8 Ekim 2019 Salı

8 Ekim'de Büyük Manipülasyon İddiası

 Dün Türkiye-Abd İlişkileri açısından ilginç bir gün yaşandı. Sabah Abd Başkanı Trump’tan Türkiye’nin muhtemel Suriye operasyonuna destek olarak yorumlanabilecek bir mesaj geldi ve bu mesajdan birkaç saat sonra ise Abd Başkanı Trump bu defa Türkiye’yi muhtemel bir Suriye operasyonu yapmaması için tehdit etti, bugün ise Trump’tan Türkiye ile arasının iyi olduğuna dair mesaj geldi.


  Mesajlardaki saçmalık ötesi çelişki Trump’ın Türkiye üzerinden Abd kamuoyuna mesaj vermesi olarak açıklanabilir, Trump’ın Suriye’den çıkılması gerektiğine dair mesajı çok ciddi eleştirileri beraberinde getirdi ki bu eleştirilere partisinden senatörler de katıldı, Trump da muhtemelen eski açıklamasından çark etmek için Türkiye’yi hedef aldı ve bu durum doğal olarak Türk Lirasında daha önceden öngörülmüş olması mümkün olmayan olumsuz fiyatlamalara sebep oldu.


 Muhtemel Suriye operasyonunun Türkiye ile Abd arasında güçlü bir kriz çıkarabileceği günün(Bugün) çok ilginç şekilde yatırımcıların da aylar öncesi çok büyük hacimli Dolar/Türk Lirası opsiyonu almış olması dün sosyal medyada gündem oldu. Yatırımcılar hiçbir önemli veri veya olayın olmadığı bir güne özellikle opsiyon alması başlı başına ilginç bir durum iken o günün birden bire önemli bir güne dönüşebilme ihtimali manipülasyon ihtimalini akla getirdi. Dün Kubilay Koz isimli bir twitter kullanıcısı Şant Manukyan’ın Mayıs ayında bugün ile ilgili yaptığı yorumu hatırlattı.

 Paylaşım yoğun gündem ile beraber bayağı ilgi gördü. Fakat bu ilginç olayın bir manipülasyon olma ihtimali pek mümkün görünmüyor çünkü;


1. Abd Başkanı Trump’ın dolaylı yollarla manipülasyon yaptığı iddia ediliyor açıkçası bu iddialar doğru çıkarsa kimsenin şok olacağını sanmıyorum. Önümüzdeki günlerde S&P 500 için açılmış milyarlarca dolar kara dönüşecek bir pozisyon var ve bu pozisyon ile Başkan Trump’ın kararları arasında ilginç bir ilişki mevcut. Trump doğrudan veya dolaylı olarak Dolar/Türk Lirası opsiyon aldı veya aldırdıysa neden dün gerginliğe sebep olan açıklaması sonrası bugün gerginliği düşürdü sorusunun cevabı yok.

2. Opsiyonlar bugün içindi ama sürpriz gerginlik dün yaşandı.

3. Opsiyonlar tek yönlü değil yani sadece Türk Lirasının değer kaybedeceğine yönelik değil, değer kazanacağına yönelik de hacimli opsiyonlar alınmış.

4. Hacimli opsiyonların neredeyse hepsi zarar etmiş.

5. Bir manipülasyon varsa neden son güne kadar hareket edilmemiş sorusun cevabı yok.

6. Opsiyonların vaat ettiği kar çok sınırlı, ortada büyük bir dümen varsa bu kadar sınırlı kar için çevrilmesi mantılı değil.

Kısacası yatırımcıların aylar öncesi bir güne yönelmeleri ve o günün birden bire önemli bir güne dönüşmesi son derece tuhaf bir olay ama bence bir manipülasyondan bahsetmek mümkün değil.

Twitter: Yusuf Yüksel


2 yorum: