20 Mart 2019 Çarşamba

Fed Kararı Türkiye'yi Nasıl Etkileyecek

 Bu akşam Türkiye saait ile 21:00'da Fed'in Nisan ayı toplantısı sona erecek. Piyasa beklentisi Fed'in kağıt üzerinde iki olan 2019 faiz artışı tahminini bire düşürmesi, bu durum gerçekleşirse Türkiye açısından olumlu olur fakat piyasanın beklentisi zaten 2019 ve 2020 yılında Fed'in hiçbir faiz artışına gitmemesi o yüzden Fed'in faiz konusunda muhtemel yumuşaması zaten fiyatlara bir miktar girmiş durumda. Fed'in asıl merakla beklenen kararı bilanço normalleşmesi(Piyasaya senelerdir sürülen paraların geri çekilmesi) konusunda Fed'ten bir yumuşama gelip gelmeyeceği konusu, Fed'ten bu konuda bir yumuşama sinyali gelmesi durumunda Türk ekonomisi bu olaydan çok olumlu şekilde etkilenebilir. Son aylarda gelişmekte olan piyasalar küresel gelişmelerden olumlu etkileniyor, geçen ay küresel çapta en popüler yatırım gelişmekte olan ülke varlıklarının değer kazanacağına yönelik pozisyon almaktı, bu ay Avrupa ekonomisinde yaşanan sorunlar(Brexit, İtalya'da net şekilde görülen resesyon riski, Almanya'da resesyon ihtimali vs. ) sebebiyle Avrupa varlıklarının değer kaybedeceğine yönelik pozisyon alma en popüler yatırım olsa da gelişmekte olan ülkelere karşı olumlu bakış devam ediyor. Türkiye ve gelişmekte olan ülkelerin en temel sorunu finansmana ulaşmanın maliyetinin artması ve zorlaşması o yüzden Fed'ten gelecek yumuşama sebebiyle gelişmekte olan ülkeler hakkında olumlu görüş en azından kısa vadede kuvvetlenecektir.

 Fed'in bilanço normalleşme konusunda yumuşaması kısa vadede bizi olumlu etkileyecek olsa da orta-uzun vadede bu olumlu faktör etkisi sürebilecek mi şüpheli.

 Öncelikle Abd ekonomisinin gerçekten daha fazla desteğe ihtiyaç duyup duymadığı ciddi bir soru işareti;  Fed'in ultra şahinden ultra güvercine döndüğü süreçte Abd'nin 2019 büyüme beklentisi %2,2'den sadece %2,1'e düştü; istihdamda iyileşme, enflasyonda ise kötüleşme var ama asıl önemli enflasyon olan ve Fed'in normal şartlar altında kararlarını üzerine bina ettiği çekirdek enflasyonda ise bir kötüleşme yok. En önemlisi Abd'de işler kötüye gidiyorsa borsalar neden prim yapsın? Fed'in attığı adımlara gösterdiği gerekçeler makul değil.-Link-  Petrol fiyatları Abd'nin ciddi şekilde aşağı çekme çabalarına rağmen(Abd artık dünyanın en büyük petrol üreticisi !) yükseliyor, sanayi metalleri küresel ekonomide iyileşme işaret ediyor daha önemlisi Abd- Çin ticaret savaşları ve Brexit konusunda artan olumlu beklentiler küresel ekonomiyi hızla iyileştirebilir. 

 Fed'in elindeki verilerde küresel ekonominin veya Abd ekonomisinin gerçekten zorlu bir döneme gireceğini gösteren göstergeler mevcutsa ve ona göre adımlar atılıyorsa bu senaryoda da Fed'in kararları kısa vadede bizim açımızdan olumlu olsa da  gelişmekte olan ülkelerin bu süreçten olumlu etkilenmesi pek mümkün olmaz.

 Kısacası bugün Fed'ten gelecek açıklamaların kısa vadede bizim açımızdan olumlu olması beklenebilir, orta-uzun vadede ise Fed'in politikalarının bir kere daha çok ciddi şekilde değişmesi veya  küresel şartların gerçekten kötüleşmesini bekleyebiliriz.

  2019 yılı Türkiye'nin (önemli bir değişiklik olmasa) büyüme beklentisi +/- %2 aralığında aynı süreçte enflasyon beklentisi ise %15'ler civarında önümüzdeki aylarda çok önemli bir değişiklik olmazsa özellikle Eylül ayında bir önceki senenin baz etkisi geçtikten sonra bu rakamlar görülebilir. Türkiye %3-4'ün altında büyüme performansı gösterdiği sürece küresel şartlarda önemli bir değişiklik olmazsa makro ekonomik göstergelerimiz olumlu bir seyir izliyor fakat %15-20 enflasyon var iken küresel şartlar iyileşse bile Türkiye'nin bundan sağlayabileceği fayda sınırlı olur çünkü büyüme desteklenmez/desteklense geçen sene yaşanan sorunların nüksetmesi beklenir diğer taraftan küresel şartların kötüleşmesi durumunda 2019 yılı daha ağır geçebilir ama şu an Türk ekonomisi açısından ciddi sorunlara sebep olan başta enflasyon olmak üzere cari açık, Türk Lirasının Değeri vs. konularında nispeten iyimser bir sürece gireriz. Daha basitçe ifade etmek dünya ekonomisindeki muhtemel olumlu gelişmelerin bize sağlayabileceği fayda sınırlı iken olumsuz gelişmelerin bize vereceği zararla beraber ciddi şekilde faydası da mevcut. Çok uzak olmayan bir gelecekte küresel ekonomide de zorlu bir süreç(Kriz/Resesyon)  yaşanacağını gösteren veriler artıyor, Türkiye'nin mevcut sıkıntılar  dışında bu durumdan da olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünürsek önümüze şöyle bir resim çıkıyor. Küresel ekonomide işler iyi giderse bizim bu durumdan sağlayacağımız fayda sınırlı fakat diğer taraftan dünya ekonomisinde işler kötüye giderse ki eninde sonunda bizim ve dünyanın yüzleşmek zorunda olacağımız bir gelişme... Türkiye ekonomisi bundan zarar göreceği gibi(kaçınılmaz şekilde karşılaşılacak bir durum) fayda da sağlayacak o yüzden dünya ekonomisinde yakın zamanda bir sorun çıkması pragmatist bakış açısıyla Türkiye açısından çok olumsuz değildir.

  Üst paragrafta anlattığım durumu şu makalede daha somut şekilde ifade etmeye çalışmıştım.-Link-


Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme