8 Kasım 2019 Cuma

2020 Abd Seçimleri

 2020 Abd Seçimleri


Bugün itibariyle 2020 Abd seçimlerine bir yıldan kısa bir süre kaldı. Cumhuriyetçilerin adayı mevcut başkan Donald Trump olacak.(Çok çok büyük bir sürpriz olmaz ise) Demokratların adayı olarak ise üç isim ön plana çıkmış durumda; Obama döneminin başkan yardımcısı Joe Biden (Geçen seçim için de çok güçlü bir adaydı ama oğlu seçim öncesi öldüğü için adaylıktan çekildi.)  Vermont senatörü Bernie Sanders ve Massachusetts senatörü Elizabeth Warren. Son zamanlardaki söylemleriyle Elizabeth Warren diğer adaylardan sıyrılıyor, işin siyaset kısmı benim ilgi alanım değil ama ekonomik olarak da en dikkat çekici aday Elizabeth Warren.

 Konu dışında Elizabeth Warren ve Bernie Sanders'ın demokrat partinin en güçlü başkanlık adayı olmaları ayrıca ilgi çekici; bundan 20-30 sene önce ''Sosyalizm'' kavramı Abd seçimlerinde rakiplere karşı bir itham olarak kullanılırken günümüzde özellikle gençleri en fazla çeken kavramların başında sosyalizm geliyor. Anketlere göre Abd'deki gençlerin %75'i sosyalist adaylara oy vereceğini veya verebileceğini ifade etmiş. Ekonomik açıdan bakınca ise sosyalist söylemlere sahip adaylar piyasa açısından kesinlikle istenen adaylar değil ve şimdiden Warren veya Sanders'in aday olarak seçilmesinin piyasalar için olumsuz olacağı değerlendiriliyor ki bu senaryoda Donald Trump seçim kazanması piyasaların olumlu karşılayacak senaryoya dönüşüyor !
Demokrat Parti Başkanlık Aday Adayı Elizabeth Warren2020 amerika seçimleri
Elizabeth Warren

  2020 Amerika seçimlerinde demokrat partinin başkan adaylığı için en güçlü aday Elizabeth Warren yine ekonomik vaatlere bakınca en dikkat çekici söylemler Warren'dan geliyor. Senatör Warren kendini Sanders gibi ''sosyalist'' olarak tanımlamıyor ve kapitalizmin iyi bir sistem olduğunu fakat ehlileştirilmesi gerektiğini ifade ediyor.


 Warren teknoloji şirketlerini insanların özel bilgilerini kullandıklarını ve sattıklarını, demokrasi üzerinde fazlaca güçleri olduğunu, küçük şirketlere haksız muamelelerde bulunduklarını ve en ufak bir kreatif fikrim yayılmasını engellediklerini ifade ediyor. Warren'ın yüksek gelirlere yüksek vergi uygulama vaatleri var ki piyasa bu tür vaatlerden hiç hoşlanmaz ama asıl iddialı vaat teknoloji kartellerini ! parçalama söylemidir. Warren başkan olsa ve vaadini yerine getirirse Abd'de 1900'lerin başında endüstri devlerine açılan kartel davalarından bile daha büyük davalar açılabilir.Amazon, Facebook, Google'u parçalama zamanı geldi.


 Warren  açıkça ismini saydığım üç teknoloji devini doğrudan savaş açmış durumda ve bu listeye büyük ihtimal Apple da eklenebilir. Bu üç şirket için kartel suçlaması yapmak çok da zor değil.

Amazon


 Amazon gelirinin %89'unu e- ticaretten kazanıyor, e-ticaretteki rakiplerini tek tek satın alıyor ama daha önemlisi elde ettiği bilgilerden yararlanarak başka sektörlerde de devamlı olarak şirketleri satın alıyor. Özet ile ifade etmek gerekirse bir tüketici Amazon'dan alış veriş yaparsa bu Amazon için gelir, yapmaması ise Amazon için yatırım anlamına geliyor. Tüketici hareketlerinden oluşan büyük data sayesinde Amazon siz karar vermeden önce alacağınız ürünleri yola çıkarıyor.( 2 saatte kargo !) Sizden önce doğacak  çocuğunuzdan haberdar olabiliyor ve tüketicinin talep ettiği optimum fiyatı ve diğer şartları biliyor.(Marka, kalite vs.) Big data sayesinde Amazon, rahatlıkla küçük yatırımcıyı yutabiliyor veya piyasadan siliyor. Bu sebeple Amazondan 3 kat daha büyük pazar payı olan, 3 kat fazla cirosu, 2 kat fazla karı olan Wall-Mart'ın piyasa değeri Amazon'un 1/3'ünden bile az ! Amazon'un fiyat kazanç oranı binlerin üzerine bile çıkabiliyor.(Daha geniş bilgi için-Link-)


Google


 Dijital reklam sektöründe tek belirleyici şirket ve yine dijital reklam sektöründeki en büyük oyuncudur. Google'ın gelirinin %85'i dijital reklamlardan geliyor. Sektördeki diğer oyuncuları yutma iştahını gizlemiyor. Son yıllarda Google'ın satın aldığı şirketler şunlar;

2019: Fitbit
2019: Looker 
2017: HTC Pixel 
2016: Apigee 
2014: Skybox 
2014: DeepMind 
2014: Nest 
2013: Waze 
2011: Motorola M 
2011: ITA 
2009: AdMob 
2007: DoubleClick 
2006: YouTube 
2005: AndroidFacebook


Sosyal medya karteli haline gelmiş bir şirket, geçtiğimiz yıl adı Abd seçimlerine manipülasyon skandalına karıştı.(Cambridge Analitica) Şirket kendisine rakip olabilecek Whatsapp ve İnstagram'ı satın aldı yakın zamanda satın aldı. Facebook'un da gelirlerinin %70'i kendi rakipsiz olduğu sosyal medya reklamlarından sağlanıyor.


( Şirketler ile ilgili verdiğim bilgileri çok kısa özet geçmeye gayret ettim çünkü her biri için ayrıca en az bir makale yazılabilir.)

 Bahsettiğim üç şirketin şu an ki piyasa değeri 3.2 trilyon dolardır; Almanya borsalarında işlem gören bütün şirketlerin piyasa değeri ise 2.3 trilyon dolardır ! Şu an Abd borsaları dünya borsalarıyla pozitif anlamda çok ciddi ayrışma gösteriyorsa bunun en önemli sebeplerinden biri yine bahsettiğim bu öncü şirketlerdir. Bu şirketlerin kartel haline geldiği ve bu özelliği korumak için çaba gösterdikleri bence tartışmaya açık bile değil ama bu şirketlerin nasıl parçalanacağı sorusunun cevabı da zor. Mesela Google nasıl parçalanacak ! diyelim ki Android'i satmaya zorlandı(Google'ın yükselişini başlatan hamle) o zaman trilyonluk şirket ne hale gelecek? Mesela Google'a Youtube'u satması emredilebilir ama Youtube'a nasıl değer biçilecek?(Google'dan ayrı değeri çok spekülatif olur.) Google'ın yeni bir Youtube benzeri site üretmesi nasıl engellenecek vs. vs. Teknoloji devlerini parçalamak petrol, çelik kartellerini parçalamaya hiç benzemeyecek ve haklı gerekçeler atılabilecek hatalı adımlar sayesinde sadece Abd'nin değil dünyanın en değerli, verimli ve gelecek vaat eden şirketleri çok ciddi yaralar alabilirler.

 Abd borsları dünya borsaları için gösterge mahiyetindedir ve Warren'ın hedef aldığı şirketlerin piyasaya etki edebilme kapasiteleri son derece yüksek.Şirketlerin hisselerinin seçim dönemi muhtemel dalgalanmaları sadece Abd'i değil dünyayı bile etkileyebilir.

Ekleme: -John Davison Rockefeller ve Standart Oil Kartel Davası-Twitter: Yusuf Yüksel


10 yorum:

 1. Hocam mrb yine güzel bir yazı olmuş ..
  Farklı yönleri konuları ele almissnz ..
  Birde (1) 2020 ekonomik kriz hakkında ne dsnuyosnz böylede bir yazınız var guncelledginiz ..
  Adres gosterr gbi sürekli 2020 denmesi aslında olmuyacagini göstermez mi ?
  (2) ABD seçimlerinde seçim arefesinde böle bişi olur mu ..
  Biz bile seçim Türkiye olarakarefesinde bazı olacak olayları baskilayabilen bı ülkeyiz ABD bunu yapamiyacak guctemi
  (3) yoksa medya finans v.s gbi karteller toplumlar üzerinde algı yaratıp (1seyi 100defa söylersen olurmuş) bazı varlıklarla yoneltip buradanda vole vuralım düşüncesindemiler ..
  Cevaplarsanız çok sevinirim buraya da yazabilirsiniz mailede atabilirsnz ..
  Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi analizleriniz i merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kısaca cevap vermek gerekirse;

   1. Tarihte sadece iki defa Fed'in gevşemesi sonrası resesyon gerçekleşmeden tekrar şıkılaşma yaşanmış; bunlardan sadece bir tanesi resesyonu ertelemiş diyebiliriz. Bütün işaretler resesyon öncesi gibi ama bu resesyon mu bence henüz net değil. Şartların bugünkü gibi olmasıyla resesyonlar arasında genelde 1-1.5 sene fark oluyor yani resesyon öncesi görünümü mevcut ama resesyon 2020'de mi 2021'e mi sarkar net değil. Fed'in önlemlerinin etkisini henüz göremedik.

   2. Trump da elinden gelen her şeyi yapıyor ama yeterli olacak mı göreceğiz. Trump Düne kadar Çin'e rajon kesiyordu ama gördüğünüz gibi şu an görünümü iyileştirmek için kedi oldu.

   3.Medya genelde hep optimistir çünkü talep budur. Geçmişten günümüze krizler hep bağıra bağıra gelmiş ama medya sağ olsun insanlar hep hazırlıksız yakalanmış.

   Sil
  2. 1.soru yanıtınıza göre 1.1.5 yıl varsa resesyon işaretine seçim sonrası .. patlar bu olay ..
   Seçimden önce kimseye bişi caktirmiyor olabilirler mi ..
   En nihayetinde para basacaklarda bundan kesinlikle eminim ..
   Ya basmazlar bollasmazlar ise dünyada nasi bi girdabın içinde oluruz onu şeyy edemedim ..

   Sil
  3. Basarlarsa da çocuklarımız o girdaba içine düşer !

   Sil
 2. Erkan öz var YouTube da .. onun anlattıkları ve konuştukları sizin yazılarınızla nerdeyse paralel nitelikte ..
  Oda 2020ye işret ediyor ..
  Sağlıklı somut veriler ve örnekler işliyor videolarında ..
  O yüzden hayatımda ekonomi olarak 2inssani takip ediyorum ..
  Siz ve Erkan öz ..
  Sizleri dinleyip gelecek projeksiyonumuzu sekillendryrz ..
  İnşallah yanilmiyor ve yaniltilmiyorzdr..
  İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eşekkür ederim. Kendisini takip etmiyorum ama kesinlikle edeceğim.

   Sil
 3. Yusuf hocam gelecek krizin en büyük göstergesi olarak ta 3verinin üzerinde duruyor özellikle
  1- 10y-2y tahvillerin ters düz olması
  2- bankaların kendi aralarında borçlandığı libor faizin tavan yapıp kendi aralarında borç vermeyisi kii yanılmıyorsam Fed bu yüzden repo olayına başladı nakit sıkışıklığı ndan
  3 ise gideri gelirinden çok fazla olan zombi şirketler
  Ford
  Tesla
  Boeing
  General motors
  Deutsche ve commerzbank
  Vee süregelen şirket evlilikleri

  YanıtlaSil
 4. Steve Eisman'ın kısa pozisyon aldığı belli başlı şirketler Deutschebank (Avrupa bankalarının içler acısı durumda olduğunu söylüyor)
  Tesla
  ABD'deki Emlak şirket Zillow

  Long pozisyon aldığı çok güvendiği şirket ise Motorola Solutions.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Motorola ne alaka diyecektim de yeni gördüm; şaşırdım da...

   Sil