11 Eylül 2020 Cuma

Borsa yorumları

  Dünya borsalarının göstergesi olarak kabul gören S&P 500 endeksi iki haftadır düşüş yaşıyor yine teknoloji hisselerinin göstergesi olarak kabul gören NASDAQ endeksi çok daha belirgin bir düşüş yaşıyor. Bu başlıktaki son yazımda yatırımcıların 2008 tecrübesinden dolayı uzun yıllardır muhtemel bir krize büyük bir fırsat olarak yaklaştıklarını ve 2020'de de bu bakışın piyasalardaki ana hikaye olduğunu yazmıştım fakat NASDAQ veya S&P 500'deki son yaşananlar daha özgün bir olayın sonucudur diyebiliriz.

 Ben olayı endeksler üzerinden anlatmaya çabalasam da aslında bahsettiğim endekslerin hem yükselişi hem de düşüşü çok sınırlı sayıda teknoloji devi kaynaklı oldu. Ağustos ayının sonlarında APPLE neredeyse her 1-2 günde bir 100 milyar dolar civarında değer kazandı yine yatırımcılar TESLA'nın değer kaybedeceğine (Short) dair aldıkları pozisyon kendisinin 7-8 katı APPLE'ın değer kaybedeceğine dair oynanan pozisyonların çok çok yukarısında iken şirket yaklaşık 15-20 günde %50 civarında prim yapabildi örnekler artırılabilir FAANG (Facebook, Google hisseleri, Apple, Netflix, Amazon) + Microsoft ve Tesla hisselerinde Ağustos ayının sonundan beri tuhaf şeyler oluyor ki endekslerde de bahsettiğim oynaklığın kaynağı bu hisseler... Bahsettiğim hisselerdeki hareket endekslere %3-5 etki etmiş olsa da hisselerdeki oynaklık çift haneleri gördü.


en iyi borsa yorumları


ABD borsalarında büyük spekülasyon


  Japonya merkezli Softbank şirketi Ağustos ayının sonundan beri Abd borsalarında saydığım 7 hissede ilginç işlemler gerçekleştiriyor. Softbank 21 Ağustos'tan başlamak üzere bahsettiğim hisselerde 4 milyar dolarlık 'Call opsiyonu'' satın almış ve bu işlemin takip eden işlemlerin de katkısıyla ABD borsalarında opsiyon hacimleri geçen yıllara göre üç kat artmış. Kurallara uygun bu işlem neden eleştiriliyor konusuna gelince;


 Vereceğim rakamların hepsi sallama ama fikir vermesi açısından gerçekleşen durum şu; Softbank örneğin Tesla'nın hissesinin Call opsiyonunu aracı kurumdan 21 Ağustos'ta almış olsun. 21 Ağustos'ta Tesla hisselerinin fiyatı 410 dolar ve bunun Call opsiyonu ise 5 dolar olsun. Bu opsiyon sözleşmesi ile Softbank ileride 410 dolar fiyattan Tesla hissesi alma hakkı elde eder. Aracı kurum ise Softbank'e bir adet Tesla hissesi borçlanmıştır bu sebeple de gidip 1 adet Tesla hissesi almayı tercih edebilir.(Genelde eder.) Softbank'in hiçbir zorlaması olmasa da kısa sürede 4 milyar dolar büyüklüğünde opsiyon alması aracı kurumların onlarca belki de yüzlerce milyar dolar hisse almasına sebebiyet verir. Aracı kurumlar bu büyüklükte hisse alınca da doğal olarak alınan opsiyonlar ciddi karlar vaat etmeye başlar örneğin bahsettiğim örnek doğru olsa 31 Ağustos'ta Softbank'in 410+5 dolarlık maliyetle alma hakkına sahip olduğu Tesla hissesi 498 dolardı fakat Softbank'in opsiyonlarındaki karı cebine koyabilecek onlarca yüzlerce milyar dolarlık nakit parası yok. Opsiyonları çok güzel bir kar ile satılabilir ama geniş çerçeveden bakınca opsiyonların elde ettiği kar ile Softbank'in opsiyon alması arasındaki ilişki sorunlu.

 Softbank'in işlemleri şirketin kendi yatırımcısını da rahatsız etti diyebiliriz; Softbank'in türev işlemlerinden karı zararı hakkında net bir bilgi edinmedim ama alınan risk yatırımcıları rahatsız etti ve şirketin değeri bu hafta yaklaşık 15 milyar dolar düştü. (%12)


  Yukarıdaki iddiaları reddeden yorumlar da var. Teknoloji hisselerindeki büyük yükseliş ve düşüş Softbank'a bağlanmış olsa da bahsettiğim dönemde Softbank ile aynı yönde alınmış olan opsiyonların büyüklüğü 30 milyar dolar ! ama piyasanın tercihinde Softbank'ın ''Balina'' etkisi de yoruma açık.

Tesla hisseleri


Twitter adresim Yusuf Yüksel
2 yorum:

 1. Hocam FED özel şirketlerin tahvillerini alıyor, mesela bu özel şirket gidip kendi hissesini alıp şirket değerini daha da yukarılara taşıyabiliyor mu?
  Bir diğer sorum, şirketlerin bu şekilde eskiden olmayan biçimde desteklenmesi hakikaten borsaya girmeyi çok mantıklı hale getiriyor değil mi?
  Normalde vatandaşa ulaşmayacak olan parasal genişlemeye, borsa üzerinden şirket hissesi alarak dahil olunuyor denilebilir mi?
  Tüm bu büyüyen bilançonun hesabını ileride halk mı verecek?
  Bizdeki enflasyon oranın altında oranlardaki kredi genişlemesini de biz vatandaşlar finanse edeceğiz sanırım :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şirketlerin kendi hisselerini alabilmesi konusunda krizin başında bazı sınırlamalar gelmişti, devam ediyor mu emin değilim ama yorumunuzda tamamen haklısınız. Yapılanların bedelini tabii ki toplum ödeyecek her zaman olduğu gibi...

   Sil