18 Aralık 2019 Çarşamba

Caatsa Yaptırımları Nedir

 Caatsa; Abd'nin düşmanlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasasının kısaltılmış adıdır. Türkiye'nin Suriye Operasyonu sonrası tekrardan farklı yaptırımlar ile beraber gündeme gelmiştir.


Donald Trump Caatsa Yaptırımlarını önleyebilir mi  Donald Trump'ın isterse bile Türkiye'ye yaptırımları engelleyemeyeceği iddiası da bazı medya organlarında dile getirilmektedir, bu bilgi tamamen hatalıdır; Donald Trump kendi başına Türkiye'ye yaptırım uygulamayı engelleyebilir.
  • Türkiye'ye  Caatsa yasası kapsamında yaptırımlar uygulanacaksa bunun yürürlüğe girmesi Abd Başkanının imzası ile gerçekleşecektir ki başkanın imza süreci ile ilgili hiçbir sınırlama yoktur yani Donald Trump isterse Türkiye'ye karşı uygulanacak yaptırımları sümen altı edebilir.

  • Abd Başkanının yasal olarak yaptırımları altı ay (180 gün) erteleme hakkı mevcuttur ki Türkiye-Abd arasında bir uzlaşma olacaksa bu sürecin işleme ihtimali yüksektir.

  • Caatsa yaptırımları uygulanmaya başlarsa bile başkanın nispeten önemsiz yaptırımları seçme olanağı vardır; bu da müzakereler için ekstra bir süre demektir.  Abd Başkanı Donald Trump'ın isterse Türkiye'ye karşı yaptırımları uygulamama şansı var olmak ile beraber bunun pratikte uygulayıp uygulayamayacağı ise tartışmalıdır. Abd'nin mevcut başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesi sonrası ortaya çıkan Trump-Rusya ilişkisi iddiaları ve Donald Trump'ın Rusya, Kuzey Kore gibi ülkeler hakkındaki ilginç açıklamaları sonrası kongre Abd devlet duruşunu garanti altına almak için Caatsa yasasını çıkardı. Bu yasa açıkça ifade etmiyor olsa da doğrudan Donald Trump'ın otoritesini hedef alıyor ve bu yasa Abd kanunları tarafından da tartışmalı olduğu halde Trump bu yasayı onayladı veya onaylamak zorunda kaldı. Abd Başkanı Trump bu yasa ve kapsamı ile mücadele edecek olsaydı zaten bu yasanın yürürlüğe girmesini engellemeye çabalardı o yüzden Trump'ın tek başına yaptırımları engellemesi teorik olarak mümkün olsa da pratikte çok da kolay bir olay değildir. 

 Donald Trump'ın  Ukrayna ile görüşmesinin ifşa olması sonrası Trump'ın kongreye olan bağımlılığı artmıştır yorumu hatalı olmaz ki Trump'ın son zamanlarda gerçekleştirdiği anormal dönüşlerde de aslında bu baskının büyük etkisi vardır.(Başka bir makalenin konusu)

 Caatsa yaptırımları nelerdir


 Caatsa yaptırımları 12 maddeden oluşur ve başkanın yaptırım kapsamına alınan ülkeye en az beş maddeyi uygulaması gerekmektedir. Yasa içerisinde çok da önemli olmayan ve yaptırıma uğrayan ülkeyi ciddi şekilde etkilemeyecek(haber etkisi dışında) maddeler olduğu gibi çok ağır maddeler de mevcuttur.

Caatsa Yaptırımları 12 Madde


(Teknik dil yerine basit ifadeyi tercih ettim.)


1. Yaptırıma uğrayan kişi veya kuruma Abd'de ihracat desteği verilmesi engellenir.

2.Yaptırıma uğrayan kişiler Abd'e giriş yapamaz.

3.Yaptırıma uğrayan kişi veya kurumlar Abd'den ihale alamaz.

4.Üst düzey yöneticilere yaptırım uygulanır.

5.Yaptırıma uğrayan kişi veya kurumlar Abd'de gayrimenkul edinemez.

6.Yaptırıma uğrayan kişi veya kurumlar SWİFT sisteminden yararlanamaz.(Bir banka yanındaki banka ile işlem yapamaz hale gelir.)

7.Yaptırıma uğrayan kişi veya kurumlar Abd'e ihracat yapamaz.

8.Yaptırım kapsamındaki kişi veya kurumlar Abd'li kuruluşlardan kredi alamaz.

9.Uluslararası mali kuruluşlar(İMF vs.) ile yaptırıma uğrayan ülke ile anlaşması engellenir.

10.Yaptırıma uğrayan kişi veya kurumların Fed ile Alış-Veriş yapması engellenir.

11. Yaptırıma uğrayan ülkenin para biriminin döviz ticareti yasaklanır.

12.Yaptırıma uğrayan kurumlar Abd'li şirketlere borç veremez.

 Maddeleri sıralar iken bilinçli olarak zayıf beş maddeyi başa yazdım. Caatsa yaptırımlarına maruz kalan kişi veya kurumlar ilk beş maddedeki gibi basit yaptırımlara da maruz kalabilirken Swift sisteminden dışlanma, döviz ticaretinin yasaklanması, yatırımların yasaklanması, İMF ile anlaşmanın imkansız hale gelmesi gibi çok ağır yaptırımlara da maruz kalabilir. Yasa Başkanın en az beş madde ile yaptırımlara başlamasını ardından ise yaptırımların genişletilmesini gerektiriyor.(Süreç hakkında bilgi bulamadım.)

Ekleme: Türk akımı ve Kuzey Akımı neden Abd'nin hedefinde-Türk Akımı projesi-
 Twitter: Yusuf Yüksel


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme