26 Mart 2019 Salı

Nato-Rusya Silah Ekonomisi Mücadelesi

 Son günlerde Türkiye'nin S-400 alma isteği sık sık haberlere konu oluyor; bu konuda ileride makaleler yazmayı planlıyorum. S-400 sorunu konusunda haberlerde daha çok F-35 ile S-400 ya da Abd ile Rusya arasında tercih yapılacağı işleniyor fakat gerçek şu ki aslında mücadele Abd ile Rusya arasında değil Batı/Nato ile Rusya arasında ve konu sadece S-400'ler değil; Nato  önderliğinde batı ülkeleri Rusya'nın silah teknolojisi/ekonomisine büyük darbe vurma amacı güdüyor.

 Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Abd ve Batı ülkeleri Rusya'yı ekonomik yaptırımlarla cezalandırma yoluna gitti ki başarılı da oldular, Rusya ekonomisi Ukrayna işgali sonrası çok büyük darbe yedi fakat bu yaptırımlar Rusya'nın politik tercihlerine sirayet edebildi sorusunun cevabı ise kesinlikle hayırdır. 

 Abd yakın zamanda Rusya'ya karşı olan yaptırımları kendi seçimlerine müdahale ettiği için genişletti, Abd tarafı inkar ediyor olsa da net olarak görünen resim Donald Trump'ı Abd başkanı yapan Rusya...(Donald Trump'ın bu konuda bilgi sahibi olup olmadığı araştırılıyor.) Yine İngiltere, Rusya'ya karşı olan yaptırımları kendi ülkesinde iki eski Rus ajanına karşı yapılan saldırı sebebiyle genişletti özetle Batı/Nato'nun Rusya yaptırımları her ne kadar Rus ekonomisine zarar veriyor olsa da Rusya'nın faaliyetlerini engelleyemiyor.


  Rusya'nın batı ile mücadele etme kapasitesinin çok zayıf ve fark günden güne açılıyor, daha önce Abd'nin Rusya'nın gücünün en önemli dayanağı olan Enerji kartını ortadan kaldırma çabası ile ilgili bir paylaşım yapmıştım bu yazı ise Nato'nun Rusya'yı silah ekonomisi ve teknolojisinde etkisini zayıflatma çabasıyla alakalı.

 Rusya, 150 milyonun altında bir nüfusa, sorunlu bir demografiye, zayıf bir ekonomiye sahip fakat doğal kaynaklar sebebiyle Rusya'ya karşı topyekun ekonomik savaş batı için mümkün değil yine Rusya'nın nükleer silahları sebebiyle batının Rusya'ya askeri bir müdahalesi mümkün  değil; Abd'nin kaya gazı teknolojisi sonrası Rusya'nın enerji kartının uzun vadede geçerliliği şüpheli Abd sadece 10 sene içinde dünyanın en büyük petrol üreticisi haline geldi; 2025'e kadar Abd'nin petrol üretiminin günlük 25 milyon varile ulaşabileceği tahmin ediliyor ki bu rakam Rusya + Suudi Arabistan'ın toplam kapasitesine eşit; üstelik günümüzde petrol ekonomisi Abd ekonomisi için çok büyük bir anlam ifade etmediği için Abd piyasadaki gücünü fiyatları aşağı çekmek için kullanıyor ki bu durum ekonomisi enerji fiyatlarına çok kuvvetli şekilde bağlı olan Rusya için çok büyük tehdit. Rusya ekonomisi enerji fiyatlarına güçlü şekilde bağlı, bununla beraber Rusya'nın silah teknolojisi de Rus ekonomisi için çok büyük öneme sahip.

 Rusya'da 3 milyon insan silah endüstrisinde çalışıyor ki bu toplan istihdamın %5'ine denk geliyor. Rusya'da silah endüstrisi yıllık 40-50 milyar dolar değerinde gelir elde ediyor ve Rusya dünyanın en büyük ikinci silah ihracatçısı durumunda.(Silah piyasasının %25'ini Rusya kontrol ediyor.) Rusya ekonomisi için bu katkı son derece büyük.

 Rusya için silah endüstrisinde güç kaybetmek çok büyük sorun çünkü hem ekonomik olarak çok önemli bir alan hem de rusya'nın günümüzde politik gücünün ana sebeplerinden bir silah endüstrisi tabii ki bunu Rusya'nın rakipleri de biliyor.

 Abd ve Avrupa Birliği Rusya'ya askeri teknoloji alanında  kullanılabilecek bütün ürünlerin satışını yasakladı ki bu ürünlerin çoğu sivil ekonomide de kullanılıyor; Rusya, Sovyetler Birliği'nden miras aldığı devasa silah teknolojisi sebebiyle silah endüstrisinde bayağı güçlü ama Rusya'nın teknoloji gelişimi dünyaya göre yavaş ve bu da Rusya'nın silah teknolojisini gün geçtikçe rakiplerine göre zayıflatıyor, Abd ve Avrupa yaptırımlarla bu aşınmayı güçlendirmek istiyor. Yaptırımların ekonomik büyüklüğü yıllık 20 milyar dolar değerinde ve bu batı için de ekonomik olarak büyük kayıp.

 Rusya'nın Kırım İşgali, batıya silah rekabeti konusunda büyük bir avantaj sağladı; Abd ve Avrupa, bizim de tehdit edildiğimiz gibi Rusya'dan silah alan ülkelere ekonomik, siyasi yaptırımlar uyguluyorlar ki bu konuda çok net bir tutum içindeler. Abd ve Batı bir taraftan Rusya'dan silah alan ülkeleri tehdit ederken diğer yandan Rusya'dan silah almamayı teşvik edecek adımlar atıyorlar. Günümüzde Rusya silah ihracatının neredeyse yarısını Hindistan ve Vietnam'a yapıyor; iki ülkede Abd'nin yakın markajı altında ! Abd geçmişten beri Vietnam'a uyguladığı bazı silah satış ambargolarını kaldırdı; L. Martin ile Tata F-16 Hindistan için F-16 üretmek için birlikte çalışma kararı aldılar; örnekler artırılabilir.

 Batının Rusya'nın silah endüstrisini zayıflatmak için bir diğer adımı ise Rusya'nın silah pazarına yeni bir rakip sokma ! Silah endüstrisi çok ağır propagandaların döndüğü bir alan o yüzden hangi silahın rakiplerinden daha üstün olduğunu net olarak bilmek zor ama yine de geçmiş savaşlar bize batı silahlarının çoğunun Rus silahlarından üstün olduğunu söylüyor fakat kullanıcı ülkenin savunma politikası, cephane yapısı, coğrafyasına göre bu durum değişebiliyor o yüzden Rusya silah teknolojisi her zaman önemli bir alternatif bunun yanında teknolojik üstünlük her zaman tercih sebebi de değil, fiyat da çok önemli bir faktör ki batılı silahlar fiyat rekabeti konusunda Rusya'ya göre çok çok zayıf ! Ukrayna, Rusya gibi Sovyetler Birliği'nden çok kıymetli teknoloji mirası aldı ve Rusya gibi Ukrayna da fiyat rekabetinde çok avantajlı bir ülke; Batı Ukrayna silah teknolojisini destekleyerek Rusya'ya kuvvetli olduğu pazarlarda bir rakip çıkarmayı planlıyor.

 Daha önce Abd'nin Rusya'nın enerji tekelini kırma çabasını şu paylaşımda anladığım kadarıyla açıklamaya çalışmıştım.-Link- S-400'ler hakkında daha sonra ayrı bir paylaşım yapmayı planlıyorum.


Twitter: Yusuf Yüksel

2 yorum:

 1. Yazilarinizi buyuk bir ilgiyle takip ediyorum ve tesekkur ediyorum.Yalniz bir konuda ricam veya bir sorum olacak, butun bu yazilarinizin altinda referans verseniz, daha guzel olurmuydu acaba? Konu hakkinda daha detayli ogrenmek isteyenler olabilir veya bunlar kuru laflar diye bilen bizim gibi cahiller de olabilir.Kirgizistan slmlar,mutululuklar basarilar,sevgiler.Saglicakla kalin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar.

   Teşekkür ederim beğenmenize sevindim; referans vermek benim için ekstra bir zorluk olabilir çünkü bazı yazılarda çok fazla kaynak kullanıyorum, bunun dışında bütün kaynaklar sanal ortamda da değil ! Fakat itiraz gelen bir konu olursa kaynağını bulmakta zorlanacağımı sanmıyorum.

   Saygılar.

   Sil