23 Eylül 2019 Pazartesi

İllere Göre Konut Fiyat Endeksi Temmuz 2019


  İllere Göre Konut Fiyat Endeksi Temmuz 2019 Merkez Bankası Temmuz ayı Konut fiyat endeksi verisini açıkladı; açıklamaya göre konut fiyatları bir önceki aya göre %1.92, bir önceki yıla göre ise %3.54 artar iken reel olarak %11.24 değer kaybetmiş. Haziran ayında gerçekleşen faiz indiriminin etkisi net şekilde görülmüş.

Not: Nominal değer değişimi bizim günlük hayatta muhatap olduğumuz fiyatlardaki değişimlerdir, reel değer değişimi ise nominal değerlerin enflasyon etkisinden arındırılmış halidir.


konut fiyat endeksi temmuz 2019
Temmuz 2019'da konut fiyatları en çok hangi illerde arttı Konut fiyat endeksi Temmuz verisine göre konut fiyatlarının yıllık olarak en fazla arttığı bölge Van, Bitlis, Muş, Hakkari bölgesi olmuş (%15.37) ve uzun süre sonra ilk defa bir bölgede konut fiyatları reel olarak da artmış. Konut fiyatlarının en fazla düşüş kaydettiği bölge ise yine İstanbul olmuş.(%1.64) (Bu ay Siirt,Batman,Mardin, Şırnak bölgesinden veri paylaşılmamış.)

temmuz 2019 konut fiyat endeksi
Konut fiyat Endeksi Temmuz 2019


 Konut fiyatlarının aylık olarak en fazla arttığı bölge ise Van, Bitlis, Muş, Hakkari bölgesi olmuş.(%4.99) En düşük artış ise Aydın, Denizli, Muğla(%0.22) illerinde gerçekleşmiş.


Haziran Faiz İndiriminden Beri Konut fiyatları ne şekilde değişti


 Geçtiğimiz Haziran ayında Merkez Bankası 425 puan faiz indirimine gitmişti; Haziran başından beri ise konut fiyatları ülke çapında %2.7 artarak daha önceki on iki aydan(%1.7) daha fazla prim yaptı.Türkiye'de 28 ili kapsayan 8 bölgede Haziran ayından beri konut fiyatlarındaki artış, Merkez Bankası'nın faiz indirimine denk veya daha fazla. Son iki ayda bölgelere göre konut fiyatlarındaki değişim aşağıdaki gibi olmuş.(Batman, Siirt, Mardin, Şırnak bölgesinden net veri olmadığı için tabloya eklenmedi.)

temmuz 2019 konut fiyat endeksi
Konut fiyat endeksi 2019/temmuz

 Çok uzun zamandan beri konut stoğu sebebiyle kamudan yardım talep eden inşaat sektörünün şartların iyileşmesiyle beraber yaptıkları zamlar bence son derece eleştiriye açık. Bunun dışında bu resim aslında bize enflasyon konusunda çok fazla iyimser olmak için henüz erken olduğunu da gösteriyor, çok uzun zamandan beri özel sektör elinden geldiğinde kardan feragat ediyordu (Üfe- tüfe farkı vs.) ve şartlar iyileşince bu ertelemenin olumsuz etkisini görmek mümkün.

Twitter: Yusuf Yüksel 
Facebook: Yusuf Yüksel (Güncelleme Sona erdi.)İllere Göre Konut Fiyat Endeksi Haziran 2019


 Merkez Bankası'nın son açıkladığı konut fiyat endeksi verisine göre Türkiye'de konut fiyatları bir önceki aya göre %0.74, bir önceki yıla göre ise %1.72 artmış. Aynı süreçte reel değer kaybı ise %12.1 olmuş.Konut fiyatları Merkez Bankası'nın faiz indirimine gittiği Haziran ayında uzun süre sonra yükselişe geçmiş.


aylara göre konut fiyat endeksi
Aylara Göre Konut fiyat endeksi

Hangi illerde konut fiyatları arttı


 Konut fiyat endeksi Haziran verisine göre yıllık bazda konutların en fazla prim yaptığı bölge Aydın, Denizli Muğla bölgesi olmuş;(%9.69) en fazla düşüş ise Adana, Mersin bölgesinde olmuş.(-%2,6) Aylık bazda ise konut fiyatları en fazla Siirt, Batman, Mardin, Şırnak bölgesinde(%2,81) artar iken en büyük düşüş Edirne, Kırklareli, Tekirdağ bölgesinde gerçekleşmiş.(-%1.52)

 Aylık ve yıllık bazda illere göre konut fiyatlarındaki değişim aşağıdaki gibi olmuş.


konut fiyatları haziran 2019
Konut fiyatları yıllık değişim Haziran 2019haziran 2019 konut fiyat endeksi
Konut fiyat endeksi aylık değişim Haziran 2019(Güncelleme Sona erdi.)


Konut fiyat endeksi Mayıs 2019Merkez Bankasının son açıkladığı Mayıs ayı  konut fiyat endeksi verisine göre konut fiyatları bir önceki aya göre %0.49 artar iken geçen yılın aynı ayına göre nominal olarak %1.57 artıp reel olarak % 14.44 değer kaybetmiş.

Not: Nominal değer değişimi bizim günlük hayatta muhatap olduğumuz fiyatlardaki değişimlerdir, reel değer değişimi ise nominal değerlerin enflasyon etkisinden arındırılmış halidir.illere göre konut fiyat endeksi mayıs 2019
Konut fiyat endeksi aylık ve yıllık değişimHangi Şehirlerde konut fiyatları arttı


 Konut fiyat endeksi Mayıs verisine göre yıllık bazda konutların en fazla prim yaptığı bölge Samsun, Çorum, Amasya, Tokat bölgesi iken( %8,81) aylık bazda en fazla yükseliş ise Diyarbakır ve Şanlıurfa (2,69) bölgesinde gerçekleşmiş.

 Aynı veriye göre konut fiyatları yıllık olarak en fazla İstanbul'da düşerken (%2,21) aylık olarak en fazla Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon (%3,92) düştü.

 Bölgelere göre konut fiyatlarındaki aylık ve yıllık değişim aşağıdaki gibi olmuş.


2019 mayıs illere göre konut fiyat endeksi
Konut fiyatları yıllık değişim Mayıs 2019

illere göre konut fiyat endeksi mayıs 2019
Konut fiyat endeksi aylık değişim Mayıs 2019

İllere göre Konut fiyat endeksi Nisan 2019


 Merkez Bankası'nın son açıkladığı Nisan ayı Konut fiyat endeksi verisine göre konut fiyatları bir önceki aya göre %0.66, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %2.75 artış kaydetti. Aynı dönemde konut fiyatları reel olarak ise %14.02 değer kaybetti.


 
  Konut fiyat endeksi verisine göre konut fiyatlarında aylık ve yıllık değer değişimi ise aşağıdaki tablodaki gibi gerçekleşmiş.


konut fiyat endeksi nisan 2019
Konut fiyat endeksi Nisan 2019

 Hangi illerde konut fiyatları arttı


 Konut fiyatları geçtiğimiz ay da son zamanlarda olduğu gibi hiçbir bölgede reel olarak artış kaydetmedi. Yıllık olarak konut fiyatlarının en fazla prim yaptığı bölge Malatya,Tunceli,Bingöl,Elazığ (%9.67) bölgesi olurken İstanbul'da konut fiyatları nominal olarak %2.02 değer kaybetti.

konut fiyat endeksi nisan 2019
İllere göre konut fiyatlarındaki değişim(yıllık)


 Aylık olarak incelediğimizde ise konut fiyatları Mart-Nisan ayları arasında en fazla Çankırı, Kastamonu, Sinop bölgesinde artış gösterir iken(%2,19) en fazla düşüş Van, Bitlis Hakkari, Muş bölgesinde gerçekleşmiş.(-%1.37)

konut fiyatları en çok hangi illerde arttı 2019
İllere göre konut fiyatları aylık değişim

 Bölgelere göre konut fiyatlarındaki aylık değişim Mart-Nisan arası yukarıdaki gibi olmuş.


İllere Göre Konut Fiyat Endeksi Mart 2019 Merkez Bankası Mart ayı konut fiyat endeksini açıkladı; Mart ayında konut fiyat endeksi Bir önceki aya göre %0.4, önceki yılın aynı ayına göre ise %3.45 arttı, reel olarak ise konutlar %13.58 değer kaybetti.konut fiyat endeksi mart 2019
Konut Fiyat endeksi Mart 2019

 Konut fiyatları bir önceki aya göre %0.4 artış göstermiş olmasına rağmen baz etkisiyle yıllık olarak konut fiyat endeksi düşüş yaşadı.

konut fiyat endeksi 2019
Konut fiyat endeksi yıllık değişim

Konut fiyatları hangi illerde arttı


  2019 Mart ayında konut fiyatları Türkiye'nin hiçbir bölgesinde reel artış kaydedemedi, nominal olarak ise Konut fiyatları Mart ayında yıllık olarak en fazla Bingöl, Tunceli, Elazığ, Malatya bölgesinde artarken(%12.16) İstanbul'da konut fiyatlarındaki değer kaybı %1.7 seviyesine ulaştı.


illere göre ev fiyatları mart 2019
İllere Göre Konut fiyatlarındaki değişim Mart 2019(Yıllık)


 Aylık bazda 2019 Mart ayında konut fiyatları en fazla Mardin, Batman, Siirt, Şırnak bölgesinde artarken(%3.02) aylık bazda en fazla düşüş Kayseri, Sivas,Yozgat bölgesinde yaşandı.(%1.12) Yine İstanbul, Ankara ve Bolu, Sakarya,Kocaeli, Yalova, Düzce bölgesinde de konut fiyatları düşüş kaydetti.

illere göre konut fiyatları mart 2019
İllere Göre Konut fiyatlarındaki değişim Mart 2019(aylık)

  Konut fiyatları hem reel hem de nominal olarak zayıflamaya devam ediyor.


(Güncelleme sona erdi.)


Yıllara Göre Konutlardaki Reel ve Nominal Değer Değişimi 


Emlak sektörü son yıllarda çok ciddi sorunlar yaşıyor; konut fiyatlarının emlak balonu oluşturduğu fikri son derece yaygın, bunun dışında Türk toplumunun konutu bir yatırım aracı olarak görmesi ve konutlara yatırım yapmaya meyilli olması sebebiyle emlak fiyatlarını dip yaptığı noktayı bulmak ciddi bir getiri vaat edebilir.

  Konut fiyatları ile alakalı ne yazık ki 2010 öncesi ile alakalı veriler Merkez Bankası sitesinden kaldırılmış o yüzden konut fiyatlarının 2010 öncesi verilerini hem bulmak zor hem de 2010 sonrası verilerle karşılaştırmak sağlıksız oluyor; bütün dünyada emlak fiyatlarını çok güçlü şekilde etkileyen Finansal Kriz(Abd Mortgage Krizi) döneminde emlak fiyatları ülkemizde ne şekilde hareket ettiğine dair veri bulamıyoruz.

 Emlak balonu konusuna girmeden  reel değer değişimi ile nominal değer değişimi kavramlarını da bilmek gerekir; bir ürünün gündelik hayattaki değer değişimi nominal değer değişimidir; nominal değer değişiminin enflasyondan arındırılmış şekline ise reel değer değişimi denir yani 100 birim fiyatı olan bir ürünün enflasyon %5 olan bir vadede fiyatı 105 liraya çıkarsa bu ürün reel olarak değer kazanmamıştır; 105'in altı reel değer kaybı 105'in üstü ise reel değerlenmeyi ifade eder. Ülkemizde enflasyon yeterince net anlaşılmadığı ve hatta varlığına bir nevi inanılmadığı için hesaplamalarda yeterince yer bulmaz ama bir üründen gerçek anlamda kar etmekten bahsedebilmek için nominal değil, reel değeri baz alınmalıdır.

Türkiye şartlarında konut fiyatlarını yorumlamak biraz zor çünkü toplumda finansal okur yazarlık zayıf olduğu için emlak fiyatları hatalı olarak sadece nominal fiyatlar ile değerlendiriliyor. Her toplumdaki gibi ülkemizde de tasarrufların çoğu 45-65 yaş grubunun elindedir; bu kesimin doksanlardan gelen tecrübeleri(günümüze göre çok daha yüksek enflasyon) ve zayıf diyebileceğimiz finansal okur yazarlığı sebebiyle çoğu zaman yatırımlarının değeri hakkında hatalı kanıya varabildiğini görüyoruz çevrenizde özellikle yatırım amaçlı ev alan kesimde üç beş sene önce 100 birime alınan evi 105 birime satıp kar ettiğini ifade eden insanları görebilirsiniz; bu kesimde bir evin hiçbir zaman değer kaybetmeyeceği fikri yaygındır çünkü doksanlarda bahsettiğim durumlardan dolayı 10 birim fiyata alınan evi nominal olarak 100 birime satıp reelde ise maliyetin altında satmak yaygın olarak karşılaşılan bir durumdu ve bu ilginç alış veriş gerçekte zarar eden yatırımcıların daha fazla yatırım yapmasına yol açıyordu.

 Son bir yılda yeni yapılan konutlarda satış önceki yıllara göre %30 civarında düşer iken yukarıda bahsettiğim durumdan dolayı ikinci el konutlarda satışlar %10'dan bile az düşmüştür ki bu rakam emlak balonundan çok genel ekonomik durum ile açıklanabilir; çok sayıda satıcı evlerin reel olarak değer kaybettiğini fark etmeyip maliyetinin altında konutlarını satabilmektedirler. Konut fiyatları ile ilgili ulaşabildiğimiz en eski veri olan 2010'dan beri konut fiyatlarındaki nominal değer değişimi aşağıdaki gibi olmuş.ev fiyatları artışı yıllara göre
Yıllara göre konut fiyatlarındaki artış Tabloda da görüldüğü gibi en eski verilere ulaşabildiğimiz 2010'dan beri yıllık bazda konut fiyatları hep artış kaydetmiş; 2010-2015 arası fiyat artış ivmesi de kuvvetli iken 2015-2017 arası fiyat artışı nispeten zayıflamış daha sonra ise emlak fiyatlarındaki artış geçmişe göre ciddi şekilde zayıflamış. En eski verilere ulaşabildiğimiz 2010'dan beri konut fiyatları nominal olarak %141 civarında değer kazanmıştır; aylık olarak incelediğimizde ise konut fiyatları Ocak-2010'dan Temmuz-2018'e kadar tam 115 ay boyunca nominal olarak prim yapmıştır; konut fiyatlarında Geçtiğimiz Temmuz'dan beri neredeyse hiçbir değişim yok.(109.28'den 109.31'e yükselmiş.) Özetle konut fiyatlarında 2010'dan beri %141'lik bir prim var iken henüz nominal olarak bir düşüş yok !Konut fiyatlarında reel değişim


 Türkiye'de konutlarda reel değer değişimi aşağıdaki tablodaki gibi olmuş.


ev fiyatları yıllara göre
Yıllara göre konut fiyatlarında reel değer değişimi

 Konut fiyatları 2012-2017 arası reel olarak devamlı olarak prim yapmış; 2012'den 2017'e kadar reel olarak konut fiyatları %29 prim yapar iken  2017'den beri ise konut fiyatları%19.9 değer kaybetmiş. (Güncelleme Sona erdi.)

Konut Fiyat Endeksi Şubat 2019Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Şubat ayı konut fiyat endeksi verilerini açıkladı; Merkez Bankası verilerine göre şubat ayında konut fiyat endeksi %3.8 nominal olarak arttı, reel olarak ise %13,26 değer kaybetti.
konut fiyat endeksi şubat 2019
Konut fiyat endeksi Şubat 2019

Aylık olarak bakınca ise konut fiyatları bir önceki aya göre %0.96 artış kaydederek iki ay sonra tekrardan değer kazanmaya başlamış.aylık konut fiyat endeksi
Türkiye konut fiyat endeksi

 Yeni konutlarda fiyat artışı aylık %0,05 olur iken yıllık artış %4,1 olmuş.


sırfır evlerde fiyat artışı yıllık
Yeni konutlarda fiyat artışı

 Yeni olmayan konutlarda ise fiyat artışı aylık %0.85, yıllık ise %3,27 olmuş.


ikinci el konutlarda fiyat değimi yıllık
Yeni olmayan konutlarda fiyat değişimi


 Konut fiyatları en çok hangi illerde arttı


  Merkez Bankası verileri İllere göre değil bölge bazında paylaşıyor; en son açıklanan şubat 2019 verilerine göre yıllık olarak Türkiye'de en fazla konut fiyatlarının arttığı bölge Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli(%11,77) iken konut fiyatlarının en az arttığı bölge İstanbul(-%1.7) olmuştur.

konut fiyat endeksi
Konut fiyat endeksi Şubat 2019konut fiyatlarının en fazla arttığı iller
Konut fiyatlarının en fazla arttığı iller

 Aylık olarak sonuçlara baktığımızda ise Şubat 2019'da bir önceki aya göre konutların en fazla değer kazandığı iller Batman,Mardin,Siirt, Şırnak(%7.24) olur iken bir önceki aya göre konutların en fazla değer kaybettiği iller Kayseri, Sivas ,Yozgat olmuş.(%2.64)

konut fiyatları aylık değişim şubat 2019
Konut fiyatları aylık değişim

şubat 2019'da en fazla hangi ilde konut fiyatları arttı.
Konut değer değişimi Şubat 2019(renklendirilmiş)

6 yorum:

  1. güzel paylaşım teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Bilgi kalitesi yüksek bir blog, tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

    YanıtlaSil
  3. yusuf bey yazılarınızı çıktı olarak direk alabilsek çok güzel olur

    YanıtlaSil