20 Aralık 2019 Cuma

BDDK Swap işlemleri Kararı

 Türkiye'de başta BDDK olmak üzere yerli kurumlar Geçen seneden (Mart'ta doruğa ulaşmıştı/ Londra Swap olayları) beri yabancıların Türk Lirasına karşı spekülatif/manipülatif pozisyon almalarını engellemek için yabancıların elindeki Türk Lirası likiditesinin düşük olmasını sağlıyorlar. Süreci şurada basitçe açıklamaya çalışmıştım, tekrar etmemek için Link veriyorum. -Link- Bu yazından önce verdiğim linki okursanız konu daha anlaşılır olabilir. 

 BDDK halen yabancıların swap ile Türk Lirasına ulaşmasını kısıtlıyor; şu an yabancıların swap ile vadesi üç aya kadar olan Türk Lirasına ulaşmaması için ciddi kısıtlama var iken ancak bir seneden uzun vadeli swaplarda kısıtlama kalkıyor. Bunun dışında dün BDDK yabancıların swapta Türk Lirası verip kısa süreli döviz almasını çok ciddi şekilde kısıtlayan bir karar aldı yani BDDK yabancıların yedi güne kadar Türk Lirası lehine pozisyon almasını da ciddi şekilde zorlaştırmak istiyor. 
 Yaklaşık bir buçuk senedir Türk Lirasının olumsuz fiyatlandığı dönemler yurt dışında TL likiditesinin azaltılması/ yabancıların Türk Lirasına karşı pozisyon almasının engellenmesine şahit oluyorduk ve dün de uzun bir aradan sonra dolar/Türk Lirası 5.9xxx'lu seviyeleri test ederken BDDK'dan yeni bir likidite kararı çıkması sebebiyle ekonomistler durumu hemen TL likiditesi kısılıyor olarak yorumladı fakat daha sonra görüldü ki alınan karar Türk Lirası kısılması değil hatta alınan karar kısa vadede Türk Lirasını desteklemiyor.

 Dün alınan karar ile Londra piyasasındaki yatırımcılar daha önce gerçekleşenin aksine güne fazlaca Türk Lirası likiditesi ile uyandılar ve BDDK kararı sonrası yedi güne kadar vadelerde bundan sonra yeterli hacim olmayacağı için swaplar en yakın vadelere kaydı ve doğal olarak swap faizleri düştü. Londra'da TL swap faizleri kabaca %10 civarında olması gerekir iken gecelik faiz %4'lerin altına geldi.(Negatif faizle bile alıcı varmış !) Haftalık %7'lere, aylık ise %8'lere düşmüş. Türk Lirasının getirisi azalınca doğal olarak Türk Lirasına olan talep de düştü. Sabah Türkiye piyasası açıldığında Dolar/Türk Lirası nispeten sakinken (Dolar sınırlı da olsa geri çekilmişti.) Londra piyasası açılmasıyla Türk Lirası zayıfladı.
BDDK Swap İşlemleri Kararına Yabancılar Nasıl Tepki Verir


 BDDK kararı sonrası Türk varlıklarına yatırım yapacaklar muhtemelen swapları yedi günden uzun vadelere geçirecekler ve uygun seviyeden Türk varlığı almaya daha meyilli olacaklardır. Bunun dışında bu kararın bazı yabancıların Türk varlıklarından uzaklaşmasına sebep olması da beklenir ki BDDK da zaten bunu istemiş. 

 BDDK kararı sonrası bugün Merkez Bankası 3 ay vadeli 1 milyar dolar tutarında TL swap ihalesi yaptı yani BDDK ve diğer kurumlar Londra'da gerçekleşen Türk Lirası swap işlemlerini Türkiye'ye kaydırmaya çalışıyor ve BDDK kararının en temel sebebi budur diyebiliriz. Dünyada günlük 70 milyar dolar hacminde TL işlemi yapılıyor ve bunun yarısı swap işlemleri ! Bu işlemlerin sadece 1/4'ü Türkiye'de yapılıyor.

Ekleme: BDDK neden zaman zaman yabancıların Türk Lirası erişimini kısıtlamaya çalışıyor? -Link-
Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme