7 Mayıs 2020 Perşembe

Türkiye'nin kredi notu ne demektir

 S&P, Türkiye'nin kredi notunu  uzun vadeli döviz cinsi B+, Uzun vadeli yerel para cinsi kredi notunu ise BB- olarak teyit etti ve görünümü durağan olarak belirtti. Son durumda S&P'nin notu Moody's'in notuyla aynı seviyede iken Fitch'in notu diğer iki kuruluşun bir  kademe üstündedir. 

 Normal şartlar altında yakın zamanda Türkiye'nin kredi notu artabileceği konuşulmaya başlamışken kredi notlarının teyit edilmesi çok olumlu değil ama bütün dünyada kredi notları düşerken bizde sabit kalması olumlu yorumlanabilir ki S&P, Türkiye'ye karşı en olumsuz kredi derecelendirme kuruluşudur diyebiliriz.


 Kredi derecelendirme kuruluşları nedir? Ne Yaparlar?


 Kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin, şirketlerin, kurumların yükümlülüklerini zamanında ve tam olarak yerine getirip getiremeyeceğini değerlendiren kuruluşlardır; dünyada onlarca kredi derecelendirme kuruluşu vardır ama bunlardan Fitch, S&P ve Moody's ise diğerlerine göre daha fazla itibar görürler. Her kurum değerlendirmesini kendi hesabına göre yapar. Kredi derecelendirme kuruluşları gerçekleştirdikleri değerlendirmeler sebebiyle piyasaya çok güçlü şekilde etki edebiliyor olsalar da bir denetlenme mekanizmasına bağlı değillerdir. Türkiye'nin kredi notu; Türkiye'deki yatırım ortamının değerlendirilmesidir, ülkeler bu değerlendirme için kredi derecelendirme kuruluşlarına ciddi ücretler öderler fakat bu hizmeti almak istemeyen ülkeler bile kredi derecelendirme kuruluşları tarafından değerlendirilebilir ki Türkiye bu ülkelerden biridir çünkü kredi derecelendirme kuruluşu müşterileri bu hizmeti talep ederler. Bir ülke,şirket, kişinin finansman maliyeti yükümlülüğünü yerine getirebilme kapasitesiyle doğrudan bağlantılıdır o yüzden ülke kredi notları da başta kamu/hazine olmak üzere ülkedeki bütün kurum ve kişilerin finansman maliyetini doğrudan etkiler. Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu istisnai durumlar dışında bir ülkede hiçbir kuruma ülke kredi notunun üstünde not vermez. Kısacası kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin veya kurumların borçlanma maliyetine doğrudan etki ederler.

 Birçok ülkede kurumların veya yatırım fonlarının yapabileceği yatırımlar üzerinde risk sınırlamaları vardır ve bu riskler için de üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun kredi notları baz alınır o yüzden kredi derecelendirme kuruluşları ülkelere olan fon akışını da doğrudan etkilerler.


Türkiye'nin kredi notu kaç


 Türkiye'nin kredi notu sırasıyla(değişirse güncellerim.) Fitch'te BB-, Moody's'te B1, S&P'de ise B+'dır. Bu üç kredi kuruluşundan Fitch genelde bizi nispeten olumlu S&P ise nispeten olumsuz değerlendiren kuruluşlar iken Moody's diğer iki derecelendirme kurumuna göre daha nötrdür diyebiliriz. Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun notları genelde bir biriyle aynıdır veya arada sadece bir kademe fark bulunur.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarının anlamı aşağıdaki tablodaki gibidir.

türkiye'nin kredi notu kaç
Türkiye'nin kredi notu ne demektir

 Kredi notunun görünümü ise önümüzdeki dönemde notun ne şekilde değişebileceğini ifade eder.

Ekleme: CDS ne demektir? -Link-


Twitter: Yusuf Yüksel

2 yorum:

  1. Paylasim icin tesekkurler. Merhaba kredi notu düştükçe dolar gibi dövizlerin yükselmesi gerekmiyor mu? Piyasayı yanlış mı okuyoruz sürekli.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Selamlar. Kredi notu ile döviz kuru doğrudan bağlantılı iki kavram değil ama tabii ki kredi notunun düşmesi yerel para biriminin değeri üzerinde baskı unsurudur.

      Sil