6 Nisan 2020 Pazartesi

VİX endeksi nedir

Vix endeksi geçtiğimiz ay 85'i aşarak tarihi rekorunu kırdı yine endeks geçtiğimiz haftaya kadar 10 gün boyunca 60 değerinin üzerinde kalarak tarihi rekor kırmıştı. Endeksin bu kadar uzun süre yüksek değer göstermesi en son 8 gün ile 2008 Krizi dönemi görülmüştü. Vix endeksi yatırımcılar için bir nevi piyasadaki stresin seviyesini belirten bir indikatördür bu yüzden Vix endeksi, korku endeksi olarak da anılır.

 Vix endeksi/ korku endeksi nedir sorusunu araştıranlar genelde endeksin teknik kısmı ile ilgili değiller o yüzden ben de teknik kısmını açıklamaya çalışmayacağım ama vix endeksi nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle opsiyon kavramını anlamak gerekir.

 Opsiyon sözleşmeleri net bir zamanda veya net bir zamana kadar belirli bir ürünü alma veya satma hakkını ifade eden sözleşmelerdir. Opsiyon sözleşmeleri yatırımcıların varlıklarını risklerden korumak için en fazla yararlandıkları enstrümanlardan biridir. Opsiyon sözleşmelerini bir ürünü almaya niyet ettiğimizde ödediğimiz kapora parasına benzetebiliriz, bu sözleşmeler belli bir maliyetle (arz-talebe göre maliyet değişir) alım hakkını sözleşme sahibine sunar veya benzer şekilde satma hakkı için de kullanılır.


 Vix endeksi, S&P 500 endeksinin bir aylık opsiyon oynaklığını ölçer ve  Vix endeksi/korku endeksi artıyorsa bunun anlamı piyasanın daha belirsiz, daha riskli olduğudur. Yazıyı çok fazla gereksiz detaylarla uzatmak istemediğim için özetle Vix endeksi piyasadaki risk algısını ölçer diyebiliriz, Ölçüm S&P 500 endeksi üzerinden yapılıyor olsa da bu sadece S&P 500 veya Abd ile sınırlı bir veri olarak yorumlanmaz çünkü borsalar risk iştahının, S&P 500 ise son yıllarda diğer borsalara göre son derece pozitif ayrışmış olsa da borsaların göstergesi olarak kabul edilir.


 Vix Endeksi nasıl yorumlanır


 Vix endeksi, 0-10 arası değerleri pek göstermez. Endeksin tarihi dibi 9.31 seviyesidir. endeksi 11-20 arası değerleri alması normal piyasa koşullarını, 21-30 ise piyasalarda stresin varlığı olarak yorumlanır. Vix endeksinin 31'in üstünü görmesi piyasaların zorlu dönemlerini işaret eder ki şu anki 50-60 arası değerler son derece anormal bir dönemde olduğumuzu ifade eder.(Tarihi zirve Kasım/2008: 80.86) Piyasaların normalleşip normalleşmediğini de yine Vix endeksinden takip edebiliriz.


vix endeksi nedir
Vix endeksi


 Vix endeksi piyasadaki stresi ifade ettiği  için bazı varlık türleriyle korelasyon içindedir. Korku endeksinin artması yen, altın, tahviller gibi güvenli varlıkların prim yapabileceği olarak yorumlanırken başta borsalar olmak üzere riskli varlıkların değer kaybedeceği şeklinde yorumlanır.Ekleme: -CDS nedir-


Twitter: -Yusuf Yüksel-

10 yorum:

 1. Avrupa merkez Bankası istenileni vermedi piyasa yapicilar yıktı geçti.. çok kem küm etti parasal genişleme yapmadı hâlbuki bunların hepsi fede mesaj :) o kadar belliki durum bu fiyatlamalwt bu düşüşler krizde olur ..

  Fed eğer haftaya faizi indirmeyi de gectim en az parasal genişleme sözlü yönlendirme yapmazsa seyreyin durumu .. artq direksiyon merkez bankalarına değil .. piyasaya çoktan geçti. . Her karar öncesi dikkat edin istenilen olmazsa daha agresif fiyatlamalar oluyor... ..

  Yol bitti ışık göründü
  Margin debt saygılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
  2. Biraz katılmıyorum biraz katılmıyorum ECB aslında en mantıklı teşvikleri veren merkez bankası oldu ama piyasa memnun değil. Piyasa memnun değil çünkü balinalar kriz ayağına servet aktarımı peşindeler.

   Sil
 2. İzleyin izlemeye dewam edin Fed para hacmini haftaya arttrmazsa.. Qe' gelmezse acaip fiyatlamalar gorcez kara p.tesi kara persembe tüm haftanin günleri kara olcak :)

  Mesaj bugün ecb olayi üzerinden verildi .. piyasa hadi basmasin parayida gorelim kıvamında sürücü koltuğunda piyasa devleri var artq .. MB yetersiz sadece fedin itibari var oda artq kalmadı
  ... Haftayı bekliyorum bakalım Yusuf bey neler olacagina

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne ywzık ki doğru peki Qe gelirse ne olacak? Şu an ailem ile kafeye gitmiyorum ve bu fikrimi değiştirecek herhangi bir fiyat yok.

   Sil
  2. Size temeninimi soyliiyim mi .. ben kriz çıkmasını bu pis kokuşmuş sistemin çökmesini canı gönülden istiyorum neden peki istiyorum ??

   Çünkü insanların çalışarak birşeyleri zar zor elde etmesinden calisaraktan bile bireyleri borclanmadan alamayisindsn cebindeki paranın erimesinden alinnterinin boşa gitmesinden en nihayetinde insan için yapılan şeylerin enflasyon vergi balon fiyatlar yüzünden erisememelerinden ve bunları canlı canlı görüp yaşayıp fakirlik cehalet toplumun %90nina sirayet etmesinden bu kokuşmuş sisten bitsin ..

   Alın teri emek daha insancıl şartlar dünyada hüküm sursun ..

   Sadece bu temennim

   Sil
  3. Buna kimse itiraz etmez de bir sistem yıkılınca daha iyisinin geleceği ya da yeni bir sistemin anında kurulacağı garanti değil ve büyük bedellerin bir hiç uğruna verilmeyeceğinin garantisi ne yazık ki yok.

   Sil
  4. Siz bu sistemde açtınız gözünüzü nasıl begeniomusunz hoşunuza gidiomu ..

   Paranızın erimesi çalışmanızın karsiligi 0'a yakınlaşması canımıza dokunmuyormu ..

   Nerdeyse çalışmanın getirisi sadece ısınma barınma ulaştırma ve gıda temel ihtiyaçlar icin ucu ucuna yetio kısmına gelmesi sizi hiç dsundurmuomu ..

   Yada borç batağına batmış sadece günlük ysayan kravatlı köleleri yasaminuzin heraninda gormuyormsnz ..

   Sil
 3. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde tabuta çiviyi çaktı!

  “Biz spreadleri kapatmak için burada değiliz”

  Spread = Yeni para oluşturmak zorunda kalan ancak bunun için kaliteli teminat/rezerv bulamayanların ödemek zorunda olduğu fark

  Piyasanın tüm beklentisini kırdı
  Yokuş aşağı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Piyasayı istediğini verilerek tatmin edilemez ECB zaten QE yapıyor.sorunun çözümü değil.

   Sil