11 Ocak 2019 Cuma

Vizyonun önemi: Yahoo'nun Google'ı bir milyon dolara satın almaması

  Günümüzde yatırım, vizyon kelimeleri ile teknoloji ve internet kelimeleri neredeyse eş anlamlı olarak kullanılmaktadır ama ironik şekilde tarihin en vizyonsuz şirketlerin biri belki de en vizyonsuz olanı internetin ilk hakimi olan şirketlerden biri olan Yahoo'dur. Günümüzde ve görülen o ki yakın ve orta gelecekte de uzun vadeli yatırım yapan yatırımcılar internet üzerinde hakimiyet kurmuş olan sitelere yönelecekler mesela bir ankete göre milenyum nesli(18-25 yaş) yatırımlarının %50'sini teknoloji şirketlerine yapıyorlar ama Yahoo örneği bize vizyonun şirketlerin başarısını uzun vadede ekonomik güç, pazar payı vb. birçok faktörden daha fazla etkilediğini gösteriyor.

 1990'larda internet yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştı, bu yeni alanın para kazanmak için büyük bir potansiyel taşıdığı tahmin ediliyordu ama doksanların ortalarına kadar bu konuda ciddi başarı sağlamış bir şirket yoktu. Doksanlarda internet siteleri arasındaki mücadele ana sayfa olma, ilk girilen site olma üzerinden gerçekleşiyordu ve Yahoo rakipleri Altavista ve Excite'a fark atmıştı. Bugüne göre çok daha başarısız olsa da ilk yaygın kullanılan arama moturu da Yahoo'nun arama motoruydu; Yahoo, arama motorunun ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu kavrayamadığı için bunu daha çok kullanıcıların neye ihtiyacı olduğunu kavrama ve Yahoo'ya bu konuda içerik yükleme amacıyla kullanıyorlardı, sitenin kurucuları David Fild ve Jerry Yang internetin ne kadar geniş bir alan olacağı konusunda vizyonları zayıftı ve bu yüzden aranan her şeyin bulanabileceği bir site kurmayı amaçlıyordu. Yahoo'nun çabası başta çok büyük başarı sağladı ve internette ciddi şekilde ilk reklam geliri elde eden site Yahoo oldu. 

Yahoo, Google'ı 1 milyon dolara satın almadı


 Stanford'ta doktora öğrencileri olan Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin bugün kullandığımız Google algoritmasının ilk halini hazırlayıp Yahoo'a bir milyon dolara satmayı teklif ettiler ama o günkü adıyla Pagerank algoritması tam da Yahoo'nun istemediği şeydi, Yahoo bütün kullanıcıları sitesinde tutmak isterken Google ise aksine kullanıcıyı hızla aradığı siteye ulaştırmayı amaçlıyordu ve bu sebeple Yahoo Pagerank'ı sadece bir milyona satın almadı ki sadece bir sene sonra siteye 7 milyon dolar lisans ücreti ödedi.

  Sadece internette ve teknoloji şirketlerinde değil bütün sektörlerde devlerin en büyük zafiyeti başarılı ürünlerin veya fikirlerin şirketleri kısıtlamasıdır, devler sektörlerin çok büyük pazar sahibi olması ve büyük paralar kazanması sebebiyle başarılı fikirlerden vazgeçmekten çekinirler veya yeniliklerin maliyeti onlar için yeni şirketlere göre daha pahalıdır. Örneğin Google'ın maliyeti kurucularına neredeyse hiçbir şey iken Yahoo'nun sahipleri bu fikrin arkasından gitselerdi daha başarılı olma ihtimali yüksek ama garanti olmayan bir fikir için milyarlarca dolardan vazgeçmeleri gerekir bu durum da yeni girişimlerin sektör devlerine karşı en büyük avantajıdır.

 Google,  döneminin ilk arama motoru değildi ama vizyonu ile rakiplerine fark atmaya başardı, devrin bütün internet siteleri daha çok para kazanmayı amaçlar iken(Bir sitede bir linki tıklamamız ile beraber onlarca sitenin açıldığı dönemler) Google sadık takipçi kitlesi edinerek pazardaki payını büyütmeyi amaçlıyordu o yüzden diğer sitelerle karşılaştırılamayacak kadar az reklam yayınlıyordu ve doğal olarak geliri de potansiyeline göre son derece düşüktü. Google, müşteri talebini iyi tespit etmesi sebebiyle internet reklamı sektörüne yenilik getirdi, daha önce internet reklamları ciddi prosedür ve teknik destek gerektirirken Google sıradan bir şirketin veya kişinin rahatlıkla reklam verebileceği alt yapıyı müşterilerine sundu ve rakiplerine fark atmaya başladı.

 Google sektörde hızla yükselince Yahoo bunun kendisini bitireceğini fark etti ve halen sektördü güçlü ve yüksek geliri var iken bir kere daha Google'ı satın almaya çalıştı, Yahoo'nun yeni Ceo'su şirketin altı sene önce bir milyon dolara almadığı arama motoruna 3 milyar dolar teklif etti ama Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin rüzgarın artık arkalarından estiğini fark ettikleri için Yahoo'dan 5 milyar dolar (Yahoo'a yarı yarıya ortak olmak anlamına geliyordu.) talep ettiler; Yahoo, bu fırsatı da kaçırdı ve günümüzde +500 milyar dolar olan şirkete 15 sene önce 5 milyar vermeyi reddettiler. 

Yahoo, Google bir kere daha alabilecek iken almadı


 Yahoo'nun yeni Ceo'su Terry Semel, Google'ı satın alamayınca ortaklığa da yanaşmadı ve o dönem google kadar kaliteli bir algoritmaya sahip İnktomi'ye( Dot-Com Balonu patlayınca değeri 100 kat düşerek 25 milyar dolardan 250 milyon dolara düşmüştü) ve Google ile beraber pazardaki en büyük ikinci arama platformu olan goto.com'u satın aldı fakat bu iki platformu birleştirmek yaklaşık iki sene sürmüştü fakat 2003'te Yahoo ile Google'ın reklam gelirleri aşağı yukarı aynı iken Yahoo'nun entegrasyon süreci boyunca Google'ın geliri Yahoo'nun iki katına çıkmıştı ki geçen yıllarda bu fark daha da arttı. Yahoo,2005'te İnstagram'dan çok da farklı olmayan Flickr'i satın aldı ama kötü yönetim sebebiyle Flickr, kendisinden 5 sene sonra kurulan ve neredeyse 10 sene sonra popüler olan İnstagram kadar popüler olamadı. 

 2008 Yılında Yahoo artık Google ile mücadele edebilecek bir durumda değildi ve arama moturu piyasasına girmek isteyen Microsoft Yahoo'a 47.5 milyar dolar teklif etti fakat Yahoo bunu kabul etmedi ki şirket seneler sonra bunun onda biri civarında bir fiyata satılacaktı.

 Normal şartlar altında Facebook+ Google olabilecek bir şirket iken vizyonsuzluk sebebiyle Yahoo 4.8 milyar dolara Verizon'a satıldı.

1 yorum:

  1. ABİM TWİTTWR DAN GÖRÜŞTÜK. HALEN YAZMIYORSUN . İYİSİN UMARIM. ÖZLEDİK SENİ

    YanıtlayınSil