21 Mayıs 2020 Perşembe

Ukrayna Skandalı

Ukrayna Skandalı yeniden gündemde yer buldu. Abd'de senato Joe Biden'a oğlunun Ukrayna'da gerçekleştirdiği faaliyetler sebebiyle soruşturma kararı aldı ki bu çok riskli bir hamle oldu diyebiliriz.

  Abd Başkanı Trump'ın azledildiği (Trump kanunen azledildi ama görevden uzaklaştırılmadı.) soruşturmanın sebebi Joe Biden'ın oğluna kumpas kurmaktı ve son zamanlarda onaylanma oranı (%46) ve oy oranı düşen (Bir ankete göre %39) düşen Trump ve cumhuriyetçilerin tekrardan Ukrayna defterini aşması ciddi riskli bir hamle oldu. Trump'ın Ukrayna Skandalı sebebiyle azledilmesi gerekliliği tartışmaya açıktı ama Cumhuriyetçiler dahil toplumda skandal dolayısıyla Trump haksız bulunuyordu.

(Eski yazı.)

Ukrayna Skandalı nedir


Rusya'nın kanıtlanmış şekilde Trump lehine Abd seçimlerine hile karıştırması sebebiyle Trump'ın başkanlık koltuğuna oturmasıyla eş zamanlı olarak '' Trump azledilecek mi '' sorusu gündeme gelmişti. Rusya soruşturmasında Trump'ı görevden almak için yeterli kanıtlar bulunamamıştı, en azından o soruşturmanın senatodan geçip Trump'ı başkanlıktan etmesine ihtimal verilmiyordu ama geçen ay patlak veren Ukrayna Skandalı Trump'ı çok zor duruma soktu ve yakın zamanda Trump'ın azil sürecinin resmen başlaması bekleniyor.
Trump-Ukrayna Skandalı


 En Baştan başlamak gerekirse Ukrayna'da Turuncu Devrim öncesi rüşvet çok yaygındı, aslında şimdi de yaygın değil demek zor ama bugün bir savcı uluslararası şirketlere eğer bana rüşvet vermezseniz size dava açıp ceza almanızı sağlarım diyemez fakat Turuncu Devrim sonrası görevine devam edebilen Savcı Shokin bu türlü şantajları sebebiyle suçlu bulunacağını anlayıp ülkeyi terk etmiş bir isim ve Ukrayna'ya dönerse hapse girecek. Batılı devletler uzun zamandır bu türlü yetkililerin görevden uzaklaştırılması için Ukrayna'ya baskı yapıyorlar.

 2020 seçimlerinde Trump'ın rakibi Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden Ukrayna'da Shokin'in davalarına muhatap olup daha sonra temize çıkmış bir isim (Shokin davasında haklı olsa da Hunter Biden da çok temiz bir isim olmayabilir.) ve Ukrayna skandalı onun etrafında dönmüş. Trump'ın ortaya çıkan bir telefon görüşmesinde rakibi (O zaman adaydı.) Joe Biden'ı zora sokmak için Ukrayna Devlet Başkanından davayı tekrar açmasını daha önemlisi H. Biden aleyhine delil üretmesini istemiş. Trump, bu süreci takip için kendini porno oyuncusuna para verme davasında rezil eden avukatı Rudy Guilliani'yi görevlendirmiş ki Trump bir şekilde kendini kurtarsa bile Guilliani işi çok zor.

 İfşa olan görüşmelerde Trump geçtiğimiz yaz Ukrayna Başkanı ile sekiz defa görüşüp H. Biden'ın aleyhine dava açılmasını sağlamaya çalışmış ve istediği sonucu alamaması durumunda Abd'nin Ukrayna'ya yapacağı 400 milyon dolarlık yardımı erteleyeceğini, isteğine olumlu cevap verilirse yardımı artıracağını belirtmiş. Gerçekten de Abd'nin vaat ettiği yardım Dışişleri Bakanı'nın da açıklayamadığı bir sebeple ertelenmiş. Her iki devlet başkanı ve Avukat Rudy Guilliani bu görüşmeleri inkar edemediler.

 
trump azil edilecek mi
Hunter Biden
 Trump'ın başındaki sıkıntılar bununla da sınırlı değil. Abd'de istihbarat kurumları baş denetçisi diye bir yetkili bulunur.(Doğrudan Trump atadı.) Bu yetkilinin görevi üstlerinin herhangi bir suça bulaşıp bulaşmadığını tespit etme ve doğrudan durumu kongre istihbarat komitesine iletmektir. Trump'ın azil sürecini başlatan görüşmeler İstihbarat Kurumları Baş Denetçisi tarafından kongreye raporlanıyor fakat İstihbarat Başkanı bu raporun kongreye ulaşmasını engelliyor. Baş denetçi durumu mektup ile kongreye bildirince kongre çok sert tepki gösterdi çünkü raporun engellenmesi tamamen yasa dışı bir olay. Ukrayna Skandalının raporu kongreye gelirse görevi kötüye kullanmaktan gelmezse adaleti engellemekten Trump'a azil süreci başlatılacak. Yakın zamana kadar Temsilciler Meclisindeki demokratlar bile Trump'ın azledilmesine soğuk bakıyorlardı ama son rapor skandalı Trump'ın bayağı aleyhine oldu.

Trump'ı aday Gösterirsek yıkılırız ve bunu hak ederiz


trump görevden alınır mı


 Son günlerde Türkiye'ye karşı son derece saldırgan tutumuyla dikkat çeken Lindsey Graham, Donald Trump'ın cumhuriyetçilerin başkan adayı olma ihtimalini '' Trump'ı aday gösterirsek yıkılacağım ve bunu hak edeceğiz.'' ifadeleriyle eleştirmişti. (Bu adam da ayrıca ilginç, yakın zamana kadar senatoda en Türkiye yanlısı senatörlerden biriydi. Abd'nin YPG ile işbirliği yapmaması gerektiğini ifade ediyordu ve YPG'nin PKK'dan farklı olmadığına dikkat çekiyordu.) Graham haklı çıktı çünkü Trump partisini gerçekten çok zor duruma soktu.

  Cumhuriyetçiler senatoda çoğunluğa sahip olsalar da Trump'ın ifşa olan Ukrayna Skandalını savunmak çok çok zor olabilir, ifşaatlar doğruysa Trump'ın suçluluğu tartışmaya açık olmayan kanıtlara sahip ve senatörler jüri sıfatıyla siyasi değil, hukuki bir karar verecekler. Trump'ın çok açık şekilde istifa etmeyeceğini belirtmesi sebebiyle tarihte ilk defa bir Abd başkanı resmi olarak görevden alınabilir. Azil süreci , Cumhuriyetçiler arasında Trump'ın popüleritesini yükseltti ve bu durum senatörlerin Trump'ın azledilmesini destekleme ihtimalini zayıflatıyor diğer yandan Abd seçimlerinde son derece belirleyici olan tarafsızların  ise(Orta yaşlı, iyi eğitimli, kadın, apolitik) Trump'a desteği çok güçlü şekilde zayıflıyor. Trump'ın %48 ile başkan olabilmesinin en önemli sebebi bu kesimin desteğini alabilmesiydi yani cumhuriyetçiler senatörler (2020'de Başkanlık seçimi ile beraber senatonun da önemli bir kısmı yenilenecek.) çekirdek cumhuriyetçi oyu alabilmek için Trump'ı desteklemeli fakat senatörlüğü kazandıracak oylar için ise Trump'a karşı koymalılar gibi bir durum ortaya çıkıyor mesela Trump'ın en sadık senatörlerinden Mitch Mcconnel : ''Ben Dışişleri bakanına  bu yaz rutin Ukrayna yardımının neden geciktiğini sordum ama tatmin edici bir cevap verememişti.'' dedi çünkü eyaletinde açık ara öndeyken rakibi arayı hızla kapattı. 

Twitter: Yusuf Yüksel

6 yorum:

 1. Hocam,imalat sanayisi ve inşaata dayalı büyüme ile ilgili yazabilir misiniz ? Bir de Türkiye'de neden minimum %10 işsizlik oluyor bunu da biraz irdeler misiniz ? Şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kafamda bir şeyler toplayabilirsem yazarım. Saygılar.

   Sil
 2. Hocam Overnight Repo nedir ,neden bankalarda likidite eksikli Var , FED Q4 yapicakmis dogru Mu ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 2020 ekonomik kriz yılı mı paylaşımında sorularınızın bazılarını cevaplamıştım. Bugün güncelleyeceğim fakat henüz QE4'ten söz edemeyiz.

   Sil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş, Ağzınıza sağlık. Gayet açıklayıcı ve bilgilendirici. Saygılar.

  YanıtlayınSil