22 Eylül 2020 Salı

Mississippi Balonu ve John Law

 Tarihteki en önemli manipülasyonlar biri olan Mississippi balonu dolaylı olarak sebep olduğu siyasi sonuçlar sebebiyle tarihin akışına yön vermiş bir olaydır. Mississippi balonunu anlamak için öncelikle John Law hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.John Law Kimdir


John Law tarihteki en ilginç ekonomistlerden biridir, kumar düşkünlüğü ile ünlüdür, Mississippi balonu sürecinde Fransa'nın finans bakanıydı. Fransa ve dünya ekonomisine birçok konuda katkı sağlamış olsa da adı Mississippi balonu ile özdeşleşmiştir.

 Zengin bir banker çocuğu olan John Law, çocukluğunda ekonomi eğitimi almıştı ve matematik konusunda çok başarılıydı. Babası vefat ettikten sonra kendisine büyük bir miras kalmıştı fakat John  Law bu serveti kumar düşkünlüğü sebebiyle kaybetti, genç yaşında bir kız için cinayete karıştı ve idam cezası ile cezalandırıldı ama cezası müebbet hapse çevrildi daha sonra ise annesinin desteğiyle hapishaneden kaçtı ve Holanda'ya yerleşip bir bankada çalışmaya başladı. İngiltere ve Hollanda tecrübesi sayesinde Law sistemini geliştirdi.
Law sistemi nedir


  Aslen İskoçyalı olan John Law, İngiltere ve Hollanda ekonomilerinin İskoçya'ya göre daha hızlı büyümesinin ana sebebini bu iki ülkenin piyasasında daha fazla para olmasına bağlamıştı (enflasyon) ve ekonomilerin gelişimi ile dolaşımdaki para arasındaki bağı teorik olarak açıklığa kavuşturmuştur ki bu görüş günümüze kadar gelişerek gelmiştir.

 1700'lü yıllarda tedavüldeki paraların ezici çoğunluğu altın ve gümüşten imal edildiği için tedavüldeki parayı ihtiyaç seviyesinde artırmak mümkün değildi. Altın ve gümüşün para olarak kullanılmasının problemli yanları mevcuttu.(Altın/ gümüş üretimi sınırlı ve değişken olmasıyla beraber o devirde madeni para imal etmenin maliyeti yüksekti.)

 John Law, ülkelerin asıl zenginlik kaynağı olan altın ve gümüşün Land Bank ismini verdiği bir bankada(bugünün merkez bankaları) tutulmasını ve bununla beraber piyasanın ihtiyaç duyduğu kadar kağıt paranın ise bankadaki altın ve gümüşe karşılık olarak basılmasının toplumları zenginleştireceğini savunmuştu yine bu görüş 1970'lerin başına kadar geliştirilerek bütün dünyada kullanılmıştır.

 John Law, bu fikirlerini önce İskoçya'da hayata geçirmeyi dener ama kötü geçmişi sebebiyle bu mümkün olmaz daha sonra ise Fransa'da 14. Louis'e projesini anlatır ama o da John Law'ı reddeder.


John Law kimdir
John Law


John Law'ın Fransa Ekonomi Bakanı olması


 14. Louis, Fransa'nın en görkemli krallarından biriydi, kendisi günümüzde bile lüks ile hatırlanır. Versay sarayını yaptıran kişidir,  Louis tarzı mobilya, Louis tarzı ayakkabı ifadeleri kendisine atıfla  günümüze taşınmıştır, moda sezonlarını başlatan kişidir ve Paris'i modanın başkenti yapmıştır. Kendi devrinde Fransa askeri,siyasi olarak devasa bir güç iken bahsettiğim aşırı lüks düşkünlüğü ve devamlı savaşlar sebebiyle Fransız ekonomisi ise ciddi şekilde sorunludur. 14. Louis döneminde Fransa'nın ana gelir kalemi savaşlardı fakat ardından askeri başarılar eskisi gibi devam ettirilemediği için Fransa ekonomi çok ciddi sorunlar ile yüzleşmişti.

 14. Louis, yetmiş iki sene ülkeyi yönettikten sonra yerine 4 yaşındaki torunu 15. Louis geçmiştir onun vekilliğini yapan Orleans dükü ise hikayeleri göre kumar masasında John Law ile tanışıp fikirlerinden etkilenmiştir, ülkeyi yönetirken yaşadığı büyük ekonomik sorunlar sebebiyle John Law'ın Fransa'da benimsenmesine katkıda bulunmuştur.


Mississippi Balonu


  John Law, Finans Bakanı olduktan sonra ilk iş olarak  Banque Generalei'ı kurdu, bu banka altın karşılığı kağıt para basıyordu. John Law, Finans Bakanı olduktan bir sene sonra ise Mississippi Şirketi (Mississippi Companykuruldu, bu şirket Fransa kontrolündeki Amerikanın Louisiana bölgesinin imtiyazına sahipti ve ortakları 25 sene boyunca Amerikanın Louisiana eyaletinden elde edilecek gelire ortak olacaklardı. Şirketin hisseleri en başta 500 livreye piyasaya sürülmüştü.

Not: Karmaşık olmaması için Banque Generalei'in bastığı şeye para diyorum aslında bono basılıyordu ama basılan şeye para da desek hata olmaz.

 Mississippi şirketinin hisseleri kağıt para ile satılıyordu ve manipülasyon sebebiyle Mississippi şirketinin hisselerine akıl almaz şekilde talep gelince doğal olarak John Law'ın fikri olan kağıt paralara da aynı şekilde talep ortaya çıkmıştı bu yüzden kağıt paralar karşılığı olan altına kıyasla da prim yapıyordu. Mayıs 1719'da 500 livre olan Mississippi company hisseleri 1720'de 10.000 livre seviyesine çıkmıştı.


Mississippi Balonu

 Spekülasyonun mantıksız yerlere ulaştığını gören bazı yatırımcılar hisseleri satmaya başladılar fakat sistemden şüphe duydukları için kağıt paranın karşılığı olan altını da  Banque Generalei'den çektiler ki şüphelerinde haklıydılar, gerçekten de tedavüldeki paraların tamamının altın karşılığının olmadığı daha sonra ortaya çıktı,  Banque Generalei/John Law vaatlerini tutmamış karşılıksız para basmıştı. Hisselere güvenini kaybeden yatırımcılar artıkça doğal olarak Mississippi Company hisseleri değer kaybediyordu ve bunu engellemek isteyen John Law, merkez bankası kanalıyla  daha fazla para basarak Mississippi şirketinin hisselerini alıyordu böylelikle şirketin değerini korumaya çalışıyordu ama bu çabanın sonunda Banque Generalei'in kasası tamamen boşalır iken banka bir kağıt parçası değerine düşmüş Mississippi Company hisseleri ile dolmuştu.


Mississippi Balonunun Sonuçları


 Missippi Balonu sonra John Law görevlerinden alındı ama 1700'lerde süper güç olan Fransa ekonomisi zaten zorlu bir süreç yaşıyor iken Mississippi balonu sorunları çözülemez hale getirdi, Balon hem kamu maliyesini iflas ettirdi hem de geniş kitleleri fakirleştirdi. 

 Missippi Balonu sebebiyle Fransa'nın yatırımcılar gözünde  güvenirliği çok büyük darbe aldı ve Fransa, fahiş faizler ödemeden  borç bulamaz hale geldi bu durum da hem dönemin  ekonomik sorunlarının daha da artmasına hem de Fransa'nın siyasi gücünün zayıflamasına yol açtı. 1700'lerde İngiltere'den çok daha güçlü bir Fransa mevcut iken ekonomik sorunlar sebebiyle Fransa zayıflayarak İngiltere ile rekabet edemez hale geldi. Mississippi Balonu olmasaydı 1700'lerin sonunda başlayan ve günümüze kadar devam eden İngiliz/Amerikan ekonomik vesiyasi dominasyonu çok büyük ihtimal var olmayacak idi veya günümüzdeki kadar baskın olmayabilirdi.

 Fransa'nın ekonomik sorunları ilerleyen dönemlerde artarak devam etti, bir sonraki kral 16. Louis döneminde Fransa kamu gelirlerinin yarısı borç faizlerine gidiyordu, bu durumun sürdürülemez olduğunu fark eden 16. Louis bir buçuk asır sonra Fransız parlamentosunu tekrar toplamasına sebep oldu ki bu da bütün dünyada yeni bir değişim rüzgarına sebep olan 1789 Fransız İhtilalinin sebepleri arasında görülmektedir.Link: Günümüzde Karşılıklı Para sistemi neden kullanılamaz?-Link-
Twitter: Yusuf Yüksel 


8 yorum:

 1. Piyasa balonları tarihin pek çok sürecinde karşımıza çıkıyor. Bu balonların bazı çıkar grupları tarafından bilinçli bir şekilde oluşturuluyor olması muhtemel midir? Eğer muhtemelse her birinin en başından nasıl kontrol edileceği de belirleniyor olabilir mi?Kapitalizmin kendisini güçlendirme aracı denebilir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Krizlerin kontrollü veya yönetilebilir olduğunu sanmıyorum.

   Sil
 2. Metinde geçen "bu şirket Fransa kontrolündeki Abd'nin Louisiana bölgesinin..." ifadesi hatalı olmuş. Louisiana ABD'nin eyaleti değildir. Adından da anlaşılacağı üzere kral Louis'in adı verilmiş Fransız toprağıdır ve aynı nedenle de Mississippi de Fransız bölgesidir. Yani 25 yıl boyunca ABD'nin Louisiana eyaletinden gelir elde etmiyorlar. Bu bölgeyi daha sonra ABD Başkanı Jefferson, Napoleon'dan satın alır ve kendi içinde bölünerek birden fazla eyalete dönüşür.

  Napoleon Amerika kıtasında gelecek görmez ve buradan gelecek parayla Avrupa'da fetihlere kalkışır. Bu da Fransa'nın Kuzey Amerika'nın büyük bölümündeki toprak ve haklarından vazgeçmesi demek olur.

  ABD ise inanılmaz ucuz bir fiyatla boyutlarını ikiye katlar.
  Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Amerika yerine Abd yazmışım. Düzelttim.Teşekkürler.

   Sil
 3. Yanlış hatırlamıyorsam son paragraf olduğu gibi Sapiens kitabından alınmış gibi duruyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Makaleyi ben yazdım ve başvurduğum kaynaklar arasında bahsettiğiniz kitap yok. Saygılar.

   Sil
  2. Öncelikle emeğinize sağlık,Sapiens kitabında bu olayı anlatan bölümü okudum ve biraz daha araştırmak istedim. Sizin yazınız biraz daha kapsamlı olmuş, teşekkür ederim. Önceki yorumlarda Sapiens ten çalınmış gibi bir algı var ama tamamen yanlış olduğunu da belirtmeliyim.İyi günler dilerim

   Sil