1 Ağustos 2019 Perşembe

Güney Kore-Japonya Ticaret Savaşı

 Uzun zamandan beri Abd-Çin arasındaki ticaret savaşı gündemi sonrası yeni bir ticaret savaşı da Uzak Doğu Asya'da başladı. Daha önce şu linkte -Güney Kore efsanesi sona mı eriyor- Güney Kore ekonomisinin günden güne kötüye gittiğini, mevcut sorunları çözme vaadi ile yönetime gelen mevcut Başkan Moon Jae-İn sonrası Güney Kore ekonomisindeki zayıflama daha da kuvvetlendiğini açıklamaya çalışmıştım. Mevcut yapısal sorunlarını çözemeyen Güney Kore yönetimi bir süredir Kuzey Kore'nin iş gücünden yararlanma vb. ilginç yöntemler ile ekonomik sorunlar ile mücadele etmeye çalışıyordu, en son  ''Müflis Tüccar eski defterleri karıştırır.'' mantığı ile Japonya'nın geçmişte Kore halkına karşı işlediği ağır suçlardan dolayı Japon şirketlere bedel ödetme kararı Japonya ile Güney Kore arasında diplomatik/ekonomik krize sebep oldu. Türkiye'den bakınca bir birlerine yakın gördüğümüz Çin-Kore-Japon halkları bir birlerinden kesinlikle hoşlanmazlar. Kore-Japonya arasındaki gerginlik İkinci Dünya Savaşı Dönemi Japonya'nın bir nevi köleleştirdiği Korelilerin varislerinin Güney Kore mahkemelerinde atalarının mağduriyetlerinin Japon şirketlerden tanzim edilmesi isteğinin mahkeme tarafından kabul görmesi ve ardından başlayan emsal dava furyası sebebiyle başladı. 

 Japonya, İkinci Dünya Savaşını kaybettikten sonra teslim anlaşmasındaki tek isteği imparatorlarına sınırsız dokunulmazlık sağlanmasıydı ki bazı itirazlara rağmen bu istekleri kabul gördü yine sayılı sorumlu Asya'da işlenen dehşet suçlar dolayısıyla cezalandırılmış olsa da Asya'daki soykırımlar, akıl almaz suçların büyük çoğunluğu cezalandırılmadı; konu dışı olduğu için uzatmıyorum ama Almanların Avrupa'da yaptıkları ile Japonların Uzak Doğu'da işledikleri suçları bir birinden ayırmak zor ki Japonlar rakam olarak çok daha büyük suçlar işlediler. 

 Güney Kore'deki davalar sömürge dönemi bir nevi köleleştirilen 700.000 Koreliye karşı işlenen suçların tazminin Japon şirketlerden yapılmasını talep ediyor; köleleştirilen Korelilerin çoğu çalışmaktan öldü veya çok ciddi şekilde sakatlandı yine Japon ordusunun genelevlerinde tecavüze uğrayan kayıtlara göre yaklaşık yarım milyon esir kadının yaklaşık %80'ninin Koreli olduğu tahmin ediliyor, bu insanların da sadece 100-150 bini ülkelerine sakatlık,hastalık ve çok ağır travmalar ile dönebildiler. Bu kadar büyük bir mağduriyetin tanzimi Japonya için çok zor iken Güney Kore tarafı ise kararın özgür mahkemeler tarafından alındığını ve hükumetin bu olaya müdahale edemeyeceğini ifade ediyor. İki ülke arasında 1965'te gerçekleşen normalleşme çabası sonrası Japonya, Güney Kore'ye 2.5 milyar dolar tazminat ödemişti.(Günümüzde kabaca 20 milyar dolara denk geliyor)  Japonya bu ödemenin Güney Kore'de sömürge dönemi işlenen suçların tazminatı olduğunu ve işlenen suçların tekrar gündeme getirilmemesi gerektiğini savunuyor.

 Japonya, Kore'de devam eden davalar ile alakasız olduğunu iddia etse de Güney Koreli çip ve ekran üreticilerinin  ihtiyaç duyduğu birçok ürünün Japonya'dan temin edilmesini imkansız hale getirdi; Dünya hafıza çipi piyasasının %65'i Güney Kore kontrolünde iken bu çiplerin üretiminde %50-90 arasında Japon malı kullanılıyor ! Japonya'nın Güney Kore'ye olan ambargosu devam ederse(Bence ambargo ifadesi hatalı olmaz ) Güney Kore'nin pazarını Tayvan'a kaybetmesi söz konusu olabilir ve bu alanda Japonya açısından önemli bir değişim söz konusu olmayacak. Güney Kore halkı Japonya'ya karşı boykotlara başladılar; Japonya'ya ziyaret eden yabancı turistlerin %25'i Koreli. Kritik öneme sahip birçok teknolojik ürünün üretimi bu Japonya-Güney Kore gerginliği sebebiyle sekteye uğruyor, şu an gerginlik sebebiyle artan ürün fiyatları iki ülkeyi de olumlu etkiliyor ama ileride ciddi zarara sebep olabilir.

 Japonya-Güney Kore gerginliğinin ötesinde Abd'nin başlattığı kural tanımazlık sebebiyle Dünya Ticaret Örgütü'nün işlerliği büyük yara aldı, ticaret savaşlarının bu şekilde normalleşmesi dünya ekonomisi için çok olumsuz bir durum.

Ekleme: Güney Kore ekonomisindeki sorunlar -Link-
        


       Güney Kore'nin kalkınmasında Türkiye'ye dersler-Link-
Twitter: Yusuf Yüksel 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme