30 Mayıs 2019 Perşembe

Nadir Element Nedir

 Çin'in ticaret gerginliği sebebiyle Abd'i nadir elementler ile veya daha doğrusu nadir toprak elementleri ile tehdit etmesi ile nadir element konusu gündemimize girdi.

Nadir Element nedir

 
Yer kabuğunda 160'tan fazla mineralin içinde bulunan elementlerdir; bunlardan bastnazit,monazit, ksnotim nadir toprak elementlerinin üretiminde daha fazla kullanılanlardır.(%95) Olayın akademik tanımı bu iken basit tanımı ise günümüzde yüksek teknolojik ürünlerin üretiminde olmazsa olmaz elementlerdir

Nadir toprak elementlerinin kullanım alanları


-Bilgisayar parçaları
-Gps sistemi
-Batarya
-Kamera Lensleri
-Ampul
-Renkli ekran
-Haberleşme sistemleri
-Rüzgar türbünleri
-Füze kontrol sistemi
-Özel gözlükler
-Akıllı telefon
-X-ray aletleri
-Lazerler
-Savunma sistemleri
-Jet motorları
-Radyoterapi
-Röntgen makinaları
-Fiberoprtik kablo
-Hava araçları

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor.

Dünyada  nadir elementlerin %40,4'ü Çin'de, %16,3'ü Brezilya'da, %14'ü Rusya'da, %9,7'si ise Abd'de bulunur.


nadir element nedir

 Ülkelere göre nadir element rezervi

 Üretime gelince ise dünyada nadir elementlerin yaklaşık %80'i Çin'de üretilir.(120 bin ton) Çin'den sonra en fazla üretim yapan ülke %15 ile Avustralya'dır ki bu iki ülke dünyadaki nadir elementlerin neredeyse tamamını üretir. Abd'nin Çin'den ithal ettiği nadir elementler ise yıllık 5 bin ton civarındadır.

 Çin nadir elementlerini Abd'e satmazsa Abd'nin  nadir elementlere ulaşımını tamamen engelleyemez fakat maliyetler konusunda ise çok büyük bir darbe vurmuş olur; nadir toprak elementlerinin kullanım alanına bakınca bu elementlerden üretilen ürünler fiyatıyla değil; kalite ve markasıyla ön plana çıkacak ürünlerdir ama yine de yaşanacak maliyet artışı Abd'nin canını ciddi şekilde yakabilir.

 Pentagon, Abd'nin kendi nadir elementlerini üretmesi için fon aramaya başladı, bu kadar önemli ürünler konusunda dışa bağımlı olmak istemiyorlar. Abd'nin de keşfedilmiş çok büyük miktarda nadir toprak element rezervi var ki aslında kendi başına dünyaya yetecek kadar da nadir element üretebilirler fakat bunların üretilmesi maliyet olarak makul değildir; üstelik bunun için uzun bir yatırım süreci ve ciddi bir yatırım da gereklidir.(Dünyanın yıllık Nadir element tüketimi 150 bin ton iken Abd'nin rezervi 10 milyon tondan fazla)

Ekleme: Ticaret savaşlarının nedenleri -Link-

Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme