17 Mayıs 2019 Cuma

İllere Göre Konut Fiyat Endeksi Mart 2019

 Merkez Bankası Mart ayı konut fiyat endeksini açıkladı; Mart ayında konut fiyat endeksi Bir önceki aya göre %0.4, önceki yılın aynı ayına göre ise %3.45 arttı, reel olarak ise konutlar %13.58 değer kaybetti.

 Nominal değer değişimi bizim günlük hayatta muhatap olduğumuz fiyatlardaki değişimlerdir, reel değer değişimi ise nominal değerlerin enflasyon etkisinden arındırılmış halidir. Konut fiyatlarında son aylarda nominal olarak da görülen duraklama devam ediyor.konut fiyat endeksi mart 2019
Konut Fiyat endeksi Mart 2019

 Konut fiyatları bir önceki aya göre %0.4 artış göstermiş olmasına rağmen baz etkisiyle yıllık olarak konut fiyat endeksi düşüş yaşadı.

konut fiyat endeksi 2019
Konut fiyat endeksi yıllık değişim

Konut fiyatları hangi illerde arttı


  2019 Mart ayında konut fiyatları Türkiye'nin hiçbir bölgesinde reel artış kaydedemedi, nominal olarak ise Konut fiyatları Mart ayında yıllık olarak en fazla Bingöl, Tunceli, Elazığ, Malatya bölgesinde artarken(%12.16) İstanbul'da konut fiyatlarındaki değer kaybı %1.7 seviyesine ulaştı.


illere göre ev fiyatları mart 2019
İllere Göre Konut fiyatlarındaki değişim Mart 2019(Yıllık)


 Aylık bazda 2019 Mart ayında konut fiyatları en fazla Mardin, Batman, Siirt, Şırnak bölgesinde artarken(%3.02) aylık bazda en fazla düşüş Kayseri, Sivas,Yozgat bölgesinde yaşandı.(%1.12) Yine İstanbul, Ankara ve Bolu, Sakarya,Kocaeli, Yalova, Düzce bölgesinde de konut fiyatları düşüş kaydetti.

illere göre konut fiyatları mart 2019
İllere Göre Konut fiyatlarındaki değişim Mart 2019(aylık)

  Konut fiyatları hem reel hem de nominal olarak zayıflamaya devam ediyor.Twitter: Yusuf Yüksel 
Facebook: Yusuf Yüksel (Güncelleme Sona erdi.)

Konut Fiyat Endeksi Şubat 2019Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Şubat ayı konut fiyat endeksi verilerini açıkladı; Merkez Bankası verilerine göre şubat ayında konut fiyat endeksi %3.8 nominal olarak arttı, reel olarak ise %13,26 değer kaybetti.
konut fiyat endeksi şubat 2019
Konut fiyat endeksi Şubat 2019

Aylık olarak bakınca ise konut fiyatları bir önceki aya göre %0.96 artış kaydederek iki ay sonra tekrardan değer kazanmaya başlamış.aylık konut fiyat endeksi
Türkiye konut fiyat endeksi

 Yeni konutlarda fiyat artışı aylık %0,05 olur iken yıllık artış %4,1 olmuş.


sırfır evlerde fiyat artışı yıllık
Yeni konutlarda fiyat artışı

 Yeni olmayan konutlarda ise fiyat artışı aylık %0.85, yıllık ise %3,27 olmuş.


ikinci el konutlarda fiyat değimi yıllık
Yeni olmayan konutlarda fiyat değişimi


 Konut fiyatları en çok hangi illerde arttı


  Merkez Bankası verileri İllere göre değil bölge bazında paylaşıyor; en son açıklanan şubat 2019 verilerine göre yıllık olarak Türkiye'de en fazla konut fiyatlarının arttığı bölge Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli(%11,77) iken konut fiyatlarının en az arttığı bölge İstanbul(-%1.7) olmuştur.

konut fiyat endeksi
Konut fiyat endeksi Şubat 2019konut fiyatlarının en fazla arttığı iller
Konut fiyatlarının en fazla arttığı iller

 Aylık olarak sonuçlara baktığımızda ise Şubat 2019'da bir önceki aya göre konutların en fazla değer kazandığı iller Batman,Mardin,Siirt, Şırnak(%7.24) olur iken bir önceki aya göre konutların en fazla değer kaybettiği iller Kayseri, Sivas ,Yozgat olmuş.(%2.64)

konut fiyatları aylık değişim şubat 2019
Konut fiyatları aylık değişim

şubat 2019'da en fazla hangi ilde konut fiyatları arttı.
Konut değer değişimi Şubat 2019(renklendirilmiş)


 Ülkemizde konutları yatırım aracı olarak da kullanan birçok vatandaş mevcut ki yakın zamana kadar gayrimenkul neredeyse her türlü yatırımdan daha fazla getiri sağlıyordu. Şubat 2018-Şubat 2019 sürecinde ise konutlar neredeyse her türlü klasik yatırıma göre daha az getiri elde etmiş, sadece Bist-100 yatırımı son 12 ayda gayrimenkule göre daha az getiri sağlamış.

2 yorum:

Yusuf yuksel