2 Nisan 2020 Perşembe

Dolar Endeksi(DXY) nedir

Dolar endeksi nedir


Dolar endeksi, geçen hafta uzun süreden sonra 100 seviyesini aşıp geri dönmüştü. Dolar likiditesi üzerindeki stres zayıfladığı halde dxy bugün tekrardan 100'ün üstüne çıktı. DXY endeksi, Bretton Woods anlaşmasının sona erdirilmesi/karşılıklı para basma sisteminin sona ermesi (Mart/1973) sonrası ülke para birimi kurlarının karşılaştırılmasına yardımcı olmak için hesaplanmaya başlamıştır. (Paranın karşılığı nedir

 Dolar endeksi bize Abd'nin ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan bir sepete göre doların değerini ifade eder yani doların değerli veya değersiz olduğun kur ile değil de DXY ile takip ederiz.


Dolar endeksi(DXY) nasıl hesaplanır


 Dolar endeksi, Abd'nin ticaret ortaklarının para biriminden oluşan bir sepetin nominal değeri ile doların nominal değerini karşılaştıran bir endekstir. Dolar endeksinde kıyaslama için kullanılan sepetin %57.6'sı euro, % 13,6'sı yen, %11.9'u paund, %9.1'i Kanada doları, %4,2'si İsveç kronu, %3.6'sı İsviçre frankından oluşur. Çin yuanının serbest piyasa koşulları altında fiyatlanması Çin yönetimi tarafından engellendiği için yuan dolar endeksi hesaplamasına eklenmemiştir. (Abd'nin en büyük ticaret ortağı olmasına rağmen)dxy nedir
Dolar endeksi nedir

Dolar endeksi nasıl yorumlanır


 Dolar endeksinde 100 değeri eşik değerdir. Endeksin yüzün üzerinde değer alması doların diğer para birimlerine göre değerli olduğunu ifade eder. Teorik olarak 100 değeri doların değerli olduğunu ifade etse de pratikte 90-95 seviyesi baz almak daha doğru olabilir çünkü endeksin tarihi ortalaması ~95, 2000 yılı sonrası ortalaması ise 90'dır.

dolar endeksi nedir
Dolar endeksi grafiği


 Dolar/TL kuru da değerlendirilirken DXY baz alınmalıdır. DXY'deki değişimler göz önünde bulundurulmadan TL artış veya düşüşleri hatalı yorumları beraberinde getirebilir.


Twitter: Yusuf Yüksel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme