25 Nisan 2019 Perşembe

25 Nisan 2019 PPK Toplantısı

 Bugün Merkez Bankası olağan para piyasası kurulu toplantısı gerçekleşecek; uzun zamandan beri Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine başlaması için Nisan ayı işaret ediliyordu ama son zamanlarda yaşanan gelişmeler neticesinde bu beklenti ortadan kalktı diyebiliriz; piyasa tereddütsüz diyebileceğimiz netlikte bugün Merkez Bankası'ndan faizlerin değiştirmemesini bekliyor.

 Nisan ayı Türk Lirası için çok iyi geçiyor diyemeyiz, Türkiye-Abd arasındaki Rahip Brunson Krizi(Temmuz-Ağustos 2018) ve Arjantin'in krize girmesiyle gelişmekte olan ülkelerde sorunların başladığı Mayıs-2018'den sonra Türk Lirasının en fazla değer kaybettiği ay içinde bulunduğumuz Nisan ayı oldu. Abd'nin İran yaptırımları konusunda hiçbir ülkeye muafiyet tanımaması petrol fiyatları açısından olumlu bir gelişme(bizim için olumsuz) ve petrol fiyatlarından dünyada etkilenmeye en açık ekonomilerden biriyiz ki sorun İran'dan kaynaklanınca bizim açımızdan ekstra olumsuz bir durum ortaya çıktı. Önümüzdeki ay Ramazan ayı olduğu için gıda fiyatlarında ve dolaylı olarak enflasyonda yukarı yönlü baskı beklenebilir yine önümüzdeki ay son ayların en yüksek dış borç ödemesi gerçekleşecek.

Merkez Bankası ne yapacak


 Merkez Bankası'nın muhtemel faiz kararı ile alakalı bütün anketlerde Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması bekleniyor o yüzden bugünkü toplantıda piyasanın gözü kararlardan çok açıklamalarda olacak, bugünkü faiz kararı hakkında görüş birliği olsa da ilk faiz indirimi ne zaman olacağı konusunda beklentiler çok dağınık; konu hakkında görüş bildiren kurumlar arasında 2020'i bile ifade edenler olmuş iken piyasanın kuvvetli beklentisi Haziran veya Temmuz ayında Merkez Bankası'nın ilk faiz indirimini gerçekleştirmesidir, yine 2019 yılı için toplam faiz indirim beklentisi de çok dağınık bir görünüm sergiliyor; konu hakkında görüş bildiren kurumların beklentisi %0-5 gibi çok abartılı bir marja dağılmış. Merkez Bankası açıklamalarında piyasanın beklentilerini netleştirecek ipuçları aranacak.

 Son zamanlarda Merkez Bankası Rezervleri ile ilgili birçok haber yerli veya yabancı basında çıktı, Merkez Bankası bu konu hakkında açıklama yapabilir ki bu açıklama da önemli fiyatlamaları beraberinde getirebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yusuf yuksel