç beş senede bir Çiftlik Bank Vakıası gibi olaylar ile karşılaşıyoruz bunun anlamı yüksek risk, yüksek kar peşinde koşan çok büyük bir sermayenin varlığıdır ama bu sermaye doğru kanallar ile bu sermayeye ihtiyaç duyan girişimlere ulaşması sağlanamıyor.

 Abd'de Silikon Vadisi başarısı sonrası bütün dünyada bu başarıyı kopyalama çalışmaları mevcut ve Türkiye'nin de bu yarışta yer edinmesi gerekiyor.
Silikon vadisi


 Silikon vadisi ya da resmi ismiyle Santa Clara vadisi dünyadaki en zengin üçüncü ve en hızlı gelişen bölgedir. Google, Apple, Facebook vb. birçok şirket burada kuruldu. Dünyadaki en büyük 100 şirketten 39 tanesinin merkezi buradadır.

 Silikon Vadisi'nde herhangi bir doğal kaynak bulunmaz, ufak bir yerleşimdir, vergi vb. birçok açıdan çok cazip olan bir yer değildir hatta ortalama bir cazibesi bile yoktur. 

 1960'lardan önce Silikon Vadisi'ne yakın bir bölgedeki bir fabrikada çalışan sekiz mühendis işçilerine karşı kaba davranan patronlarına rest çekip istifa ederler, daha sonra ünlü Rockefeller ailesinden bir üyeye ulaşıp onun ve arkadaşlarının kurduğu ilk Risk sermayesi fonu olan Venrock şirketinin desteği ile Silikon Vadisi'ndeki ilk fabrikayı kurarlar, Venrock da Silikon Vadisi'ne yerleşir. Hem iki şirkette bayağı başarılı olur ve bunun etkisi ile yeni şirketler ve Risk sermayesi fonları silikon vadisine yerleşmeye başlarlar. Abd'nin en iyi üniversitelerinden mezun genç yetenekler artık soluğu Silikon Vadisinde almaya başlarlar.risk sermayesinin girişimcilik için önemi
Facebook nasıl kurulduFacebook nasıl kuruldu


 Silicon Vadisi'nde kurulan şirketlerin %90'ı başarısız olurlar ama başarılı olanlar ise çok büyük getiri sağlarlar. 
Facebook, 2004'te potansiyeli olan ama hiç getirisi olmayan bir fikirdi; Mark Zuckerberg, Harvard öğrencileri arasında bu projeyi denedi ve fikrini büyütmek için Peter Thiel'a başvurdu.  P. Thiel, 2004'te Facebook'a yarım milyon dolar yatırım yaptı ve sadece şirketin %10 hissesini aldı(çok çok daha fazlasını da alabilirdi.) P. Thiel'ın halen çok sayıda Facebook hissesi mevcut, sattığı hisselerden elde ettiği gelir ise 1.5 milyar dolar civarında.

 Özetle yüksek teknoloji yatırımları için yüksek riskli yatırım yapacak risk sermayesi fonlarının artması şart.

(Neden yerli büyük bir yazılım şirketimiz yok-Link-)

Twitter : Yusuf Yüksel Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme