20 Mart 2020 Cuma

Petrol fiyatları neden yükseliyor

 Petrol fiyatlar geçen hafta tarihi düşüşten sonra dün de tarihi bir yükseliş gerçekleştirdi. Analizciler halen Brent petrolde 20 doların altını dillendiriyor olsa da petrol fiyatları bugün de yükselerek +30 dolar seviyesine geri döndü.

brent petrol yorumları güncel


 Petrol fiyatlarındaki artışın sebebi Abd başkanı Trump'ın petrol fiyatları ile alakalı yaptığı açıklamalar oldu. Abd 30 milyon varil petrol alarak stratejik rezervlerini artırmaya başladı yine Başkan Trump, Suudi Arabistan ile Rusya arasında ara buluculuk yapmaya çalışacağını ifade etti.

 Suudi Arabistan'ın günlük petrol ihracatını 10 milyon varilin üstüne çıkarmayı planladığı ortada Abd'nin petrol rezervlerini artırması petrol fiyatları için yeterli fayda sağlamaz; Abd'nin piyasadan çektiği miktarı Suudi Arabistan sadece birkaç günde piyasaya tekrardan arz edecek. Daha önemlisi Trump ara bulucu olmak istiyor ama kendisi bu olayın artık dışında olmadığının da farkında yani Trump masaya ara bulucu değil taraf olarak oturmak zorundadır.

 Öncelikle şuradan başlamak lazım; Trump petrol konusunda çok rahat değil. Bilindiği gibi Trump normal liderlerle kıyaslanabilecek bir lider değil daha yaklaşık bir sene önce Trump OPEC ülkelerini İran yaptırımları sürecinde petrolde arz sorunu çıkmaması için üretim artırmaya ikna etmişti ama aynı Trump daha sonra İran'ın en önemli petrol ithalatçılarına muafiyet sağlayıp Abd'deki üretimin hızla artmasını teşvik etmişti, kısacası Trump, İran yaptırımları sürecinde Abd ile birlikte hareket eden ülkelere sağlam kazık atmıştı. Bunu şu sebeple anlatıyorum Abd dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelmiş olsa da Abd ekonomisinde petrol fiyatlarının artışının sağlayacağı fayda düşüşünün sağlayacağı faydaları aşamıyor yani Abd/Trump'ın petrol fiyatları konusundaki tavrı net olarak fiyatları aşağıya çekmektir ama gelinen noktada petrol fiyatları konjonktürün de etkisiyle fazlasıyla düştü ve ciddi problemleri tetikleyecek noktalara yaklaştı.Abd'de Enerji Şirketleri Üzerindeki Baskı Artıyor


brent petrol yorumları güncel
Yatırım yapılabilir tahviller ile Çöp tahviller arasındaki fark

 Üstteki resimde kredi derecelendirme kuruluşlarının yatırım yapılabilir derecede tuttuğu tahviller ile yatırım yapılabilir seviyenin altında kalan tahviller arasındaki spreadi gösteriyor. Görüldüğü gibi yatırım yapılamaz seviyede kabul edilen tahvillerin maliyeti sadece 2008 ile kıyaslanabilecek seviyede hızla artmakta ve gelinen seviyenin üstü sadece 2008'de görülmüş. Bu durum yatırımcıların yatırım yapılamaz dereceye sahip yüksek getirili  tahvillerde artık temerrüt, iflas riskini çok daha fazla ciddiye aldığı şeklinde yorumlanabilir.

 2014'te Ukrayna İşgali sonrası Abd öncülüğünde Rusya'yı cezalandırmak için petrol fiyatlarının dip yaptırılması sebebiyle sadece Rusya değil bütün petrol üreticileri ciddi zarar gördüler ve uzun yıllardır Çöp tahviller/yüksek getirili tahviller ile petrol şirketleri özdeşleştirilmiş durumda yani özetle şu an küresel konjonktür zaten çok sıkıntılı ve iflas riski birçok sektörde dile getirilirken Rusya-Suudi Arabistan petrol kavgası önemli şirketlerde iflasları söz konusu edebilir ki o şirketlerde çok daha yüksek borçlanma imkanına sahip olduğu için daha borçlu ve piyasada rekabet açısından daha zayıf olan Abd kaya petrolü üretim şirketleri olabilir. 


 Petrol konusunda Rusya da Suudi Arabistan da kendilerini güçlü hissediyorlar çünkü bir tarafta bütçesini petrol fiyatlarında çöküş senaryolarına karşı daha temkinli olarak hazırlamış olan Rusya var fakat işler kötüye giderse aynı Rusya kredi bulmakta çok daha fazla zorlanacak.(Politik)

ham petrol yorumları

 Diğer tarafta ise petrol üretim maliyeti konusunda hiçbir ülke ile kıyaslanamayacak olan Suudi Arabistan var.(Devasa arza rağmen dünyadaki en düşük maliyet)

ham petrol yorumları

 Kavganın temelinde ise Abd'nin politikaları var. Suudi Arabistan petrol arzında kısıntı isterken diğer ülkeler uzun zamandır Suudi Arabistan'ın piyasa üzerindeki gücünü önemsemediler, Rusya ise petroldeki arz kısıntılarının Abd'nin suistimal etmesinden (Opec+ kısıntı yaptıkça Abd üretimi artırıyor.) bıkmış durumda.

 Sık sık ifade ediyorum dünyada petrol fiyatlarından olumsuz etkilenme konusunda akla gelen ilk birkaç ülkeden biri Türkiye yani yesinler bir birlerini diyebiliriz ama o bu kavganın küresel anlamda büyük sorunlar oluşturması bizi de olumsuz etkileyebilir çünkü


  • Türkiye'nin tahvilleri de maliyeti artan yüksek getirili tahviller sınıfında.
  •  Petrol kavgası iflaslara sebep olursa bunun illa ki şu an dibe vurmuş olan risk iştahına etkileri olacak ki bizi de olumsuz etkiler.
  •  Suudi Arabistan - Rusya mücadelesinde ülke ekonomilerinin zarar görmesi bizim emsal ülkelerimize ( Rusya, Brezilya vs.) zarar veriyor ve bize de yansıyor. Bu durumun tabii ki pozitif yansıması da var ama hangi kefe ağır basacak net değil.

 Özetle petrol fiyatlarındaki düşüş bize pozitif etkiliyor ama bundan fazlasının bize daha fazla fayda sağlayacağından emin değilim.
 
Twitter: -Yusuf Yüksel-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme