14 Ocak 2020 Salı

Borsa yorumları

 Borsa İstanbul uzun süre sonra tekrardan 120 bin puanı aşarak tarihi rekoru olan 121.532 seviyesine yaklaştı. Borsa İstanbul en son 120 bin puanı 2018 yılının başında aşmıştı ve rekor kırmıştı. Yaklaşık 24 ay sonra Borsa İstanbul tekrardan rekora yaklaştı. Borsa İstanbul son günlerde çok güçlü şekilde yukarıya doğru gidiyor bunun sebebi uzun süredir var olan küresel borsa rallisine Borsa İstanbul'un yetişmesidir diyebiliriz.

 2019 zaten küresel borsalar için iyi geçmekteydi ama Kasım ayının başında ABD ile Çin arasında ticaret anlaşması imzalandı haberi ile beraber borsalarda aşırı iyimserlik mevcut ki bu iyimserliğin potansiyel olarak en olumlu etkileyebileceği borsaların başında olan Borsa İstanbul bu ralliye Jeopolitik engellerden dolayı eşlik edemiyordu.

 Kasım ayının başında küresel borsa rallisi başladı diyebiliriz (Abd ile Çin arasında Faz-1 anlaşması imzalanacak haberi ile) fakat haber ardından bütün dünya borsalarındaki iyimserlik bize yansımadı çünkü Barış Pınarı Operasyonu risklerimizi artırmıştı(Ekim ortası); Barış Pınarı Operasyonu sonrası borsalarımızda hareketlilik oldu ama hemen arkasından Amerikalı senatörlerden Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanacağına dair güçlü demeçler geldi, ardından Abd savunma bütçesinde Türkiye'ye yaptırım içeren maddeler yer aldı; Abd yaptırımları belirsizliği sona ermeden Libya sorunu başladı ve piyasada Libya olayının fiyatlaması gerçekleşmeden bir haftadan kısa sürede Abd ile İran savaşın eşiğine geldiler ki körfezde artan gerginliğin dünyada en fazla olumsuz etkileyeceği ülkelerden biri Türkiye idi. Kısacası dünyada borsalar ralli yapar iken biz art arda jeopolitik riskler ile uğraşıyorduk.

 İran- ABD gerginliği başladığı gibi hızlıca sona erdi; Libya'daki sorun da çok hızlı şekilde sona erdi diyebiliriz.-Şimdilik- ABD yaptırımları konusunda bir iyileşme yok ama Türk varlıklarını olumsuz etkileyen son Bütçe tasarısı mevcut duruma bir değişiklik getirmedi diyebiliriz.(Bu konuda başka bir yazı yazacağım.) Jeopolitik riskler zayıflayınca şu an için cazip duran borsalarımıza talep gelmeye başladı.


 Yatırımcıların gözünde Borsa İstanbul'un riskli bulunduğuna itirazım yok ama BİST'in mevcut durumu bu riski göz ardı ettirebilecek seviyelerdedir diyebiliriz. Rakamlar ile ifade edersek Kasım ayından beri dünya borsalarının göstergesi olarak kabul edilen S&P 500 rekorunu 2.900'lü seviyelerden 3.300'lere yakın seviyelere yükseltti; MSCI gelişmekte olan ülke borsaları endeksi %8 civarında prim yaptı; bu süreçte kağıt üzerinde gelişmekte olan ülke borsalarına göre fiyat kazanç oranı %50 civarında ucuz olan Borsa İstanbul'un yatırımcı çekmesi normaldir, makro ekonomik sorunlar sebebiyle son zamanlardaki harekete komplo teorileri üretmek bence çok gerekli değil ki sadece makro ekonomik dinamikleri takip ederek borsaya yatırım yapma genelde hep başarısız sonuçlar verir.


en iyi borsa yorumları
 Borsa İstanbul için gelişmekte olan ülkelere göre kağıt üzerinde %50 iskontoludur dedim çünkü normal zamanlarda da Türk Borsası emsal borsalara göre hep iskontoludur yani bizim ısrarla iskonto olarak ifade ettiğimiz olay aslında girdiğimiz her tekstil mağazasındaki her ürünün üzerinde olmaması neredeyse mümkün olmayan üzerine çizik atılmış rakam gibidir; Türk Borsaları hiçbir zaman yatırımcı gözünde emsal ülke borsaları gibi olmamıştır üstelik bu durumun son zamanlarda Türk ekonomisinde yaşanan sorunlar ile alakası da yok normal zamanlarda da Türk borsaları genelde emsal borsalara göre %20-30 iskontoludur bunun sebebini dışarıda değil içeride aramak gerekir. (Başka bir makale konusu) Konuma dönersem şu an borsamız normal zamanlardaki ucuzluğuna göre bile %20 civarında ucuzdur ve  yatırımcı bütün risklerine rağmen Borsa İstanbul'u cazip görebilir. Rakamla ifade etmek gerekirse emsal borsalarda F/K oranı 15.4 iken bizde bu oran 8.9'dur. 

 Borsa'daki rekor desteksiz bir fiyatlama da değildir mesela geçtimiz günlerde(9 Ocak) borsa +%4 civarında artış gösterir iken hacim rekoru da kırdı, Borsa ralli yaparken CDS primimiz de çok güçlü şekilde azalıyor. CDS primimiz 270'lerin altına geldi ki bu rakam Türkiye'de sorunların başladığı Mayıs 2018 seviyeleri... (Küresel olarak da CDS primleri düşüyor !) CDS'in 270 olmasını olumlu olarak yorumlayacak değilim ama yakın zamanda CDS primimiz 450 civarındadıydı; bunun anlamı Türkiye'nin dış finansman maliyetinin %2'e yakın düşmesidir.

Rekoru haberi güzel ama  Şunu olumsuzlukları da eklemek lazım;  •  2018 Ocak ile 2019 Aralık arasındaki kümülatif enflasyon %33.1'dir yani Borsa İstanbul'un TL cinsi 2018'deki seviyesine gelmesi için 160 bin civarına yükselmesi gerekir. 
  • Borsa İstanbul'daki hisselerin %60-65'i yabancılara aittir yani bizim borsamızdaki yatırımcılar açısında bizim takip ettiğimiz endeks birinci derecede önemli değil onlar Borsayı döviz bazlı takip ediyorlar; 2018 Ocak'ta Bist 100 rekor kırarken dolar bazlı 3.25 cente yükselmişti, bugünkü rekora yakın seviye Bist 100'ü tekrardan 2.0 centin üstüne çıkardı ! İyi haber ise dolar bazlı Borsa İstanbul'un şu anki seviyesi 2018 Ocak'ta dolar bazlı rekorun başladığı seviye.
haftalık borsa yorumları

  • Borsa rekor kırıyor ama talep hep yerlilerden yabancılar ralliye katılım göstermiyorlar.
 Teknik olarak görünüm nasıldır sorusu için video bırakıyorum. Art arda gelen sorular sebebiyle hızla yazılmıştır o yüzden çok güzel ifade edebildim mi emin değilim; hatam varsa affola... Geniş bir zamanda bu yazıyı daha kapsamlı şekilde tekrar yazacağım. Şu an yaşadığımız rallinin ana sebebi küresel borsalardaki rüzgar ve borsalardaki iyimserlik devam eder mi sorusu için Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. -Link-

Twitter adresim Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder