6 Ekim 2019 Pazar

2020 Ekonomik kriz yılı mı

2020 Ekonomik Kriz Yılı Mı2020 ve sonrası için küresel ekonomiye dair beklentiler kötüleşiyor yakın zamana kadar 2020 ekonomik kriz yılı olacak beklentisi daha çok haber akışı etkisinde iken son zamanlarda küresel resesyon beklentileri daha çok verilerden besleniyor. Geçtiğimiz hafta ISM manufacturing Endeksi(Satın alma yöneticileri endeksi) 47.8’e düşerek Haziran 2009’dan beri(Finansal Kriz) en düşük seviyeye geriledi. 

ISM Manufakturing Endeksi: Abd’de her ayın ilk günü açıklanan ve bir önceki ayda imalat sektörünün durumu hakkında bilgi veren ankettir. 50’nin üstü imalat sektörünün büyüdüğünü, altı ise küçüldüğünü ifade eder. 


ISM verisinin bu hafta nispeten önemli olmasının sebebi sürpriz bir şekilde dünyanın her yerinden ekonomilerin zayıfladığını işaret eden verilerin gelmesiydi; geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık, İtalya, Güney Kore, Endonezya, Güney Afrika vb. Birçok ülkede de PMI verileri 50’nin altındaydı.ISM verisi Abd’de büyüme ile çok çok güçlü korelasyon gösterdiği için önemlidir ve veri bize Abd’de büyümenin ciddi şekilde zayıflayabileceğini işaret ediyor. 

2020 ekonomik krizi
Abd'de büyüme ile ISM endeksi korelasyonu

Türkiye İçin En Olumlu Senaryo 


ISM verisi sonrası tarım dışı istihdam verisi de beklentilerin altında kaldı(136 bin) ki beklenti nispeten zayıftı(145 bin) ve bu durum sonrası Fed’in bu ay da faiz indirimine gideceği beklentisini  güçlendirdi. Uzun zamandır alakalı veya alakasız birçok olay Abd ve dünyada bir kriz yaşanmamasına rağmen abartılı parasal gevşeme/varlık alım programlarının yeniden başlamasına (para vasma) gerekçe olarak sunuluyordu, komplo teorilerinden hoşlanmam ama ısrarla tekrar edilen bu tahmin/beklenti süsü verilmiş haber akışının güçlü sermaye etkisindeki medyanın büyük sermayenin çıkarları doğrultusunda geniş toplum kesimlerinin aleyhine ekonomi yönetimlerine baskı kurmayı amaçladığını düşünüyorum ve tabii ki bu fikir tamamen hatalı olabilir fakat diğer yandan bu senaryo en azından kısa vadede Türkiye için olabilecek en olumlu senaryoydu, Abd’deki likidite sorunu bu senaryoyu ciddi şekilde güçlendirmişti fakat küresel resesyon işaretleri arttıkça bu senaryonun yaşanabilme ihtimali de zayıflıyor.

Abd’deki Likidite SıkışıklığıBu başlıktaki bir önceki makalede Abd ekonomisinin ilginç bir görünüm sergilediğini açıklamaya çalışmıştım. Fed’in bilançosu(Basılan para diyebiliriz) son yıllarda inanılmaz şekilde artmış olmasına rağmen Abd’de vergi ödemeleri ciddi bir likidite sıkışıklığı ve buna bağlı olarak ilginç bir görünümü beraberinde getirmişti; Fed bu soruna piyasanın likidite ihtiyacını karşılayarak çözmeye çalışıyor (Fed gecelik 50-75 milyar dolar piyasaya likidite sağlıyor.) fakat sorun şu an Abd’deki vergi ödemeleri kaynaklı olsa da uzun vadede geçen sene gerçekleşen vergi indirimlerinin yol açtığı ve uzun yıllar devam edecek bütçe açığındaki güçlü artış sebebiyle sorun aylar hatta yıllar sürebilir bu sebeple Fed’in çok ciddi şekilde yeni bir bilanço artırımına gitmesi kuvvetle muhtemel.(Abd ekonomisindeki gelişmelerden bağımsız) Abd’deki likidite sorununu çözülmesi için gereken meblağ kısa vadede 200-400 milyar dolar. Fed’in 2008 Krizi sonrası daha sonra normalleşme iddiasıyla başlattığı varlık alım programları Fed’in bilançosunu 700 milyar dolar civarında azaltmasıyla sona ermişti ama ne kısa vadede ne de uzun vadede normalleşme çok mümkün görülmüyor.Konumuza dönersek Fed’in resesyon gerçekleşmeden para basma ihtimali ortaya çıkmıştı ki bu senaryonun en fazla fayda sağlayacağı ülkelerden biri Türkiye idi ama resesyona dair işaretler arttıkça bizim için iyimser senaryolar zayıflıyor.


Ekleme: Ekonomik krizde neye yatırım yapılır-Link-

Twitter: Yusuf Yüksel

Facebook: Yusuf Yüksel


-Güncelleme sona erdi-

Abd'deki Likidite Sorunu


Son günlerde piyasalarda ilginç fiyatlamalara şahit oluyoruz. Abd 10 yıllık tahvillerinin getirisi çok kısa sürede(birkaç iş günü) %1.5'in altından %1.9'lara yükseldi ki bu yükseliş son birkaç yılın en güçlü hareketi oldu yine aynı dönemde altının ons fiyatı 1.480 dolara kadar düştü.(Suudi Arabistan'a yapılan drone saldırısı sebebiyle bu fiyatlama zayıfladı.) Uzun zamandır 2020 ekonomik kriz yılı olabilir  beklentisi sebebiyle riskli varlıklar değer kaybederken güvenli varlıklar değer kazanmaktaydı ama şu an ise tam aksi yönde fiyatlamalara şahit oluyoruz, bu durumu haber akışına bağlamak mümkün çünkü 2020'e dair kötümserliğin en güçlü sebebi Abd ile Çin arasındaki ticari sorunlar/ticaret savaşları ve ticaret savaşları ile ilgili gelişmeler daha önce defalarca piyasada güçlü fiyatlamaları beraberinde getirdi.(Olumlu veya olumsuz)

  Son zamanlarda Abd'den gelen veriler de yine olumlu fiyatlamanın sebepleri arasında; Fed'in bu hafta bir kere daha faiz indirimine gitmesi çok net bir beklenti ve Fed'ten de bir kere daha faiz indirimi gerçekleşeceğine dair net mesajlar var fakat verilere bakınca ise Fed'in bir kere daha faiz indirimine gitmesinin gerekliliği son derece tartışmalı bir konu... Fed'in faiz indirimine gidecek olması bir yana piyasa Fed'in ilerleyen zamanlarda çok daha güçlü şekilde güvercinleşeceğini fiyatlıyor fakat sorun şu ki mevcut veriler ile bu durum çok zor ve son günlerdeki fiyatlamaların bir diğer sebebi Fed'in çok daha güvercin politikalar izlemesi ihtimalinin zayıflamasıdır. Son açıklanan verilere göre Abd'de çekirdek Tüfe %2.4'e yükseldi ki bu hem Fed'in hedefinden yüksek hem de son 11 yılın en yüksek oranı; üfe, perakende satışlar vb. birçok veri enflasyonda çok daha rakamların da görülebileceğini işaret ederken Fed'ten faiz indirimi bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda Trump'ın Çin ile ticaret müzakerelerin masasını devirmesi sonrası Abd'de tüketici güveni ciddi şekilde zayıflamıştı (121 civarı) müzakerelerin tekrar başlamasıyla tüketici güveni eski  seviyelerine geri döndü (135 civarı) ve tarihi zirveye yakın.(147 ) Finansal piyasalardaki iyimserliğin Fed'in piyasanın aşırı beklentilere cevap verememesi ihtimali ile de bağlantılı durumda fakat bu olumlu gelişmeler dışında önümüzdeki aylarda doların görünümünün çok ciddi şekilde değişmesi de söz konusu olabilir.


 Geçtiğimiz günlerde Abd'de bütçe açığı 1 trilyon doları aştı, beklentiler 2019'da Abd'de bütçe açığının 896, 2020'de ise 892 milyar dolar olmasıydı ama Abd'de bütçe açığı beklentilerin çok üzerinde artmış durumda. Ülkelerin borç miktarından bahseder iken miktardan çok borcun ekonomik büyüklüğe göre oranı daha önemli bir veridir. Abd'de kamu borcu şu an milli hasılanın %79'una denk geliyor iken önümüzdeki 10 yılda ise bu rakamın %95'e yükselmesi bekleniyor. Geçen sene Abd'de gerçekleşen vergi indirimlerinin etkisi içinde bulunduğumuz aydan itibaren hissedilmeye başlayacak ve çok uzun zaman daha bu etkiye şahit olacağız.

2020 ekonomik kriz
Abd'de Kamu Borcu Beklentisi

 Abd'de kamu borcu sebebiyle yakın zamanda çok güçlü şekilde dolara ihtiyaç duyulacak iken diğer yandan veriler bize artacak olan talebin mevcut likidite ortamında bulunmasının çok zor olduğunu bu sebeple Abd dolarının değerinin ve faizinin ciddi şekilde artabileceğini gösteriyor; Zerohedge'te yayınlanan şu makale(çok fazla teknik detay mevcut) olayı ayrıntısı ile anlatmış. -Link-(Birkaç gündür bu makaleye elimden geldiğince basitleştirmeye ve Türkçe'ye çevirmeye çabaladım eğer tamamlayabilirsem buraya link veririm ama en azından İngilizce bilenler için makalenin linkini bıraktım.)

  Makale bize Fed'in 2020 ekonomik krizi senaryolarının dışında parasal genişlemeye gitmesi gerektiğini aksi durumda çok ciddi bir panik dalgası yaşanabileceğini anlatıyor ki abartılı bir senaryodan bahsedilmediğini bu akşam öğrendik.  Fed'in fonlamasına göre Abd'de gecelik repo %2.1 civarlarında getiri sağlaması gerekir iken bu akşam %2.8-3 getiri ile alınıp satılmış ki %7 ile bile fiyat girilmiş!

Neden dolar fırtınasından bahsediliyor çünkü bir yandan Fed ciddi şekilde parasal gevşeme gerçekleştirmezse dolar ciddi şekilde prim yapabilir diğer yandan Fed ciddi şekilde parasal gevşeme gerçekleştirir fakat Abd ekonomisinden gelmeye devam eden iyimser veriler devam ederse bu defa da dolarda enflasyon sebepli olumlu beklentiler ortaya çıkabilir.


-Güncelleme sona erdi-


Ekonomik Krizler Neden Tahmin Edilemiyor


 Abd ile Çin ticaret müzakerelerini tekrardan başlatmak için anlaşması sebebiyle 2020'de ekonomik kriz veya resesyon yaşanması beklentilerini zayıflattı karardan beri riskli varlıklar değer kazanır iken güvenli varlıklara olan talep zayıfladı.

2020 ekonomik krizi
MSCI Dünya endeksi


ekonomik krizi 2020
Altın fiyatları

 Son bir senedir küresel piyasalarda fiyatlamayı etkileyen en güçlü faktör Abd ile Çin arasındaki ticaret savaşının haber akışıdır. Döngüsel şekilde görüşmeler başlıyor daha sonra bir sonuç alınamadan yarıda kesiliyor ve her defasında görüşmeler ile güçlü iyimserlik ardından gelen görüşmelerin başarısız  sonuçlanması ile ise güçlü kötümserlik olarak yorumlanabilecek fiyatlamalar görüyoruz fakat 2020 yılına dair kötümserlik artık sadece ticaret savaşlar korkusu ile de açıklanabilir olmaktan çıkmış durumda; ticaret verileri, büyüme verileri, PMI verileri, tahviller, sanayi metalleri vb. birçok veri/fiyatlama bize bir resesyona yaklaşmış olabileceğimizi gösteriyor.


Uzun süredir bu paylaşımda 2020 ekonomik kriz yılı olacak mı sorusuna anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışıyorum tabii asla ama asla anılmaması gereken dört harfliyi ağzıma alınca da hemen damgayı yiyorum. ''Felaket Tellalı'' Bu sadece benim yaşadığım bir durum da değil, Türkiye'de veya dünyada gelişmeleri sadece optimist olarak yorumlamayan her ekonomist, yorumcu bu suçlama ile devamlı olarak karşı karşıya kalır.

 İnsanı harekete geçiren en güçlü duygulardan biri korku duygusudur, sosyal medyanın da gelişmesiyle günümüzde insanın bu zaafını suistimal eden çok sayıda ekonomist mevcut fakat toplumu sadece felaket tellalları manipüle ediyor değerlendirmesi de son derece hatalı; Polyannacı yorumcular da yatırımcıları en az felaket tellalları kadar yanlış değerlendirmelere teşvik ediyor hatta ana akım medyadaki(sadece Türkiye ile alakalı bir durumdan bahsetmiyorum.) hakimiyetlerinden dolayı optimistlerin küçük yatırımcıya verdiği zarar felaket tellallarından çok daha fazla olabilir.


 2019'a girdiğimiz ilk aylarda acaba 2020 ekonomik kriz yılı mı? küresel resesyon mu geliyor? sorusu sorulmaya başladı fakat birkaç hafta öncesine kadar hiçbir kriz/resesyonda örneği olmayan ve çok da makul olmayan kriz sebebiyle riskli varlıklara talep artacak (Borsalar, Gelişmekte olan piyasalar vs.) değerlendirmesi ana akım medyada yüzlerce defa tekrar edildi ki geçmiş örneklerde hep bunun tam aksi olmuştur. Bazı yorumcular temennilerini beklenti olarak ifade etmekten çekinmiyorlar ve ana akım medyada bu türlü yorumcular çok daha fazla yer buluyor.(Arz-talep ilişkisi, yatırımcı da bu türlü yorumları duymak istiyor.) Tek yöne bakan yorumcuların medyada çok büyük ağırlığa sahip olması sebebiyle  pesimistler bir yana makul değerlendirmeler bile uçlarda görülüyor,  Bu tek yönlülüğün sonucu ise bağıra bağıra gelen resesyonlardan küçük yatırımcının haberdar olamamasıdır.

Alttaki grafik geçmişteki resesyonlar bir yıl öncesinde anketlerde resesyon beklentisini dile getiren profesyonellerin oranını gösteriyor; görüldüğü gibi hiçbir resesyon öncesi profesyonellerin büyük çoğunluğu resesyonu öngörmemiş ve aynı grafik bize kabaca %30 civarında profesyonelin resesyon beklentisi dile getirmesi durumunda resesyonların yakın zamanda yaşandığını gösteriyor.(Şu an da kabaca %30 civarında profesyonel resesyon beklentisi dile getirmiş.)


2020 ekonomik kriz
Profesyoneller arasında resesyon bekleme ortalaması

Göstergeler ekonomik krizleri işaret etmiyor mu


 Bütün gelişmeleri bir yana koyarsak dünya ekonomisi her 10-12 senede bir resesyona sürükleniyor, her resesyon öncesi medyadan devamlı olarak takip ettiğimiz veriler güçlü şekilde resesyonları işaret ettiği halde bahsettiğim aşırı iyimser bakış sebebiyle her defasında resesyonlar özellikle küçük yatırımcı için sürpriz olabiliyor. Geçmişten günümüze dünya ekonomisini resesyona sokan bütün sorunlar ya Amerika'da başlamıştır ya da sorun Amerika'ya sıçrayınca küresel resesyon olarak kabul görmüştür (genelde) yine bu resesyonların hepsinden çıkış Fed öncülüğündeki politikalar ile gerçekleşmiştir o yüzden Fed küresel ekonomi için sadece Abd Merkez Bankası değildir. Abd özelinde konuyu inceleyince ise yine bütün olaylardan bağımsız sadece Fed'in para politikasındaki elli yıllık trendle bile krizlerin çıkacağı ve sona ereceği dönemi öngörebiliyoruz.(Borç döngüleri)

  (Her Şeyin Balonu-Link-) Verdiğim linkte Fed'in para politikasının yönünün bütün gelişmelerden bağımsız sadece borç döngüleri ile açıklanabileceğini ifade etmiştim.(Bu makale bu blog açılmasında çok önce yazılmıştı.) O zamanki Fed açıklamalarına göre Fed'in faiz oranı 2021'e kadar %3.5'i bulacağı yönünde iken trend bize Fed'in faiz oranlarını %2.5-2.75 çıkaramayacağını ifade ediyor ve bu faiz oranlarının bu seviyeye geldikten yakın bir zaman sonra resesyonun başlayacağını da bunun gibi onlarca veri bize her resesyon öncesi net şekilde resesyonun geldiğini ifade eder.


 Sadece trendlere bakarak resesyon beklemek çok doğru sonuç vermeyebilir fakat sorun şu ki bahsettiğim olumsuz verileri temkinli yaklaşmamızı gerektirecek bir ortamda olduğumuzu da ifade etmek güç.

  2008 Krizi sonrası merkez bankaları 1-2 trilyon doların piyasalara 1-2 sene de aktarılmasıyla yaşanan sorunların çözüleceğini tahmin etmişlerdi, 2020'e yaklaşır iken halen merkez bankaları bilançolarını genişletiyorlar(para basıyorlar) ve piyasalara aktarılmış olan paranın büyüklüğü kabaca 20 trilyon dolara ulaştı ! Peki Merkez Bankalarının mevcut durumdan çıkış için işaret ettikleri önlem ne? ''Daha çok para basalım. ''

 Küresel olarak yaklaşık son çeyrek asırdaki en olumlu finansal şartlar yaşanıyor, buna rağmen dünyanın her yerinde özellikle özel sektör sorun yaşıyor, bu soruna karşı halen finansal şartların daha da gevşetilmesi için çaba sarf ediliyor, dünyada yaşanan ekonomik sorunlar para politikaları ile alakalı değil ve merkez bankalarının bu sorunları çözemez sadece daha da karmaşık hale getirmek koşuluyla bir süre daha ertelerler. 

 Dünya ekonomisinin gerçek sorunları ise ekonomi yönetimlerinin gündeminde bile değil. Japonya'da yaşlılar için satılan alt bezi çocuklar için satılanı aşmış durumda ve aynı Japonya dünyada göçmenlere karşı açık ara en katı gelişmiş ülkedir, enflasyonu 30 yıldır para politikaları ile üretmeye çalışıyorlar ve ısrarla enflasyon üretmek için harcama yapacak olan nüfusun yok olduğunu anlamak istemiyorlar.

 Japonya'nın 30 yıllık hatalarını Avrupa adım adım takip ediyor ve farklı bir sonuç almayı umuyor; asıl sorun olan Euro Birliği, Negatif faiz vs. için en ufak bir çözüm çabası yok. Birkaç paragraf üstte verdiğim linkte bahsettiğim trende göre(ayrıntısı linkte) en geç on sene içinde Abd de(Fed) ekonomisini klasik para politikalarıyla yönetebilme kabiliyetini kaybedecek. Aşırı borçluluk, zombi şirketler, demografik sorunlar için çözüm çabaları görmeden mevcut olumsuz trendin sona ereceğini beklemek çok zor.-Güncelleme sona erdi.-


2020 Küresel Kriz yılı mı


2020 Yılı için küresel ekonomik görünüm bozulmaya başladı. Dünya ekonomisi periyodik olarak her 10-12 yılda ekonomik kriz/resesyona sürükleniyor o yüzden 2018'in başlarından beri küresel kriz senaryoları dile getiriliyor fakat 2020 ekonomik krizi /resesyonuna dair daha somut veriler ile karşılaşmaya başladık.

 Geçtiğimiz hafta Abd 2 yıllık tahvillerinin getirisi 10 yıllık tahvillerin getirisinin üzerine çıkmıştı, geçen cuma da iki tahvilin getirileri eşitlendi fakat dünkü fiyatlama sonrası bir kere daha 2 yıllık tahvillerin getirisi 10 yıllıkların getirisini aşamadı. Şu an Abd 2 yıllık tahvillerinin getirisi %1.514 iken 10 yıllıklar için bu rakam %1.521 yani Abd 2/10 yıllık tahvillerinin rasyosu sebebiyle yakın zamanda yeni bir şok yaşayabiliriz. Son elli yıldır yaşanan her kriz/resesyondan 1-1,5 yıl önce Abd'nin 2 yıllık tahvillerinin getirisi 10 yıllık tahvillerinin getirisini aşmıştı o yüzden Abd 2 yıllık/10 yıllık tahvillerinin getiri rasyosu kriz/resesyon indikatörü olarak kabul görür. 2008 Krizi sonrası tahvil piyasasında yaşananlar sebebiyle geçmişte çok net çalışmış olan bu indikatörün geçerliliğine şüpheyle yaklaşılabilir fakat fiyatlamanın uzun zamandır düzelmemesi 30 yıllık tahvillerin getirisinin bile neredeyse 3 aylık tahviller ile eşitlenmesi durumu teknik gerekçeler ile açıklamayı zorlaştırıyor.


2020 ekonomik krizi
Abd Tahvilleri Getiri Eğrisi Eylül 2019 Yakın zamana kadar küresel/kriz resesyon beklentileri sadece finansal piyasalardaki fiyatlamalarda kendini hissettirir iken son zamanlarda reel ekonomiler ile alakalı verilerde de zayıflama dikkat çekiyor.

 Dünya ticareti finansal krizden beri ilk defa üç çeyrek üst üste geriledi.(Haziran'da %1,4; 2019 ikinci çeyrekte  %0,7) 2019 üçüncü çeyrekte küresel büyüme 6 yılın en düşük seviyesinde, Üretim PMI son 7 yılın, bileşik PMI ise son 3 yılın en düşük seviyesinde. Küresel ticaret hacmi Ocak-12'den beri en düşük seviyede. Abd borsalarında insiderların (şirket sahipleri, yöneticileri) hisse satışı günlük ortalama 600 milyon dolar seviyesine yükselmiş ve Finansal krizden beri en yüksek seviyeye çıkmış.


 Büyük Asya ekonomileri ve Avrupa'da zayıflama zaten uzun zamandır devam ediyordu, Abd ekonomisinde de zayıflama işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Abd'de üretim PMI 49.9 ile eşik değer olan 50'nin altına düştü; bu değer 119 ayın(2008 Krizi!) en düşük seviyesi.

 Özetle yakın zamana kadar ''2020 ekonomik krizi'' senaryoları daha çok finansal piyasalardaki fiyatlamalar ile kendini gösterir iken son zamanlarda reel ekonomiler ile alakalı verilerde de ciddi kötüleşmeye şahit oluyoruz.
(Güncelleme sona erdi.)


2020 Ekonomik Krizi Senaryoları ve Abd Tahvilleri Verim EğrisiKüresel piyasalarda 2020 yılına dair kötümserlik kuvvetleniyor; geçtiğimiz hafta tahvil piyasasında art arda yaşanan olumsuz gelişmeler sebebiyle  2020 ekonomik krizi/resesyon beklentileri güçlendi.

 Resesyon indikatörü olarak kabul gören Abd 2 yıllık ve 10 yıllık tahvillerinin getiri eğrisi negatife döndü; bu durum birkaç gün sürüp sona erdiyse de halen iki tahvil getirileri arsındaki fark negatife çok yakın.(%0.08)

-Konu Dışı-

 Normal şartlar altında uzun vadeli tahviller daha riskli oldukları için doğal olarak da daha fazla getiri vaat etmelidirler; bu durumun tersine dönmesi beklentilerde kötüleşmeyi ifade eder.

-Konu Dışı- Son beş küresel kriz veya resesyondan (yaklaşık 50 yıllık süreç) 1-1.5 yıl önce Abd'nin 2 yıllık ve 10 yıllık tahvillerinin getiri eğrisi negatife dönmüştür o yüzden 2020 ekonomik krizi senaryolarının konuşulduğu bir ortamda bu durumun tekrarlanması yatırımcıları ürküttü.
2020 ekonomik krizi
Abd 2 yıllık ve 10 yıllık tahvillerinin getiri verim eğrisi


  Abd'de getiri eğrisi tersine döner iken Abd 10 yıllık tahvilleri psikolojik %1.5 seviyesini test etti.(Sene başında Abd 10 yıllık tahvillerinin getirisi %3.5-4 seviyelerine ulaşması bekleniyordu.) Abd 30 yıllık tahvillerinin getirisi tarihinde ilk defa %2'nin altına düştü.2020 global krizi
Abd 30 yıllık tahvilleri getirisi


 Abd tahvil piyasasında yaşananlar 2020 yılı için güçlü işaret olmasıyla beraber uzun zamandır küresel ölçekte tahvil fiyatlarının realiteden kopmuş olması getiri eğrisinin geçmişte olduğu gibi güçlü bir indikatör olup olmadığı tartışmaya açan bir durumdur; geçtiğimiz hafta dünyada negatif getiri sağlayan tahvillerin büyüklüğü 16 trilyon doları aştı.(Tahvil piyasasının neredeyse çeyreği) Büyük merkez bankalarının 2008 Krizi sonrası politikaları sebebiyle tahvil piyasası ekonomilerin durumunu geçmişte olduğu gibi temsil edemiyor.( Bu durumun sebebi için okumadıysanız Varlık Alım Programları ile alakalı yazdığım şu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.-Varlık Alım Programları-)


 Geçtiğimiz hafta Abd tahvil piyasasından küresel ekonominin sağlığı ile alakalı olumsuz veriler gelirken Almanya ekonomisi çeyreklik olarak daraldı, yıllık büyüme ise %0.4 seviyesine geriledi; Çin'de sanayi üretimi 17 yıllık dip yaptı.

 Risk iştahından kaçışı işaret eden(kriz/resesyon beklentisi) altın fiyatları sene başından beri %18 prim yaptı, yine bir diğer güvenli liman Japon yeni dolara karşı %3 prim yaptı; üstelik dolar endeksi de çok güçlü girdiği senede %2'nin üstünde değerlenmiş durumda. Risk iştahı ile güvenli limanlara olan talebi tespit etmek için baz alınan dow Jones/Altın endeksi 2011'den beri sürdürdüğü yükseliş trendini geçen hafta sona erdirdi.2020 küresel krizi
Dow/Ons altın endeksi
20 yorum:

 1. Bu güzel yazınız için teşekkürler. Bir sonraki yazınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Kriz anında altın gümüş süper pirim yapar die düşünüyorum sayın hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sayıda belirsizlik var ama her kriz hem de sonrasında altın çok ciddi şekilde getiri sağlayabilir; finansal krizde altın fiyatları 700 dolardan 1900 dolar civarına yükseldi.

   Sil
 3. Bir sorum olacak hocam, küresel bir krizde altını fiziki bulundurmak mı yoksa banka hesaplarında bulundurmak mı bizleri daha sağlam bir ortamda bulunmamızı sağlar. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Altını fiziki olarak bulundurma gereksinimi klasik bir krizden fazlasını gerektirir.

   Sil
 4. Klasik bir kriz den fazlasını ben görüyorum ve sizin de değerli yorumlarınızı merak ediyorum.Klasik bir kriz mi çıkar yoksa büyük bir kriz mi çıkar.Çünkü Kur savaşları bana çok daha inandırıcı geliyor. Bu konu hakkında objektif bir makaleniz daha doyurucu olur. iyi geceler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gelecek kriz şu an belirsiz ama çok zorlu olabileceğini gösteren işaretler var fakat buna rağmen işlerin insanların varlıklarını fiziksel olarak bulundurmasını gerektirecek kadar kötüleşeceğini tahmin etmiyorum.

   Sil
  2. Ağzınıza sağlık, inşallah o durumlara düşmeyiz.

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. Çok iyi bir çalışma tebrik ediyorum.
   Dünya tarihindeki krizleri makro düzeyde bir suni güncelleme, silkelenme, zincirden kotu halka veya halkalarin atılması olarak görüyorum. Korkutucu yani bu işi yönetecek gücün veya güçlerin hep aynı grup olmasıdır.

   Sil
 6. Bütün senaryoları yazabilir misiniz:
  1)Fed faiz indirdi,TCMB indirdi;
  2)Fed indirmedi TCMB indirdi;
  ^)TCMB agresif faiz indirimi yaptı,FED yapmadı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fed'in muhtemel hamlelerinin Türkiye'ye etkileriyle alakalı bir yazı ile bu paylaşımı güncelleyeceğim.

   Sil
 7. Yusuf Bey kalitwli bir yazı olmuş.
  Bitmesini istemedim doğrusu.samimi olarak söylüyorum.
  Daha önce bahsetmiştiniz.krizler gwnelde on yıllık periyotlar şeklinde oluyor.bunu neyle açıklayabiliriz.
  Benim aklıma borca dayalı kalkınma geliyor.siz ne diyorsunuz.sizin pencerenizde bakarak ne görüyorsunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Sistem döngüler halinde kriz üretiyor.

   Sil
 8. Teşekkürler emeğinize sağlık

  YanıtlaSil