24 Eylül 2020 Perşembe

Muhtemel Büyük İstanbul Depreminin Ekonomik Etkileri

 Elazığ'da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem bütün Türkiye'ye yeniden deprem acısı yaşattı ve doğal olarak yeniden muhtemel Büyük İstanbul depremi ve sonrası olabilecek senaryoları akla getirdi. İnsan hayatının söz konusu olduğu bir konuda ekonomiden bahsetmek biraz rahatsız edici ama sonuç olarak Muhtemel büyük İstanbul depreminin ekonomik etkilerinin de konuşulması şart. Depremler çok büyük belirsizlik içeren bir konu olduğu olduğu için doğal olarak ekonomik risk olarak değerlendirilmiyor ama bilim adamlarının çok uzak olmayan bir gelecekte büyük İstanbul depreminin kaçınılmaz olduğunu belirtmesi ve bu depremin Türk ekonomisi üzerinde oluşturabileceği orantısız riski düşününce aslında deprem Türkiye'nin hızla hazırlıklarını yapması gereken bir risk olarak ortaya çıkıyor.

 Üzerinden uzun zaman geçmiş olsa da 99 Depremi ve sebep olduğu ekonomik yıkımın hatıraları halen taze... 99 Depremi yaklaşık 20 bin vatandaşımızı aramızdan alırken kabaca 300 bin konutun ve 50 bin iş yerinin ağır hasar görmesine sebep olmuştu. 99 Depreminin maliyeti o günün parasıyla 10-15 milyar dolardı ki bu Türk ekonomisinin %4-6'sına denk gelmekteydi ! Gölcük depremi sonrası Türkiye ekonomisi bir türlü toparlanamadı ve bu deprem 2001 Krizinin de en temel sebepleri arasındadır.


olası istanbul depreminin ekonomik etkileri
Gölcük depremi maliyeti

 İstanbul Depremi neden çok ciddi risk

  • Türkiye ekonomisinin %31'ini tek başına İstanbul oluşturuyor.
  • İstanbul'da ortalama kişi başı gelir Türkiye ortalamasının iki katı.
  • İstanbul dünyada en fazla ziyaret edilen 10 şehirden biri.(Gölcük depreminde Turizm gelirleri %40 düşmüştü !)
  • Türkiye'nin ihracatının %51'i İstanbul'dan; %67'si İstanbul ve çevresinden gerçekleşiyor.
  • Türkiye'de kurumlar vergisi mükelleflerinin %37'si İstanbul'da faaliyet gösteriyor.
  • Türkiye'deki mevduatın %43'ü İstanbul'da bulunmakta.
  • Türkiye'deki sanayi üretiminin %55'i İstanbul ve çevresinde gerçekleşiyor.
  • Türkiye'de toplanan vergilerin %60'ı İstanbul ve çevresinden toplanıyor.


 Gölcük Depremi yukarıda bahsettiğim gibi ülkenin sanayi üssünün hemen yanında gerçekleşmişti ve doğal olarak müdahale kolaylaşmıştı; Muhtemel İstanbul depremi Türkiye'nin sanayi üssünde gerçekleşecek ve en iyimser senaryolarda bile ortaya çıkacak kaos, deprem kadar zorlu bir süreç olacak. İstanbul'da  ortaya çıkabilecek kaosun üretimi uzun süre aksatması vb. senaryolar bile Türkiye ekonomisi açısından son derece zorlu şartları ortaya çıkarabilir.

 Özetle her depremden sonra hatırlayıp bir süre sonra unuttuğumuz İstanbul depremi için hem muhtemel deprem hem de deprem sonrası için hazırlık yapmalıyız. 


Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme