22 Eylül 2020 Salı

Margin Debt nedir

 Yazmak planladığım bir makale için link verebilecek bir kaynak bulamamam sebebiyle bu konuyu makalemden bağımsız yazmak istedim. Margin debt kavramı Amerika'da yaşanan ve dolaylı olarak bütün dünyada hissedilen bütün borsa krizlerinin teknik sebebidir. Örnek vermek gerekirse 1920'lerin sonunda Margin debt ile ilgili regülasyonların zayıflığı (kaldıraç oranı %90 vs.) sebebiyle The Dow'daki (Bugünkü Dow Jones) %25'lik düşüş bir günde yüz binlerce yatırımcı ve dört bin bankanın iflasına yol açtı, bu olay Büyük Buhran'ın teknik başlangıcıdır.

 Margin debt nedir sorusundan önce kaldıraç kavramını açıklamak gerekir. Amerika'da yatırımcılar hisse senetleri alırken aracı kurumlar yatırımcının hisselerini ipotek altına alarak portföyün %50'si(kaldıraç oranını regülasyonlar belirler.) kadar  kredi sunarlar. Daha basit ifadesiyle bir yatırımcı 100 birim ana para ile hisse senedi alırken isterse aracı kurum da hisse senedi almak için yatırımcıya 100 birim daha kredi açar. Hisselerin değeri artarsa dolaylı olarak ipoteğin de değeri artacağı için yatırımcının kredi kapasitesi artar, hisselerin değeri düşünce ise bir noktadan sonra yatırımcı yatırımı üzerindeki tasarrufunu sürdürebilmek için teminat çağrısı ile karşılaşabilir.(Margin Call) Bu şekildeki borçlanmaya margin debt (Marj borcu) denir.

 Margin debt ile borçlanma yatırımcıya çok daha hızlı ve fazla kar edebilme imkanı sunar. Örneğin sıradan bir hisse yatırımında,  yatırım yapılan ürünün %10 prim yapması yatırımcıya %10 kar sağlar iken margin debt limitinin tamamını kullanan bir yatırımcının yatırım yaptığı bir hisse %10 civarı prim yaparken yatırımcının karı %30'lara yaklaşır.( Hisse prim yaptıkça yatırımcının kredi limiti de artacağı için %20 değil.) Bu işlemlerde bir de alınan kredinin faiz maliyeti vardır ama günümüzde Amerika'da faizler çok düşük olduğu için hesaba katmadım. Olumsuz senaryolarda aynı süreç bu defa olumsuz olarak yaşanır yani kaldıraç ile borçlanma limitini tam kullanmış olan bir yatırımcının yatırım yaptığı hisseler %10 düşerse yatırımcı bu defa %20 zarar uğrar ve bu zarar %33-34 civarı bir noktaya ulaşırsa  yatırımcının toplam portföydeki payı %25'in altına düşer ki bu noktada yatırımcı teminat çağrısına maruz kalır ve cevap vermezse / veremezse yatırım üzerinde tasarruf hakkı tamamen aracı kuruma geçer. Rakamlar ile ifade etmek gerekirse 100 birim para ve 100 birim kaldıraç ile 200 birimlik hisse senedi yatırımında yatırım yapılan ürün %35 değer kaybetsin; son durumda hisselerin değeri 140 lira olacak iken bu paranın sadece 40 lirası yatırımcıya aittir.(zarar %70) ve yatırımcının toplam portföydeki ana para oranı %25'in altında olduğu için artık hisseler üzerinde tasarruf hakkı aracı kuruma geçmiştir, yatırımcı tasarrufunu sürdürmek için bir şekilde borcunun bir kısmını ödeyerek veya hisse alarak tekrardan portföydeki ağırlığını en az %25'e yükseltmelidir. Bunu bireysel bir hikaye ise aracı kurumlar açısından veya genel anlamda ekonomik ortam açısından bir sorun yoktur çünkü aracı kurumun 100 birimlik alacağına karşın elinde 140 birimlik varlık vardır ve zarara uğrama ihtimali yoktur ama borsalarda ani çöküş ile yaygın şekilde bu sorun varsa bu durum borsa krizine hatta ekonomik krizlere sebep olur.

 Margin debt neden borsalara kriz yaşatır hatta bu krizlerin reel ekonomiye yansımasını sağlar sorusuna gelince;


 • Kaldıraçla borçlanırken amatörler bir yana profesyoneller bile riskini yönetmekte zorlanırlar. Öncelikle kaldıraçla borçlanmada acil durumlar için bir kenarda nakit bulundurmak son derece önemlidir ama bu durum kendi içinde mantık çelişkisi barındırır yani bir insan elinde para varken neden borçlansın? Velev ki çok tedbirli bir yatırımcıdan bahsediyor olalım bir noktadan sonra riskin artmaması mümkün değil. Tedbirli yatırımcı doğru ve kenarda bir miktar para bırakarak yatırım yapsın, doğru yatırımı prim yaptıkça katlanarak büyüyen bir fırsat maliyetine (çok büyük kardan zarar) maruz kalır ve bu fırsatı değerlendirirse/ değerlendirdikçe zor zamanlar için kenarda hazır bekleyen (bu para da ayrıca bir fırsat maliyeti) paranın portföyü koruma kapasitesi azalır.
 • Olumsuz senaryolarda ise kaldıraç olayı çok daha hızla problem üretmeye meyillidir. Bir borsa ayı piyasasına girmişse (%20 zarar) bütün hisseler aynı değerde zarar etmeyeceği için birçok hisse doğal olarak yatırımcısına teminat çağrılarının geleceği seviyelerde zarardadır. Birçok yatırımcı aynı zamanda teminat çağrıları ile yüzleşiyor ise bu çağrılara cevap vermek için gerçekleşen çabanın reel ekonomide de karşılığı vardır (Varlık satma, borçlanma vs.)  ve tabii ki bu durumun genel ekonomik duruma olumsuz etkileri... Ayrıntıyı yazmaya gerek duymadım... Kaldıraçla borçlanmanın kısır döngüye dönüşebileceği, ekonomik kriz veya borsa krizi başlatabileceği  nokta da burasıdır. Borçlanarak hisse almış bir yatırımcılar teminat çağrılarına en fazla diğer hisselerini satarak cevap vermektedirler ve bu durum kısır döngülere, sistematik riske sebep olmaktadır.
 Margin debt ne zaman borsa krizi çıkarır sorusuna gelince geçmişte Abd'de borsalardaki kaldıraçla borçlanma kredilerinin büyüklüğü ekonomik büyüklüğün %2.5'ine ulaştığında borsalarda güçlü bir satış ekonomik krizlere sebep olmuş şu an bahsettiğim oran %3'lere yükselmiş. (Şubat 2020)Ekleme: -Büyük Buhran-

Twitter: Yusuf Yüksel

16 yorum:

 1. eline sağlık tüm yazılarınız için..Bist için böyle bir grafik -Margin debt- oluşturulabilir mi? teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bistte bu şekilde bir mekanizma pek yok.

   Sil
 2. Şuan başladı kargın debt farkında mısınız ...

  Teminat çağırmaya düşen düşene ..
  Akşamına powell aciklma yaptı ..
  Raaad olun korkmayın yaocaz size güzellik dedi resmen hocam ..

  Düşüncelerinizi merak ediyorum ..

  Faiz indirimleri ardına Qe' mi geliyor ...

  Ve varlık balonları

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O yola girdiğimize inanıyorum ama Fed aksiyon almak için bekleyecektir.

   Sil
  2. En azından biraz daha net veri görmek isteyecektir. Sarsıntı henüz çok yeni.

   Sil
 3. Piyasa Yapıcılar resmen fed'i erken aksiyon alması için zorluyor.. ve istediğini elde etti ..
  Yoksa çıkıp powell 3gun arka arkaya düşen borsalar için cikipta açıklama yapmaz resmen olağanüstü bi toplantı gbi açıklama yaptı ..

  Parasal genişleme geliyor ..
  Sizde hayatınızda yaşamınızda aksiyon alsanız iyi olur ..

  Artq dünya herhangi bir veri seti bekle gör ile analiz edip uygulanacak bir xamanda değil vaktide yok ...

  Yazınız da syrica margin debtin 29 büyük buhrana yol açtığı ni yazmisssiniz teknik olarak ..

  Tamda bunu yaşıyoruz öncesinde tekknik margin debt 1haftadir yoğun sekildr yasniyor .. tek bı farkla o zmaan krizi likidite ile piyasa lari rahat latamdilar çünkü bilmiolsrdi :)

  Şimdi ise bayağı tecrubelendiler ..
  Krizmk gelio resesyon mu var bas parayı geç  Teminat isteme yüzünden altın onsu dün 50dolar aşağı sarktı .. adamlar teminat tamamlamak için elindeki altını sattı..

  Mart ortasi Fed toplantı si var
  Faiz indirimi yada ileriye dönük parasal genişleme sözlü yonlerndrmesi yapacak ..

  Mızrak çuvala sığmıyor ..

  Büyük borcluluk ile yaaa bu kriz yaşanacak kiii ..
  Hiçbir ülke hiçbir devlet hcbir piyasa buna hazır değil


  Erteleyeceklrrtt kriziiiii dünyanın gözüne soka soka havadan para basilscak ve kimsede sesini çıkarmayacak ..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumun birçok kısmına katılıyorum ama 1-2 aya piyasa normalleşirse veya coronavirüs korkulduğu büyüklükte bir yıkım getirmezse bu defa Fed tarihi bir skandala imza atmış olabilir. Fed yakın zamanda kesinlikle bir şeyler yapacaktır ama bir taraftan halen ihtiyatlı olmak zorundadır diye düşünüyorum.

   Sil
 4. Şu an elimde altın var düşüşe geçerse panik yapıp satayim mı yoksa 6 ay 1 yıl bekleyeyim mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben en fazla senaryoları ima ederim takdir edersiniz ki kimse bu soruya cevap vermez.

   Sil
 5. Altını tut mutlaka ..
  Tek bir söz diiim size
  Ak akçe kara gün içindir..

  Kara günlere girdikkk .. 1 yıl beklersen 400ü görürsün ..
  Ve bu rakam en az ..

  Yusuf hoca tevazudan bişi dememiş ..
  Oda biliyor ki birşeyler başladı ..
  O kadar yazı analiz bosunami ..

  Bazen dışardan bakanlar dağa iyi görür yazmak olanları görmeyi perdeleyebilir ..

  YanıtlayınSil
 6. Yusuf hocam bakarmsnz

  https://mobile.twitter.com/_ErkanOz/status/1233835242634534912

  YanıtlayınSil
 7. Hocam bütün bir hafta satılan borsalarda sonra cuma akşamı Fed indirmiyceği faizin sinyalini vermezdi

  Sırasıyla faiz indirimleri
  Diğer küresel merkez bankaları faiz indirimleri ..

  Maliyeti ucuzlamiş likidite ve para

  Ve en sonunda ABD seçimine yakın yada bittiğinde hemen parasal genişleme

  Acaip fiyat balonları geliyor ..

  100e aldığımız 150 200e doğru gidiyoruz ..

  Fikriniz dsuncrnizi merak ediyorum sizinde

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim ne olacağı konusunda netleşmiş bir fikrim yok. Salgın birkaç ay içinde zayıflarsa Fed'ten bir dönüş daha gelebilir aksi senaryoda 4-5 faiz indirimin yeterli olacağı konusunda şüphelerim var.

   Sil
 8. https://mobile.twitter.com/_ErkanOz/status/1237840846227042304

  YanıtlayınSil